Jelenlegi hely

400 év után újra láthatjuk a karácsonyi csillagot!

Pontosabban mondva újra felragyog a betlehemi csillag, mely igazából két bolygó különleges együttállásából ered, melyre a középkor óta nem volt példa.

Valóban létezik a betlehemi csillag?

A közelgő téli napforduló idején a Naprendszer két legnagyobb bolygója egy rendkívül ritka esemény során találkozni fog egymással.

A Jupiter és a Szaturnusz látszólag olyan közel kerül egymáshoz, hogy szinte összeolvadnak egyetlen, fénylő ponttá. Ezt nevezik karácsonyi csillagnak, vagy betlehemi csillagnak. Erre az égi eseményre utoljára 1623-ban, vagyis közel 400 éve volt példa.

(Forrás: Natgeo)

A rendkívüli távolság azt is lehetővé teszi, hogy távcsővel egy látómezőben figyelhessük meg őket, és persze fotózni is lehet így a két bolygót. A következő, hasonlóan közeli együttállásra 2080. március 15-én hajnalban kerül majd sor.

Az valószínűleg soha nem fog már kiderülni, hogy a Bibliában leírt betlehemi csillag mi lehetett, számos elképzelés létezik a témában, ám ezek közt a legnépszerűbb a bolygóegyüttállás.

A Jézus születését jelző betlehemi csillagot a két legnagyobb bolygón együttállása jeleníthette meg 2000 éve. Csillagászok és történészek sokat foglalkoztak annak megfejtésével, hogy milyen égi jelenség lehetett a titokzatos betlehemi csillag. Ez a Jupiter és a Szaturnusz Kr.e. 7-ben bekövetkezett „legnagyobb” együttállása lehetett a Halak csillagképben.

Meglesnéd?

A decemberi időjárás mint oly sokszor, keresztülhúzhatja az együttállás meglesésére készített terveinket, de szerencsére nem olyan rövid a jelenség, mint a 20 évvel ezelőtti napfogyatkozás!

A megfigyeléshez jó rálátás kell a délnyugati horizontra, s 17 óra körüli időpontban érdemes keresni a feltűnően fényes egybeforrt pontot a még kissé vörösen derengő horizont felett.

A két gázóriás fokozatosan egyre közelebb kerül egymáshoz a téli égbolton, míg végül december 21-én szabad szemmel szinte egy „csillagnak" fognak látszani. De a két bolygó közelsége már 18-ától rendkívül látványos lesz, és még 23-án is egymás mellett állnak. A bolygópáros keleti határunknál 18:10-kor, Budapesten 18:20-kor, a nyugati országhatárnál 18:30-kor nyugszik majd le.

A Jupiter és a Szaturnusz Olaszországból így látható (Forrás: Apod / Nasa / Giorgia Hofer)

Kezdődik a csillagászati tél

December 21-e amúgy is jeles nap: ezen a napon kezdődik a csillagászati tél. Ez az év legrövidebb napja az északi féltekén, de a jó hír, hogy ettől kezdve egyre hosszabbak lesznek a nappalok.

A téli időszak sötétsége az emberiség létezése óta egyet jelentett az éhezéssel, a fagyhalállal. Épp ezért a téli napforduló rengeteg helyen az év legfontosabb ünnepe volt, ekkortól ugyanis „kifelé megy” az ember a hidegből és a sötétből. A Napot, azt, hogy egyre hosszabban süt majd, az új reményt, a tél túlélését ünnepelték régen, és lelkünkben kicsit ma is.

Így idén, a 2020-as év vége felé különösen fontossá válik ez az ünnepkör.

Szeretnénk mihamarabb elfeledni ezt a furcsa évet, a hetek óta tartó reménytelennek tűnő  sötétséget, mely annyira próbára tett minket, és örülni mihamarabb újra a hosszabb nappaloknak.

A Nap – a mi földrajzi szélességünkön – délkeleten kél, délnyugaton nyugszik, és a Baktérítő magasságában tűz merőlegesen a földre. A Baktérítő a déli szélesség 23,5 fokán átmenő szélességi kör. Nevét onnan kapta, hogy a Nap a Bak jegybe érve ezen a körön hág a legmagasabbra, s onnét tér vissza az egyenlítő felé.

(Forrás: Wikipedia)

A déli félgömbön ez a nap a nyár közepe. Mi a gyakorlatban december 1-jétől számítjuk a telet (meteorológiai tél), a kínaiak és a régi kelták – láttuk – november elejétől. Az ő naptárukban a téli napfordulat az évszak közepe.

Ha az égi jelenségekből még ez a különleges együttállás nem lenne elég, december 30-án egy gyönyörűnek ígérkező teleholdas éjszakára lesz lehetősége a romantikára vágyó pároknak.

ADL - Debrecenimami

Forrás: jelesnapok.oszk.hu; ng.24.hu; Apod-Nasa; Wikipedia

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére