Jelenlegi hely

Mesetér-Látványtár – Így született a Szennai Skanzen népszerű pajtájából interaktív mesés foglalkoztatótér!

A Szennai Skanzen Mesetér-Látványtér című tárlatán egy csökölyi porta mindennapjait mutatják be. Megismerhetjük többek között a fonás, a disznóvágás, a tollfosztás, a földműves munka régmúlt eszközeit, a népmesék történeteinek és a mesemondás alkalmainak jellegzetes használati tárgyait. 

A Szennai Skanzen AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA DÍCSÉRŐ OKLEVELÉT vehette át október 9-én a Nemzeti Múzeumban megrendezett MÚZEUMI RESTART programon, ahol kihirdették „AZ ÉV MÚZEUMA” és „AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA” díj nyerteseit.

A kiállítás egy komplex jellegű vitrines látványraktár – látványtár műtárgyainak tematizált rendszerén keresztül jeleníti meg a paraszti kultúra tárgyi világát. Kiemelten bemutatva a népmesék történeteinek és a mesemondás alkalmainak jellegzetes használati tárgyait. 

A kiállítás az alkalmazott térkialakítással kíván hozzájárulni a népmesék és a mesemondás mai, XXI. században újonnan teremtett hagyományainak értelmezéséhez. Megmutatja azok alapjait, régi falusi, paraszti hagyományait.. A mesének köszönhetően a kiállítást játszva, tanulva lehet megismerni.

Pajtából interaktív mesés foglalkoztatótér

Egyszerű zsilipelt boronafalú, zsúpfedésű, kétfiókos pajtaként nem csak a nagyméretű mezőgazdasági eszközöket rejtette, mindig fontos helyszíne volt a múzeumnak, különösképpen esős időben és a legnagyobb nyári kánikulában. A széljárta deszkák, poros agyagpadlóján helyet kapott múzeumpedagógiai foglalkozás, játék, rendezvényeken élőszavas mesemondás, színházi előadás is.

A „Mentés másként” – Pajtaprojekt elnevezésű infrastrukturális fejlesztés keretében beltéri foglalkoztató térré és újonnan kialakított látványtári kiállítássá nőtte ki magát a CSÖKÖLYI PAJTA úgy, hogy a régi szerepe is megmaradt.

Mesetér-Látványtár

A Szennai Skanzen első állandó kiállítása a Mesetér-Látványtár, amiben digitális tartalmak is hozzáférhetőek (digitális eszközök itt jelennek meg egyedül a múzeumban). Két multimédiás eszközünkön (érintőképernyős monitor) megtalálható a teljes kiállítás műtárgy adatbázisa és a tematikus egységek magyarázata .

Itt olvasható somogyi népmesék szövegéhez kapcsoltan a mesetárgyak, melyek alapján a látogató megkeresheti a hozzá tartozó műtárgyat a kiállításban, mely sok esetben varázserővel van felruházva. Közben a térben hallgathatja az adott tárgyhoz kapcsolódó mesét. A kiállításhoz kettő - az oktatásban is használható - társasjáték készült, egyik az látogatói élőszavas történetmesélést segítő Népmesekocka, másik a zselici tájgazdálkodást modellező, magyarázó asztali társasjáték, a Pásztorjáték.

A kiállítás kapcsolódik a múzeumi tárlatvezetésekhez, ami a látogatói igények szerint bővíthető, többek között kurátori tárlatvezetésre. A rendezvényeken a korabeli fonók hangulatát elevenítik meg. Előszavas
mesemondással mutatják be az új tartalmakat: tavasszal a gyapjútisztítás, nyáron a mezei munkák, ősszel a kukoricafosztás, télen a fonó biztosítja a mesemondást.

A kiállítás és a foglalkoztató tér egyaránt akadálymentesített. A bútorzat és a téralakítás mellett, a legkorszerűbb érintőpanelek, indukcióshurok és tapintható tartalmak segítik az ismeretátadást. Így egyszerre teljesül a hallási, látási nehézségekkel küzdő és a sajátos nevelési igényű látogatók hozzáférhetősége a tartalmakhoz, illetve az átlagos látogatók érzékenyítése is.

A kiállításban nem csak a bemutatott és felhasznált anyagok, tárgyak tapinthatóvá tétele viszi közelebb a hagyományhoz / az átadni kívánt ismeretekhez a látogatót. Külön hangsúlyt fektettünk a hallott és olvasott nyelvi tartalmakra is. Ezen keresztül a látogatók egy még élő, de a XXI. században már kevésbé, vagy egyáltalán nem ismert világba pillanthatnak be.

Képek forrása: szennai.skanzen.hu/facebook.com/Szennai.Skanzen

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére