2 miniszter, egyházi személyek, tanárok, tanulók és érdeklődők jelenlétében átadták át Vas megye legújabb, legmodernebb iskoláját, melynek építési munkálatait imádsággal kísérték egy éven keresztül az iskola diákjai.
Gyakran hallottam az emúlt évben Szombathely több pontján a kérdést: miért kell új iskolát építeni, mikor a többit bezárják? Azonban tudnunk kell, hogy a Brenner János Általános Iskola már 1992 óta működik a városban - akkor Püspöki Általános Iskolaként alpította dr. Konkoly István megyéspüspök. Az iskola később 2 különálló épületben, korszerűtlen felszereltséggel és 2 aprócska tornateremmel nevelte-oktatta a keresztény családok gyermekeit nagyszerű eredményeket elérve.
Uniós pályázaton nyert 2,2 milliárd forint lehetővé tette, hogy új, korszerű épületben működhessen tovább az iskolaközpont.
Veres András megyéspüspök kihangsúlyozta, hogy az egyház felelős a felnövekvő gyerekek és ifjúság iránt, ezért az új iskola megépítése szükséges volt, egyúttal előretekintés a jövő társadalmára. A keresztény iskola feladata, hogy azok a családok, akik gyermekeiket a keresztény értékrend szellemében nevelik otthon, lehetőséget kapjanak arra, hogy az iskola is, amelyben a gyermekeik a legtöbb időt töltik, ugyanazokat az értékeket kínálja fel.
De az új iskolaépület feladatot is ró a katolikus közösségre: azt nem csak felépíteni kell, hanem élettel és Lélekkel kell megtölteni.
Veres András kihangsúlyozta, hogy Isten áldása kísérte végig az építkezést: minden időben, határidőre elkészült és az építkezés alatt egyetlen baleset sem történt.
Balog Zoltán az Emberi Erőforrások Minisztere - aki maga is református lelkész - az "5 év - 500 iskola - 100 millió Forint" számokkal kezdte ünnepi beszédét és elmondta, hogy a kormány az elmúlt 5 évben kiemelt fontosságot tulajdonított az iskolák fejlesztésére, korszerűsítésére, ill. új iskolák építésére. Viccesen utalt a nemrégiben átadott megyei kórház új épületszárnyára és Hende Csaba miniszter jelenlétére, hozzátette: az új iskola is "honvédelem". "Magyarországnak Trianon után nem lehetett hadserege, ezért hazánk hadserege, fegyvere a kultúra."
Hogy mi az, ami ezt az építkezést éltette és az iskolát életre hozta? A hit. Bevallotta, hogy egy évvel ezelőtt, amikor a gödör felett állva letették az alapkövet, nem hitte, hogy pontosan egy év múlva egy berendezett iskolát fog átadni. Kiemelte, hogy Szombathely az a hely, ahol 1700 éve Szent Mártonra, az ő pédájára építünk. Mindig biztos, régi alapokra kell felépítenünk az újat - erre biztosíték Szent Márton és az iskola névadója, a kommunista diktatúra áldozata Brenner János (aki az iskola mellett álló Szent Kvirin templom kriptájában nyugszik - szerk.), akinek pap testvére is jelen volt. Balog kihangsúlyozta, hogy bár sokan ebben kételkednek, a versenyképes tudás és a hit nem mond ellent egymásnak, sőt a kettő csak együtt tud valóban értékes embert alkotni. A keresztény iskola nem kívülről várja, hogy "adjatok" valamit, hanem adni akar: tudást, emberséget, példát, jóságot, szeretetet. Az iskola a szülőktől csak "kölcsön kapja" a gyerekeket, hogy velük együtt, azonos szellemben nevelje őket.
Hende Csaba honvédelmi miniszter személyes szavakkal kezdte: nem miniszterként, nem politikusként érkezett az átadásra, hanem szülőként, aki megköszöni, hogy 2 lánya - Bori és Juli - 20 évvel ezelőtt a Püspöki Iskola padjaiban kezdhette meg iskolás éveit, jót és jóságot tanulva a tanítóktól, nevelőktől.
A nemzeti színű szalag átvágása után dr. Veres András püspök átadta jelképesen az intézmény kulcsát Englert Zsolt igazgatónak, majd rövid imádság után megáldották az épületet. Az áldóimádságban imádkoztak az iskola jövendő tanítványaiért is, hogy a pedagógusokban tudják felfedezni a tanító Krisztust.
Englert Zsolt beszéde után a tanulók, szüleik és az érdeklődők megtekinthették a 24 tanteremből, kápolnából, tornacsarnokból, több tornateremből, 11 csoportteremből, számos öltözőből, közösségi terekből álló, napelemekkel ellátott 21. századi modern, iskolaépületet.
Kép és szöveg: Vizaverné H. Zsófia - Szombathelyimami