Jelenlegi hely

Kincsre bukkantam, avagy hogyan táplálták anyáink 40 éve csecsemőiket

Sokan mondják, hogy 6 hónapos kor előtt kizárólag anyatejet szabad adni a babának, mások meg azt, hogy már 3 hónaposan is elkezdhető a hozzátáplálás.

Nem csak internetes fórumokon olvashatók hasonló tanácsok, hanem bizony szakemberektől is (lásd gyerekorvosok, védőnők) kaphatunk ilyen ajánlást. Most akkor mi a jó? Egy tapasztalatlan szülő kinek higgyen?

Kincsre bukkantam

Nem vagyok szakember, nem is szeretnék állást foglalni, hogy mikor kell elkezdeni, milyen étellel vagy mekkora mennyiségben. Ez a cikk nem erről szól, hanem egy „kincsről”, amire szüleim régi holmijának pakolása közben bukkantam második gyerkőcöm születése előtt.

Bár már az elsőnél megtaláltam volna, akkor biztosan sok bosszúságtól kíméltem volna meg magamat és édesanyámat is.

Jó, jó, tudtam, hogy anno más volt a "korszellem", mégis egyben látni, olvasni más élmény volt. Igen, világossá vált számomra, miért akarja mindenáron elkezdeni a kóstoltatást már pár hónapos korban vagy miért akarja teáztatni a gyerkőcömet az anyatejes táplálás mellett.

Az elsőnél erről lemaradtam, a kislányomnál viszont már „értettem” őt. Továbbra sem fogadta el minden döntésemet, viszont jókat tudtunk a múltról beszélgetni a megszerzett ismeret birtokában.

Csecsemő hozzátáplálása anno

Akkor jöjjön az ígért „kincs”, ami Neked is jól jöhet, ha nem érted, miért is kapod édesanyádtól, vagy valamelyik idősebb rokonodtól, ismerősödtől a jelenlegi hozzátáplálással ellentétes ajánlásokat.

Sajnos nem találtam meg, mikor adták ki először, és anyukám sem emlékezett, hogy az öcsémnél vagy nálam kapta a védőnőjétől. Az biztos, hogy az 1980-ban született gyerkőcök édesanyjai már eszerint táplálták csecsemőjüket.

A kis könyvecske 2 oldalas volt, aminek borítóján hasznos tanácsok szerepeltek. A belsejében pedig táblázatos formában tüntették fel, hogy mikortól lehet bevezetni az adott ételt.

Igen, jól látod, max. 8 hónapos korig ajánlották az anyatejet. Ha pedig nem volt elég teje az édesanyának, akkor több márka tápszere közül választhattak, amit a gyerekorvosok írtak fel receptre. Az anyatejleadást akkor is támogatta az állam. Anyukám mindig büszkén mesélte, hogy a szobabútort bizony abból vásárolták.

Érdekesség, hogy a tehéntejet már 2 hónapos kor előtt is javasolták. Igaz, akkor még 2/3-os hígításban. Színtejet pedig 7 hónapos koruktól kaptak a babák. Malátakávé és kakaó is szerepelt már 6 hónapos kor előtt a hozzátáplálási listán és természetesen az is tehéntejből.

Még 1 hónapos sem volt a baba, már adtak neki citromlevet, almalevet és narancslevet is, és onnantól kezdve folyamatosan jött a többi gyümölcs, zöldség. 2-3 hónapos korban napi egyszer főzelék is szerepelt a „menüben”, és az étkezések száma is 5-re csökkent.

Olaj 3 hónapos kortól, vaj és margarin 5 hónaposan került az étrendbe. Sajtot, túrót, tojássárgáját, húst és májat bizony már 4 hónapos csecsemő is fogyasztott.

Mai fejjel enyhe kifejezéssel is furcsaság, hogy a tejhígításhoz vagy színtejhez miért is kellett cukrot adni. Ha pedig nem értetted, honnan jön az oly sokszor emlegetett teáztatás, akkor innen meg is lelted a választ.

Remélem, Neked is segítségedre lesz ez a "padláson talált régi kincs". Kívánok egy jó beszélgetést az idősebb családtagokkal a hozzátáplálás kapcsán. Hidd el, megéri!

Dr. Regősné Oláh Zsanett

- Szegedimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére