Jelenlegi hely

Házi patika, sebkezelés avagy (majdnem) minden a gondtalan nyárért

A fagyi- és sör eladási mutatók hirtelen fellendülése szerint – ha valaki nem is nézett ki az irodából az ablakon – tagadhatatlanul megérkezett a nyár. A foci vb is, de ott vannak szakorvosok, míg otthon kétségtelenül nekünk szülőknek kell ebben a szerepben is helytállnunk.

A szabadban való játékmennyiséggel együtt a csípések, térd-és könyökkopások, zúzódások, leégések száma is jelentősen megugrik. A gyerkőcök megállíthatatlanul rohangálnak egész nap, testtudatuk, ok-okozati gondolkodásmódjuk pedig még gyerekcipőben. Ha nem tudod őket egy páfrányhoz hasonlóan a sarokban tartani, vagy nyakig anorákba öltöztetni, kénytelen leszel felkészülni a szabadtéri kalandozásokra.

Érdemes a ruházatban, a házi patikában és az úti patikában is előre gondolkodni.

Ruházat, védőruházat: lábra, fejre, szemre ...

A ruházat leginkább ízlés és anyagiak kérdése. De az életkori sajátosságokat a divattal szemben is tudomásul kell venni. A kismotorozó – futóbicikliző – pedálozni tanuló gyerekeknek a zárt orrú szandál ajánlottabb, ellenben hamar elvesztheti lábujjai hegyét. De a 8-10 éves bandázó gyerekcsapat tagjaira se adjunk a bozótban rohangáláshoz flipp-flopp papucsot!

A kezdő biciklizni, rollerezni vagy görkorizni tanuló gyerkőcöknek ajánlott a legtöbb sportboltban könnyen beszerezhető könyök-csukló-térdvédő csomag és a bukósisak is.

Nálunk nagyon bejött a rohangászós korszakban a térdet eltakaró rövidnadrág, jelentősen csökkent a térdkopások száma.

A fejet is érdemes takarni, és itt nem a cuki babákra és a cukiságfokozó babasapikra gondolok. Bizony egy meleg tavaszi napon is kialakulhat egy enyhe napszúrás. A baseball sapka is jó megoldás, de az a tarkót nem védi. Így egy tarkóvédős megoldással is kell készülnünk a kicsiknek: levehető vékonyabb anyagú tarkóvédős sapka a nagyobb sportboltokban kapható, szél ellen levehető viharzsinóros megoldás is létezik, illetve előnyös a puha körkarimás sapka, mely jól begyömöszölhető akár anya táskájába vagy apa nadrágzsebébe is.

Napszemüveg gumis tartópánttal… ez már megosztó kérdés, mert nem mindenki tartja jó ötletnek a kisgyerekeknek a napszemüveget. Valóban nehéz ügy: pici az orrnyerge, az arcocskája, kicsi lencse kell neki, nyomhatja a szemüveg szára, egy szezon alatt kinövi…. Ráadásul a hypermarketek mintás gyerekkollekciói is csábítják őket, de azoknak meg a lencséje nem igazán jó. Tehát ha vesztek: gyerekarca méretezettet, jó minőségű lencsével, gumírozott pánttal, akár gumírozott szárral. A gyerkőc legyen veletek, hogy fel is tudjátok rá próbálni.

Sérülések – melyiket hogyan kezeljük?

A leggyakrabban előforduló gondok a csípések, horzsolások-vágások, égési sérülések, leégés.

A rovarcsípések válthatnak ki allergiát, ráadásul a viszketést sem könnyű elviselni egy kisgyereknek. A leggyorsabban egy kis hűtés segít enyhíteni a hisztit és a viszketést. Érdemes beszerezni egy hűthető zselépárnát, például barátságos állatka formában, nagyon jó kapaszkodó lehet a kicsinek, és a használatához kapcsolódó koreográfia is meg fogja majd nyugtatni. Allergia hatású tüneteknél pl. hőemelkedés, a csípés körül huzamosabb ideig megmaradó vörös folt, duzzanat használhatunk antihisztamin tartalmú zselét, krémet, ez segíthet a tünetek enyhítésében. A kalcium tartalmú gyógykészítmények hatása az allergiára orvosilag megalapozatlan, ez inkább egy régi beidegződés.

A kullanccsal kapcsolatban annyi kérdés és tévhit létezik, hogy ezt a témát külön cikkben tárgyaljuk.

A felületi sérülések kezelése házilag összetettebb feladat.

Lépései: megtisztítani – fertőtleníteni – fertőzésmentesen tartani, izolálni.

Azaz: a sebet kezelő önkéntes kezét! a seb környékét és magát a sebet is ki kell tisztítani, le kell mosni; majd a seb környékét fertőtleníteni kell. A fertőtlenítéshez jód tartalmú fertőtlenítő folyadék és / vagy kenőcs ajánlott. Az izolálás a seb tisztán tartása és a felülfertőződés elkerülése miatt fontos. Kisebb esetekben egy ragtapasz, esetleg vágható ragtapasz elegendő. Nagyobb méretű sebek ellátásához steril mullap, sebragasztó csík, szilikonos ragasztószalag szükséges.

Leégések, apróbb, felületi égési sérülések esetén a kezelés módja eltér a nem nyílt és a nyílt seb esetén.

Mindkét esetben az első, és legfontosabb teendő a hűtés. Optimális esetben ez, egy erre használt zselépárna is lehet, de egy mélyhűtőben tartott jégakku is megteheti. Ebben az esetben fertőtlenítsük le akár alkoholos sprayvel, vagy kézfertőtlenítővel. Nagyobb bőrfelület esetén a zuhannyal való hűtés is hatékony megoldás lehet. Legalább 15-25 percig kell hűteni a felületet, hogy a további károsodást megakadályozzuk.

Ha nincs nyílt seb, akkor a hűtés után elegendő alkoholos, vitaminos sprayvel lefújni a sérült bőrfelületet, ez fertőtleníti, és nem hagyja kiszáradni. A régi beidegződések ellenére ne kenjünk behűtött tejtermékeket, zsiradékot a sérült bőrfelületre, felülfertőzheti a sebet!

Ha nyílt seb van, szem előtt kell tartanunk, akár a rövid időn belüli orvosi ellátásig is, hogy elkerüljük a fertőzést, azaz fertőtlenítsük és izoláljuk, tartsuk tisztán: jód tartalmú folyadékkal, kenőccsel a környékét lekezeljük, rá mullapot teszünk (ez megakadályozza, hogy a ragasztó ne ragadjon bele a sebbe), majd jöhet a szilikonos ragasztó. Léteznek olyan 3az1-ben készítmények, mely egyszerre hűsítenek, segítik a gyors regenerálódást és az izolálást.

Javasolt alapkészítmények a házi patikához:

  • csípésekre, allergiás bőrreakciókra: antihisztamin tartalmú gél
  • fertőtlenítésre: jódtartalmú folyadék, krém
  • felülfertőződés elkerülésére, hámosító: cink-hialuronát tartalmú gél
  • bőrvédő, bőrgyógyító, hámosító: dexpantenol hatóanyagú kenőcs
  • mullap
  • szilikonos, méretre vágható kötszer
  • sebragasztó
  • napégés, horzsolás, égési sérülés, forrázás miatti sérülés esetén: dexpantenol, alkohol tartalmú vitaminos hab
  • Napozás okozta leégés, égések és szúnyogcsípés okozta kivörösödött bőr: alkohol és rózsakivonat tartalmú folyadék, spray
  • naptej
  • szempirosodás, kisebb gyulladás esetén: szemcsepp
  • fájdalomcsillapításhoz: életkornak megfelelően kúp, szuszpenzió, tabletta
  • lázmérő
  • orrszi-porszi vagy egyéb hatékony orrszívó-megoldás
  • lázcsillapításhoz: életkornak megfelelően kúp, szuszpenzió, nagyobbaknál víz nélkül is lenyelhető tabletta
  • fejfájás ellen: életkornak megfelelően szuszpenzió, nagyobbaknál víz nélkül is lenyelhető tabletta
  • émelygésre: B6 vitamin, hányás elleni tabletta
  • kézfertőtlenítő kézmosó: otthonra + utazáshoz
  • 3az1-ben zselé égési sérülésekre
  • kullancsriasztó spray
  • zselépárna hűtéshez
  • csipesz, kullancskiszedő, körömolló
Cikkünk iránymutató, a leírtak betartása nem helyettesíti a szakszerű orvosi ellátást. Senkit nem bíztatunk arra, hogy otthon lásson el orvosi szakfeladatokat. De bizonyos sérüléseknél fontos, hogy az orvoshoz való eljutásig is kezelni tudjuk a helyzetet, és ideiglenesen ellássuk a sérülést. Cikkünk ehhez (is) kívánt segítséget nyújtani.

 

szerző: - Debrecenimami - 

szakmai lektor: dr. Gálos Zoltán gyógyszerész

Fotó: Debrecenimami; Pixabay

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére