Jelenlegi hely

A kullancsfertőzés egyik gyakori kiváltó oka a szakszerűtlen kullancs eltávolítás!

Áprilist írunk így már rég „felébredtek téli álmukból” a kullancsok, akik vétlen két- és négylábú áldozataikra lesnek az erdőkben, réteken, és már a városi kertekben-, parkokban-, illetve az óvodák, iskolák udvarán egyaránt.

Magyarországon negyvenkét kullancsfaj őshonos, s közülük egy tucat kullancsfaj támadja az embereket és a társállatokat. A kullancsok életük során két vagy három gazdaegyedből táplálkoznak, ennek alapján „kétgazdás” vagy „háromgazdás” fajokról beszélünk. Ez jelentősen befolyásolja az általuk terjesztett egysejtű-, baktérium- vagy vírusfertőzések járványtanát.

A Kárpát-medencében leggyakoribb a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), amely a vérszívás során Lyme-kórt, vírusos agyhártyagyulladást és más fertőzéseket is terjeszthet az emberre és a társállatokra egyaránt.

A vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás megelőzhető védőoltással, aminek a beadási sorozatát érdemes az előző év téli időszakban elkezdeni, hogy a védettség tavaszra kialakuljon. A Lyme-kór ugyan gyógyítható, de a betegség nagyon alatomos tud lenni, mivel nem minden esetben jelentkezik a jellegzetes kokárda alakú bőrpír, és a betegség tünetei sokszor a csípés után csak évek múlva jelentkeznek. Ilyenkor már csak a kialakult szövődményeket (pl.: mozgásszervi, idegrendszeri, szív- és érrendszeri) lehet kezelni. Ráadásul, mivel a Lyme-kór ellen nem szerez a csípett áldozat immunitást akár egy szezonon belül extrém peches esetben kétszer is elkaphatja. 

Tehát a Lyme-kór esetében sajnos nem tudjuk megelőzni magát a betegséget védőoltással, így még inkább fontos lenne az elővigyázatosság, ha túrázni indulunk a természetbe.

Az évszaknak megfelelő lehetőleg zárt hosszú ruházatot viseljünk, a zoknit tűrjük be a nadrág szárába, viseljünk sapkát vagy kalapot a nyári túrázások alkalmával is. A vadak által gyakorta járt magas fű és a csalitosok kerülése célszerű.

A természetben történő kirándulás során és azt követően is, minden esetben 1-1,5 óránként tartsunk kullancs vizitet!

Szó szerint tetőtől talpig, még a legintimebb testrészeken is!

Ha kullancsot találunk magunkban-, a gyermekben, azonnal távolítsuk el szakszerűen a patikákban is kapható orvostechnikai eszközzel. Ilyen magyar találmány a kullancs-eltávolító kanál, amely fertőződésmentesen a kullancs gyötrése nélkül élve távolítja el az élősdit. Ez azért fontos mert a kullancs az eltávolítás folyamán, ha szorongatják (pl.: csipesszel, vagy körömmel) és elpusztul a haláltusája közben a bőrbe fúródó szájszervéből fertőző nyálat ürít az áldozatába és sokszor a szakszerűtlen eltávolítás során következik be a fertőzés!

A szakszerűen élve eltávolított kullancsot érdemes megőrizni, és szintén a gyógyszertárakban is kapható kullancs teszttel megvizsgálni, hogy a kullancs hordozta-e a Lyme bacilus valamelyikét. Ha teszt pozitív még akkor sem kell megijedni mert a szakszerű, időben történő eltávolításnak köszönhetően csökken az esélye a fertőződésnek (a bőrben történő rögzülés és eltávolítás között eltelt idő exponenciálisan növeli a fertőzés veszélyét). Pozitív teszt esetén fontos feljegyezni a csípés helyét és idejét, Lyme kórra jellemző tünetek megjelenése esetén pedig tájékoztatni kell a kullancscsípés tényéről a gyermekorvost, háziorvost.

szúnyog- és kullancsriasztó spray

Ezek a termékeket (gyermekeknek kapható roll-on kiszerelés) ne (csak) a bőrre, hanem a felsőruházatra is fújjuk rá, vigyük fel (amennyiben az összetevői nem károsítják a ruházatot pl.: DEET tartalmú készítmények nem használhatók ruházatra), leginkább a lábszárakra, karunkra, a derékra, nyakra koncentrálva.

Fontos tudnunk, hogy ezeknek a hatása néhány órán belül elmúlik, így érdemes a fújást még a kirándulás alatt szükség szerint akár többször is megismételni.

Lehetőség szerint használjuk új innovatív készítményeket pl.: PIKARIDIN (SALTIDIN) hatóanyagú készítményt, amely nem szívódik fel a bőrben és ruhára is használható. 

Rendkívül fontos, hogy ha kullancsot találunk magunkban, a gyermekekben, akkor ne késlekedjünk az eltávolítással, ne szaladjunk rögtön orvoshoz. Mindig legyen hátizsákunkban, elsősegély készletünkben kullancs-eltávolító kanál! Felesleges órákat spórolhatunk ezzel meg magunknak, és a gyermeknek is, nem beszélve arról, hogy csökkenthetjük a fertőzés esélyét. 


Amennyiben betartjuk az öltözködési szabályokat, és megfelelő repellens készítményt használunk akkor vidám órákat tölthetünk biztonságban a természetben, mert a természet a legjobb rekreációs hely minden korosztály számára.

Kullancs ellen - digitálisan

Érdemes böngészni a megújuló www.kullancsszovetseg.hu honlapot, és az aktualizált Kullancs-kalauz kiadványt. Szintén ajánlom mindenki figyelmébe a fejlesztés alatt álló okostelefon-Kullancs-kalauz applikációt, melynek használói a jövőben megtudhatják GPS koordináta alapján, hogy a túrázásra kinézett terület mennyire és milyen kullancsfajokkal fertőzött és a kiránduláshoz szükséges prevenciós eszközöket a GPS ponthoz legközelebb hol szerezhetik be. 

Mindenkinek kullancscsípés mentes nyarat kívánok!

Dr. Kapiller Zoltán István – állatorvos, zoológus a Magyar Kullancsszövetség elnöke

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére