Jelenlegi hely

Czunyiné: 2,5 milliárdos pályázati keret óvodai férőhelyek bővítésére

Az önkormányzatok összesen 2,5 milliárd forintra pályázhatnak óvodai férőhelyek bővítésére és csoportszobák létesítésére - jelentette be Czunyiné Bertalan Judit csütörtökön a fővárosban.

A köznevelési államtitkár a belvárosi Balaton óvodában tartott sajtótájékoztatón közölte: az NGM felhívására a kérelmeket március 23-ig lehet benyújtani, és már működő óvodaépület átalakítására, bővítésére vagy új óvoda létesítésére pályázhatnak a települési önkormányzatok. Elsősorban azok kérelmét várják, ahol legalább egy új óvodai csoportot tudnak majd indítani - jelezte.

Hozzátette: olyan pályázatokat tudnak befogadni, ahol legkésőbb december végéig érvényes építéshatósági engedélye van az építtetőnek. Ahol óvodafejlesztési elképzelés és engedély van, gyorsabban tudnak jelentkezni. Ugyanakkor a férőhelyek szükségessége a pályázatok bírálatakor fontos szempontként jelenik meg.

A kiírás kedvező helyzetbe hozza azokat az önkormányzatokat is, amelyeknek kevés anyagi lehetőségük van, hogy a fejlesztéseket önerőből megvalósítsák, náluk lehetőség van akár az ötszázalékos önerőre is - mondta Czunyiné Bertalan Judit.

Rámutatott: a támogatási önerő mértéke a helyi adóerő-képesség függvényében változhat. Kitért arra, hogy a legszegényebb települések esetében férőhelyenként akár 2,2 millió forint is lehet a támogatás, míg ahol jobb a költségvetési pozíció 1,2 milliós lehet a hozzájárulás. A pályázatokat a belügyi, a nemzetgazdasági tárca és az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakértőiből álló tárcaközi bizottság értékeli, végső döntést pedig a nemzetgazdasági miniszter hoz, május 8-ig.

Arról, hogy a 2,5 milliárdos keret mire lesz elég, azt mondta: akkor tudják megmondani, hány férőhely létesülhet, ha a pályázatokból látják, milyen önerő van, és mekkora támogatást kell nyújtaniuk. Eltérőek az adottságok és vannak olyan agglomerációs térségek, ahol új óvodára lehet szükség, és van ahol csoportszoba hozzáépítésére. A fejlesztéseket nemzeti forrásból, költségvetési pénzből valósítják meg - hangsúlyozta.

Az óvoda az iskola előszobája, és az a döntés, hogy szeptembertől minden hároméves gyermek számára az óvodai nevelést biztosítani kell, azzal is jár, hogy férőhelyek számát növelni kell - mondta Czunyiné Bertalan Judit, aki hangsúlyozta: folytatódik az óvodai férőhelyek bővítésére és az infrastruktúra fejlesztésére indított kormányzati program. Emlékeztetett: tavaly összesen egymilliárd forintra már lehetett pályázni. Jelenleg ezekből 18 településen van lekötött óvodafejlesztési projekt, így hazai forrásból közel ezer férőhely áll majd rendelkezésre. Uniós keretből további férőhelyek kialakítása is zajlik - tette hozzá.

Jeneiné Rubovszky Csilla, az V. kerület kormánypárti alpolgármestere elmondta: nagyon fontosnak tartják azt a kormányzati döntést, hogy szeptember 1-től hároméves kortól kötelező lesz az óvodába járás. Ez megkönnyíti a későbbiekben az iskoláztatást is, amit a belvárosi önkormányzat pénzbeli támogatással és szociális ösztöndíjjal egyaránt szeretne segíteni. Jelezte: szociális támogatási csomagot dolgoztak ki, játékos formában készítik fel a gyermekeket az iskolára.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Amikor a tűzhelynek is melege van... könnyű nyári vacsoratippek főzés nélkül

Megérkezett ismét a kánikula. Ilyenkor még ránézni sem esik jól a sütőre vagy a tűzhelyre. A szervezetünk a hőség elleni védekezéssel van elfoglalva, többet izzadunk, sokkal több folyadékot kívánunk ( a Balatont is kiinnánk, ha lenne benne elég víz), az étvágyunk is csökken, az emésztésünk sem úgy működik, mint egy hűvösebb napon. Persze ettől még a család enni szeretne – a "tátogó fiókák" nem fogadják el kifogásként a 38 fokot.  Akár a hőség, akár az energiatakarékosság, akár az egészségesebb étkezés miatt szeretnél változtatni, a nyár és a hőség erre tökéletes alkalom.
Július 30. – Ünnepeljük a barátságot!

Július 30. – Ünnepeljük a barátságot!

Van valaki, akit bármikor felhívhatsz? Akivel jókat nevetsz, aki meghallgat, vagy akivel a gyerekeitek együtt nőnek fel? Ma érdemes neki írni egy üzenetet, mert július 30-án van a Barátság Világnapja.
Mi történik a gyermek lelkében, amikor úgy érzi, választania kell anya és apa között?

Mi történik a gyermek lelkében, amikor úgy érzi, választania kell anya és apa között?

A válás önmagában is komoly veszteség egy gyermek számára. A szülők útjai ugyan különválnak, de a gyermek számára mindketten örökre a szülei maradnak. Éppen ezért különösen fájdalmas, amikor a szülők közötti konfliktus nem ér véget a különválással, hanem a gyermek válik a harc eszközévé.
Itt a 2026/2027-es tanév tervezett rendje – ezekre a dátumokra érdemes figyelni!

Itt a 2026/2027-es tanév tervezett rendje – ezekre a dátumokra érdemes figyelni!

Bár még javában tart a nyári szünet, már megjelent a 2026/2027-es tanév rendjének tervezete. A dokumentum alapján már látszik, mikor kezdődik a tanév, mikor várhatók a szünetek, valamint mikor zárul az első félév.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére