Két kisbaba, egy ikerpár 12 héttel a várt időpont előtt jött a világra. Kyrie és Brielle Jackson 1995. október 17-én születtek Worcesterben. Az 1000 és 900 grammos testsúlyú újszülötteket az akkori szabályok szerint külön inkubátorba tették, nehogy megfertőzzék egymást. Küzdöttek az életben maradásukért.
Egyikük gyarapodásnak indult, de a másiknak súlyos légzési és szívproblémái voltak, egyre rosszabbak lettek az életfunkciói. Amikor válságosra fordult a pici lány állapota, a kórházban az egyik nővér – a szabályok ellenére, de a szülők beleegyezésével – egy utolsó kísérletet tett. A jobb állapotú babát betette a haldokló ikertestvére mellé az inkubátorba.
Ekkor csoda történt: Kyrie, az egészséges baba kinyújtotta karját és átölelte testvérét. Ennek hatására Brielle szívverése gyorsan stabilizálódott, légzése megnyugodott, testhőmérséklete a normális szintre tért. A haldokló gyermekbe visszatért az élet, és szervezete fejlődésnek indult.
Az egymás mellé fektetés módszerét azóta már több kórházban is alkalmazzák. „A megmentõ ölelés” pillanatát megörökítő fotó bejárta a világot.
Orvosilag talán nincs erre magyarázat, de a lélektan ismeri ezt a jelenséget: a testi közelség, az érintés, ölelés gyógyítóan hat az emberi szervezetre. Nemcsak egy újszülött baba tud gyógyító erőket beindítani az ölelésével, hanem bármelyikünk. Ahogy Prof. Dr. Bagdy Emőke írja:
„A tudományos kutatásoknak köszönhetjük a ráeszmélést: az emberi érintés teremtő és életben tartó szükségletünk, olyan, akár a lélegzetvétel. Adás és kapás kölcsönössége rejlik minden érintésben, azt nyered, amit te nyújtottál a másiknak. Például erősíted az immunrendszerét, de a magadét is, örömhormon-termelést indítasz a másikban, de magadban is. Hát ne tekintsük ezt csodálatosnak?”
A járványidőszakban sokan átélik a hiányát annak, hogy szeretteiket, barátaikat átölelhessék, és ez lelkileg rossz hatással van rájuk. Nem mindegy, hogy kikkel vagyunk összezárva a mostani időkben, de feszültségeinket oldani tudjuk egy öleléssel.
„Napi négy ölelés kell a túléléshez, nyolc a szinten maradáshoz és tizenkettő a gyarapodáshoz.” (Virginia Satir)
A kutatások – és a tapasztalataink – szerint az ölelés feltölt és erőt ad, jót tesz a testi-lelki egészségünknek. Az ölelés tökéletes orvosság és nincsenek mellékhatásai!
Az ölelés gyógyító hatásai
- hatására boldogsághormonok (dopamin, oxitocin, szerotonin) szabadulnak fel
- erősíti az immunrendszert
- csökkenti a stresszt, nyugtató hatású
- enyhíti a fájdalmat
- lelassít, türelmessé tesz
- kifejezi az intimitást
- erősíti az emberi kapcsolatokat, fokozza a kötődést
- csökkenti a félelem érzését
- növeli az empátiát
- jó kedvre hangol, javítja a hangulatunkat
Az ölelés ajándék, bátorítás, bizalom, biztonság, gondoskodás, borzongás, intimitás, együttérzés…
Elég ölelést adunk és kapunk?
Halász Kinga
– Budapestimami –
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges