Jelenlegi hely

Milyen OKJ számít a felvételin? – Ezek az OKJ képzések érnek többletpontot

A ponthatárok kihirdetése után nem minden jelentkező feltétlenül boldog. Ha idén nem jött össze a felvételi, érdemes egy piacképes szakmát tanulnod, hiszen több OKJ tanfolyam is plusz pontot ér a felvételin.

A TanfolyamOKJ.hu képzéskereső portál összegyűjtötte a legfontosabb információkat a témában.

Fontos tudni, hogy idén az Országos Képzési Jegyzéket a Szakmajegyzék váltja fel, mely mindössze 174 alapszakmát tartalmaz. A változás keretében több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű képzésben, 2-5 év alatt lesz majd megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket mostantól csak iskolai rendszerben lehet majd tanulni.

A felnőttképzők már csak 2020. decembert 31-ig indíthatnak OKJ-s képzéseket, ezért az idei évben minden eddiginél nagyobb az érdeklődés a tanfolyami formában elvégezhető szakképzések iránt.

A megszerzett szakmai végzettségek nem vesznek el, ugyanolyan teljes értékű szakmai bizonyítványnak számítanak a szakképzés változásai után is. Tehát jövőre plusz pontokat érhet egy megszerzett OKJ-s bizonyítvány.

Sajnos azonban nem ér minden OKJ többletpontot a felvételin. Csak azokért az 1993 után szerzett, Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakképesítésekért kaphatsz 32 plusz pontot, amelyek azonosító száma 54-gyel vagy 55-tel kezdődik, és csak abban az esetben, ha a szakiránynak megfelelő szakra felvételizel.

Ha tehát például 21, 31, 33, 51 vagy 52 számmal kezdődik ez az azonosító, akkor nem jár érte OKJ plusz pont a felvételin. Ezek a számok egyébként többek között a képzés szintjét jelölik, ami az 54 esetén emelt szintű, az 55 esetén felsőfokú szakképzettséget jelent, míg a többi szám alap- vagy középszintű szakképzettséget jelöl, ezekért pedig nem jár többletpont.

A szakképesítés igazolására kizárólag az OKJ bizonyítvány fogadható el. A szakmai vizsgáról szóló igazolás vagy pl. az év végi bizonyítvány nem jogosít plusz pontokra.

OKJ többletpont a szakképesítés alapján csak az agrár, bölcsészettudomány, gazdaságtudományok, informatika, jogi, műszaki, orvos- és egészségtudomány képzési terület alapképzései, pedagógusképzés (kivéve egyes osztatlan tanárképzési szakok), sporttudomány (kivéve edző alapképzési szak), társadalomtudomány, természettudomány képzési területeken kaphatsz.

Fontos, hogy a képzési területen csak abban az esetben jár a többletpont, ha a képzési terület intézményei erről közösen úgy határoztak. Ez igaz akkor is, ha az OKJ-szakmacsoport alapján a megszerzett szakképesítés egyébként szakirányúnak minősülne.

Az alábbi táblázatban ellenőrizheted, hogy melyik képzési területhez milyen szakmacsoporthoz tartozó OKJ-s bizonyítvány ér többletpontot a felvételin. Minden szakmacsoportnál találsz néhány népszerű képzést is példaként.

OKJ szakmacsoport

Felsőoktatási képzési terület

Egészségügy

orvos- és egészségtudomány

Szociális szolgáltatások

pedagógusképzés,
társadalomtudomány

Oktatás (oktatás, pedagógia) kivéve: fitness-wellness instruktor, sportedző, személyi edző

bölcsészettudomány,
pedagógusképzés

Művészet, közművelődés, kommunikáció

bölcsészettudomány,
társadalomtudomány

Gépészet

műszaki

Elektrotechnika-elektronika

  • Elektronikai technikus
  • Automatikai technikus
  • Erősáramú elektrotechnikus

műszaki informatika

Informatika

informatika;
műszaki szakoktató alapképzési szak informatika szakirány

Vegyipar

  • Gumiipari technikus
  • Vegyész technikus

műszaki, természettudomány

Építészet

  • Magasépítő technikus
  • Mélyépítő technikus

műszaki

Könnyűipar

  • Bőrfeldolgozó-ipari technikus
  • Ruhaipari technikus
  • Textilipari technikus

műszaki

Faipar

  • Faipari technikus

agrár, műszaki

Nyomdaipar

  • Kiadványszerkesztő technikus
  • Nyomdaipari technikus

műszaki

Közlekedés

műszaki

Környezetvédelem-vízgazdálkodás környezetvédelem

agrár,
gazdaságtudományok,
műszaki

Közgazdaság

gazdaságtudományok

Ügyvitel (kivéve a rendészeti asszisztens)

bölcsészettudomány,
gazdaságtudományok,
jogi,
társadalomtudomány

Kereskedelem-marketing, üzleti adminisztráció

gazdaságtudományok

Vendéglátás-idegenforgalom; vendéglátás-turisztika

gazdaságtudományok

Egyéb szolgáltatások (a 22. sorban meghatározottak kivételével)

gazdaságtudományok,
műszaki

Mezőgazdaság

agrár

Élelmiszeripar

  • Élelmiszeripari technikus

agrár

Közszolgálat; egyéb szolgáltatások [az Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzék módosításának eljárásrendjéről szóló 150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet hatálybalépése előtti OKJ-rendeletek egyéb szolgáltatások szakmacsoportja szerinti honvéd, rendészeti és privátbiztonsági (pl. személy- és vagyonőr, biztonsági őr) szakképesítések, amelyeket az Oktatási Hivatal a felsőoktatási felvételi eljárás hivatalos honlapján közzétesz] rendészeti asszisztens; társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó szakképesítés rendészet, honvédelem és közszolgálat

jogi,

államtudományi

Sportkommunikátor; fitness-wellness instruktor; sportedző; személyi edző, rekreációs mozgásprogram-vezető

sporttudomány

Vízügy

  • Vízgazdálkodó technikus
  • Vízgépészeti technikus

agrár,
gazdaságtudományok,
műszaki

Osztatlan tanári mesterképzési szak: a tanári szakképzettségnek megfelelő alapképzési szak képzési területe az irányadó a szakirányú továbbtanulás meghatározása szempontjából (szakképzettségpáron is csak egyszer kapható többletpont)

A rendszer elsőre talán bonyolultnak tűnik, ezért nézzünk meg egy konkrét példát. Ha elvégzed a pedagógiai- és családsegítő munkatárs tanfolyamot – melynek OKJ azonosító száma 54 140 02 –, és később a felsőoktatásban bölcsészettudományi szakra vagy pedagógusképzésre felvételizel, 32 pluszpont jár az OKJ-s bizonyítványodért. Ha azonban gazdaságtudományi szakra jelentkezel, ezért az OKJ-s bizonyítványért nem kapsz többletpontot a felvételin, mert az csak akkor jár, ha a tanfolyaméval azonos szakterületen tanulsz tovább.

Ha idén nem sikerült bekerülnöd az általad kiválasztott egyetemi szakra, ne csüggedj, inkább jelentkezz egy OKJ képzésre, és növeld bejutási esélyeidet a következő felvételiig.

Forrás: Koczka Máté

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére