Jelenlegi hely

Hogyan változnak a napközbeni gyermekellátások?

2017 januárjától a hagyományos bölcsődék mellett három új bölcsődetípus lesz, erről Novák Katalin az EMMI család- és ifjúságügyért felelős államtitkára beszélt a budapesti HellóAnyu! családbarát közösségi kávézóban tartott fogadóórán.

A változtatás célja az, hogy a korábbinál rugalmasabb legyen a napközbeni gyermekellátások rendszere, az új intézmények könnyebben tudnak majd alkalmazkodni a kisgyermekes családok igényeihez. Az új bölcsődetípusok: a mini-, a munkahelyi és a családi bölcsőde.

Fotó: kormany.hu

A minibölcsőde elsősorban a kisebb településeken jelent megoldást. Felépítése és alapításának feltételei is egyszerűbbek. A gyermekek száma és a személyzet létszáma is kisebb, mint a hagyományos bölcsődékben.

A munkáltatókat ösztönzik munkahelyi bölcsőde létrehozására, ennek finanszírozásában az állam is szerepet vállal.

A családi napközik utóda lesz a családi bölcsőde. Saját- vagy bérelt lakásban is kialakítható, a családi napközikkel szemben ezeket csak három év alatti gyerekek vehetik igénybe.

Novák Katalin kérdésre válaszolva elmondta, hogy a meglévő - pályázati forrásból finanszírozott - családi napközik működési feltételei az átmeneti időszakban nem fognak változni, tehát az előírtnál nagyobb létszámban és 14 éves korig is fogadhatnak gyerekeket.

2017-től kötelezik a bölcsődei ellátás biztosítására azok a településeket is, ahol tízezernél kevesebben élnek. A férőhelyek számát pedig országosan tovább bővítik a következő években.

Budapestimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére