Jelenlegi hely

Osztrák családi pótlék: kinek jár, mekkora az összege és hogyan lehet egyszerűen elintézni?


A Visszatérítők segít az ügyintézésben! (Fotó: Pexels.com)

Ez már igen komoly összeget jelenthet egy családnak. Mielőtt bemutatánk a részletes szabályokat, jöjjön a személyes történetünk.

"Nálunk épp az előbb említett eset állt fent (volt férj Ausztriában, mi a gyerekekkel itt), de mivel nem voltunk tisztában a szabályokkal és a német nyelvet sem beszéljük: nehézkes volt és egy teljes éven át húzódott az eljárás, amit végül megszüntettek, mert nem az adta be az igénylést, akinek kellett volna...

Ekkor fordultunk a Visszatérítők csapatához, akiknek csak a kért dokumentumokat kellett elküldenünk, Ők gondoskodtak a szakszerű fordításról és a kérelem beadásáról, majd vártuk az osztrák hatóság döntését. Pár hónapra meg is állapították az osztrák családi pótlékot, de időközben a kisebbik középiskolás lett, így egy igazolást pótolnunk kellett (ami a segítségükkel gyorsan megtörtént). Újabb néhány hónap várakozás következett, a napokban pedig megérkezett a 7 számjegyű összeg a számlánkra, kb. 1,5 évre visszamenőleg. Ezúton is köszönjük a Visszatérítőknek a profi ügyintézést, amit korrekt, fix díjakon nyújtanak, garanciákkal!

Megkértük a Visszatérítők csapatát, hogy segítsenek eligazodni az osztrák családi pótlék igénylésére vonatkozó szabályokban. Íme:

1. Kinek jár ausztriai családi pótlék?

A családi pótlék alapfeltétele a hivatalos ausztriai munkaviszony vagy vállalkozói jogviszony.

Ha egy gyermek a szülőkkel egy háztartásban él, az anyának van elsőbbsége az igénylésre, azonban megegyezés alapján lemondhat az apa javára.

Abban az esetben, ha a szülők külön élnek, a családi pótlék azt a szülőt illeti meg, akinél a gyermek él.

2. Érvényesíthető az osztrák családi pótlék elvált szülők esetében is?

Igen, osztrák családi pótlékra elvált szülők esetében az a szülő jogosult, akinek a háztartásában (közös lakcím) a gyermek/ek élnek.

Például, ha az apuka dolgozik Ausztriában és az anyuka Magyarországon él a gyermekekkel, és Magyarországon rendelkezik esetleges munkaviszonnyal, akkor az osztrák családi pótlékot az édesanya igényelheti meg Ausztriából a volt férj munkaviszonya jogán.

3. Kire jár biztosan ausztriai családi pótlék?

  • vér szerinti gyermekre
  • nevelt gyermekre házasság esetén, a házasságkötés időpontjától kezdve
  • örökbefogadott gyermekre az örökbefogadás napjától

4. Kinek nem jár családi pótlék Ausztriából?

  • Természetesen azoknak nem, akik nem tartoznak bele a fentebbi "kinek jár részbe"!
  • A1-es kiküldetéssel történő osztrák munkaviszony esetén nem jár Ausztriából családi pótlék/családi pótlék különbözet.

5. Meddig jár ausztriai családi pótlék?

  • Alapvetően a gyermek 18 éves koráig jár
  • Ha a gyermek szakképző vagy felsőoktatásban tanul tovább a középiskola vagy gimnázium után, akkor a gyermek 24 éves koráig igényelhető. (Csak sikeresen teljesített félév/vizsga esetén jár!!)
  • Fogyatékosság esetén 25 éves korig jár. Súlyos fogyatékosság esetén egyedi elbírálás alapján.

6. Mindenkinek ugyanannyi családi pótlék jár Ausztriában?

Nem, a jelen szabályozás értelmében minden élethelyzetre megvan a különböző típusú családi pótlék.

  1. Teljes osztrák családi pótlék: azoknak jár, ahol egy vagy mindkét szülő Ausztriában dolgozik és a gyerekeikkel együtt Ausztriában élnek.
  2. Indexált teljes osztrák családi pótlék: egy vagy mindkét szülő Ausztriában dolgozik, de gyermekeikkel Magyarországon élnek. Magyar munkaviszony nincs és szülés előtt sem volt. 
  3. Indexált különbözeti osztrák családi pótlék: az egyik szülő Ausztriában míg a másik Magyarországon dolgozik. Így megkapják a magyar családi pótlékot, illetve az indexált osztrák családi pótlék és a magyar családi pótlék különbözetét.
  4. Elképzelhető egy negyedik kategória is, bár a gyakorlatban ilyenre nem sűrűn van példa: amikor az egyik szülő Ausztriában dolgozik, a másik szülő Magyarországon dolgozik és a család gyerekekkel együtt Ausztriában él. Ebben az esetben a teljes osztrákból vonódik le a magyar járandóság összege.

7. Mennyi időre visszamenőleg lehet igényelni az osztrák családi pótlékot?

Ausztriában 5 évre visszamenőleg lehet családi pótlék igényt beadni.

Figyelni kell, mert Magyarországon mindösszesen 2 hónapra visszamenőleg lehet igényelni ugyanezt!

Ez ott lehet problémás, ha a szülés után nem az első két hónapban, hanem mondjuk az ötödikben igényeli meg a pár a magyarországi juttatást. Ebben az esetben egyrészt itthon 3 hónapnyival kevesebbet fog megkapni biztosan, másrészt Ausztriában is úgy fognak számolni, mintha már a gyermek születésétől megkapta volna a magyar családi pótlékot.

Ezért is hangsúlyozzuk minden ügyfelünknek, hogy minden esetben meg kell igényelni minden magyarországi ellátást a születést követően azonnal, maximum a gyermek 2 hónapos koráig.

Ha valamilyen ellátásra nem jogosult itthon, arról legalább kap egy hivatalos határozatot, amivel tudja Ausztria felé igazolni, hogy jár vagy nem az ellátás

8. Mikor jár teljes összegű családi pótlék Ausztriában?

Ez csak akkor fordulhat elő, ha a család életviteli központja Ausztriában van. Tehát ott rendelkeznek lakcímmel, oda jár a gyermek iskolába, ott dolgoznak a szülők.

9. Mikor jár családi pótlék különbözet Ausztriából?

Amennyiben a család Magyarországon él, a gyermekek itt járnak óvodába/iskolába, de legalább az egyik szülő Ausztriában dolgozik.

10. Ki jogosult Ausztriából emelt családi pótlékra?

Ausztriában szigorúbb szabályok alapján ítélik meg az emelt összegű családi pótlékot beteg gyermekek esetén. Ha Magyarországon részesülnek a gyermek után emelt összegű juttatásban még nem biztos, hogy Ausztria is megítéli azt.

A következő esetekben járhat emelt családi pótlék:

  • Ha az ausztriai szabályok szerint gyermeke rokkantsági foka legalább 50 százalék
  • A gyermek tartósan képtelen eltartani magát

Az igénylés során a betegséget németre átfordított orvosi szakvéleménnyel és különböző, kezelőorvos által kitöltött formanyomtatványokkal szükséges igazolni.

11. Mi az osztrák családi pótlék igénylésének menete?

Ide kattintva kérheti az adatbekérőnket. Az igénylés első lépéseként kitölti adatlapunkat, mellékeli a szükséges dokumentumokat. Ezen adatok ismeretében szakértő csapatunk kitölti a nyomtatványokat, összeállítja a szükséges iratokat, és csatolja hozzá az osztrák adóhatóság által kívánt mellékleteket. A teljes anyag beküldésre kerül postai úton (adott esetben FinanzOnline rendszeren keresztül) a területileg illetékes Finanzamthoz.

Az adóhivatal a megkapott dokumentumok alapján megkezdi az ügy feldolgozását. Az E411-es formanyomtatvány egyik példányát elküldi elektronikusan Magyarországra, melyben információt kér a Magyarországról járó családi ellátásokról.

Amikor Magyarországra beérkezik az osztrák megkeresés, akkor a magyar Kormányhivatal az ügyfél részére egy magyar nyelvű kitöltendő adatlapot küld ki, amit 8 napon belül kitöltve vár vissza.

Tapasztalataink szerint ez sok esetben jó pár hónapot vehet igénybe.

Az osztrák hatóság felé visszaérkezett adatok és az összes szükséges igazolás alapján meghozzák a családi pótlék határozatot és postai úton kiküldik az ügyfél részére. Általában a határozathoz képest rövid időn belül a pénz is meg szokott érkezni a számlára. A határozaton megadott időintervallumra ítélik meg a családi pótlékot az ügyfeleknek, ami minden esetben egyedileg eltérő.

MÉG TÖBB INFÓ AZ AUSZTRIAI CSALÁDI PÓTLÉKRÓL ITT

Mennyi az osztrák családi pótlék összege?

Az osztrák családi pótlék összege 3 elemből tevődik össze:

Familienbeihilfe + Geschwisterstaffel (testvérpótlék) + Kinderabsetzbetrag

Mindhárom tétel összegét emelték 2025-ben:

Familienbeihilfe (euróban):

Geschwisterstaffel (testvérpótlék euróban):

Az osztrák családi pótlék harmadik eleme, azaz a Kinderabsetzbetrag 2025-ben 70,90 euróra növekszik a 2024-es 67,8 euró helyett.

2025-ben növekedett:

  • az ún. Mehrkindzuschlag (3 vagy több gyermeket nevelők kedvezménye),
  • az Alleinverdienerabsetzbetrag (egyedülkeresői pótlék), és
  • az Alleinerzieherabsetzbetrag (egyedül nevelői pótlék) is.

EZEKRŐL BŐVEBBEN ITT OLVASHATSZ

A Visszatérítők csapata nem csak az osztrák, de a Németországi családi pótlék (és GYES) ügyintézésben is segíteni tud. Sőt: most nagyon aktuális a kint dolgozóknak az adóvisszatérítés igénylése, mert február végével kezdik kiadni a munkáltatók az éves bérősszesítőket és a NAV pedig az adóigazolásokat, amelyek szükségesek az igényléshez. (Aki kint dolgozik, attól minden hónapban levonnak egy alapot a bruttó fizetéséből, amit a következő év elején visszaigényelhet. Ez kb. 1 hónapnyi (kb. 1500 Euró) bevétel egy átlag dolgozónak, mind Ausztriában és Németországban is.)

Hamarosan jövünk a Németországi családi pótlék ügyintézés és az adóvisszatérítés részleteivel.

Addig is, ha szeretnél segítséget kérni a Visszatérítők csapatától: KATTINTS IDE!

Szerkesztette: 

Gellén Nóra

- Pécsimami - 

 

Te jó ég, balkezes! - Aggodalomra semmi ok, nincs "szép" vagy "csúnya" kéz!

A balkezesség nem megszokás, hanem biológiai alapokon nyugvó, a balt a jobbal szemben előnyben részesítő kézhasználat. Részben genetikai okokkal magyarázható, kialakulásának feltétele a jobb agyfélteke dominanciája, ugyanakkor máig sem sikerült pontosan tisztázni, miért lesz valaki balkezes és mások miért nem.

A lakosság 8-16 százalékára jellemző, egyes népcsoportokban jobban, máshol kevésbé elterjedt jelenség. Az elmúlt évtizedekben a fejlett országokban folyamatosan nőtt a balkezesek aránya, köszönhetően annak, hogy már nem tekintik káros, elfojtandó szokásnak, a szülők és a pedagógusok sem próbálják átszoktatni a gyermekeket.

Több a balkezes az egypetéjű ikrek körében, ugyanakkor két balkezes ember gyermekének is csak 46% esélye van a balkezességre (persze, ilyen esetben közrejátszik az is, hogy az elsősorban utánzással tanuló gyermek a szülei kézhasználatát tekinti példának). A kétpetéjű ikrek között gyakori, hogy egyikük jobb-, másikuk balkezes lesz: mintha egymás tükörképei lennének.

Ha van már a családban balkezes, akkor szinte biztos, hogy minden generációban lesz egy-egy.

Meglepetésszerűen is felbukkanhat: lehet, hogy a nagymamát átszoktatták 50-60 évvel ezelőtt, már nem is emlékszik, hogy valaha is balkezes lett volna, ám a gének nem hazudnak…

Balkezes vagy jobbkezes?

Ma már tudjuk, hogy szinte semmiben nem szenved hátrányt a balkezes, mégis sok anyuka aggódva figyeli egy-két éves gyermekét, vajon melyik kézzel nyúl a tárgyak után.

Fontos tudni, hogy a kezesség kialakulása több éves folyamat! Nem szabad hosszú távú következtetéseket levonni, hiszen a domináns kéz előnyben részesítése iskolás korig kell, hogy kialakuljon, addig spontán változhat, sőt, léteznek kétkezesek is, akik ugyanolyan ügyesen használják mindkét kezüket!

Hogyan deríthetjük ki, melyik a gyermek domináns keze?

  • Figyeld meg, melyik kezével integet!
  • Melyik kezében fogja a ceruzát, a kanalat? Ha mindkettőben: melyikkel ügyesebb?
  • Helyezz az asztalra, tőle kissé távolabb, de lehetőleg mindkét kezétől azonos távolságra valamit, amiért nyúl: evőeszközt, ételt, játékot. Melyik kezével nyúl érte?
  • Melyik lábával rúgja a labdát, melyik szemével kukucskál át egy lyukon? Általában egyazon oldal dominanciája jellemző szem, kéz, láb esetében.

Te jó ég, balkezes!

Aggodalomra semmi ok! Ma már tudjuk, hogy nem szabad a gyermeket a „szép” kezére átszoktatni, mert maradandó károsodásokat okozhatunk ezzel az agyban, és a jobb kezét így használó gyermek talán sosem lesz olyan ügyes, mint a bal kezével lett volna.

Mire kell figyelni, ha balkezes a gyerkőc?

  • Ne szólj rá, ne piszkáld, ne ugrasd, ne csúfold a kézhasználata miatt! A balkezesség ugyanúgy ne legyen téma, mint ahogyan a jobbkezesség sem az. Magyarázd el a nagyszülőknek, rokonoknak, esetleg értetlenkedő vagy sajnálkozó ismerősöknek, hogy a balkezesség teljesen normális dolog, ha nem is túl gyakori.
  • Szerezz be számára megfelelő eszközöket: balkezes ollót például. Nem titok, ezen sorok írója kisiskolás korában bizony megszenvedte a „vágjuk ki a vonal mentén” kezdetű feladatokat – akkoriban még nem volt balkezes olló. Az erre specializálódott üzletekben, webáruházakban mindenféle „balos” kelléket beszerezhettek a konzervnyitótól a visszafelé járó óráig…
  • Gyurmázzatok, gyúrjatok tésztát, fűzzetek gyöngyöt, hogy ügyesedjen a keze – ez a jobbkezeseknek is csak javára válhat!
  • A balról jobbra történő folyóírás miatt gyakran megesik, hogy a gyerkőc papíron mozgó keze elmaszatolja az írást. Csak jó minőségű, gyorsan száradó, nem sok tintát folyató tollat vásároljatok, hogy elkerüljétek a kudarc élményét.
  • Asztalnál a balkezes üljön a szélső helyre, esetleg balkezes társa mellé. Ha a jobbkezes és a balkezes rossz sorrendben ülnek egymás mellé, folyton össze fog ütközni a könyökük…
  • Pályaválasztásnál érdemes figyelembe venni, hogy egyes szakmákat nem célszerű balkezesként választani. Nehéz lenne a dolga egy balkezes tanító néninek, és a speciális balkezes eszközök is eléggé drágák például egy fodrász, vagy egy szobafestő-mázoló részére.

Milyen előnyökkel jár a balkezesség?

Előnyök? Naná! Lássuk csak:

  • A sportban az edzők szeretik a balkezes játékosokat: az ellenfél váratlan helyről, irányból kapja a labdát, az ütést, ezzel a játékos előnyre tehet szert.
  • A balkezesek jobb keze sokkal ügyesebb, mint a jobbkezesek bal keze. A „kétbalkezes” kifejezést úgy is érthetjük tehát, hogy az illetőnek van egy nagyon és egy eléggé ügyes keze! ;)
  • Autóvezetéskor, váltás közben a balkezesek ügyesebben irányítják a kormányt a bal kezükkel, mint jobbkezes társaik.
  • Bal kezük sérülése esetén könnyebben boldogulnak a jobb kezük használatával, mint fordított esetben. Ugyanakkor arra is van példa, hogy a jobb kéz tartós sérülése, több, mint fél éven át tartó használhatatlansága esetén még a felnőttek is viszonylag hamar váltanak, és kezdik használni bal kezüket akár írásra is.

Nem kell tehát megijedni, ha kiderül, hogy a gyerkőc balkezes. Fogadjuk el őt úgy, ahogy van, segítsük kiteljesedését!

Szerző: Sz. Szabina - Zalaimami
 

Mit tehetünk a nyugodt, boldog iskolakezdésért?

Ha hiányzik valami, akkor így jártunk, biztos ráér. Ha az utolsó pillanatban derül ki, hogy szorít az ünneplő cipő, sebaj, azt a 10 percet kibírja benne, aztán átvesz valami mást.

Na de mi van addig?! Még tart a nyár, örülni szeretnénk a jó időnek, az együtt töltött napoknak, de közben egyre többet gondolunk az őszre… Nemsokára minden megváltozik. Óvodásunkból iskolás lesz, elsősünk már a másodikat kezdi… A nagy kérdés az: hogyan könnyíthetjük meg (nekik és magunknak) az iskolakezdés gyötrelmeit? Néhány javaslat:

  1. Írjunk listát! – Ha szerencsések vagyunk, az iskolában adtak már egy papírost, amin a beszerzendő dolgokat megtaláljuk.  Érdemes kiegészíteni ezt a listát a tornafelszerelés vagy az ünneplőruha hiányzó darabjaival. Ragyogó napsütés van, de már érdemes az őszi kabátra, cipőre is gondolnunk!
  2. Nézzük át, miből élünk! – Érdemes megnézni a gyerek meglévő dolgait. Próbálja fel a tornacipőt. Ha még jó, és külsőre is elfogadható, nem kell feltétlenül újat venni. A rajz, technika felszerelés is átnézendő. A vízfesték, ecsetes tál több évig is jó, ha megfelelő minőségű. Nem kell a temperát sem kidobni, lehet egyesével is színeket vásárolni hozzá. A tavalyi olló tökéletes. Az ecsetek és a ragasztó viszont mindenképp cserére szorul. Táskát, tolltartót sem kell minden évben újat venni, ha vigyázott rá a csemete, egy jó kis sikálás után újra használható.
  3. Állítsunk korlátokat anyagilag is! – Nem kell az utolsó forintunkat is a tanszerekre költeni! Vegyünk szép, jó minőségű dolgokat, de nem kell a legdrágábbakat. A gyerekek úgysem tudják igazán értékelni. Nagyobb költségekkel számoljunk, ha tanulósarkot is berendezünk, illetve ha új táskára, tolltartóra is szükség van. Érdeklődjünk szülőtársaktól, internetről mi mennyibe kerül nagyjából, mások mennyit költenek.
  4. Beszéljük meg! – Már annyiszor elhangzott, de nem lehet elégszer elmondani. Vásárlás előtt a gyerekkel is beszéljük meg, mit kell venni, és ő mit, milyet szeretne. A kompromisszum jó dolog, és a kisiskolások is elkezdhetik tanulni. Érdemes közösen átböngészni a reklámújságokat is. (Neten is elérhetőek.)  Nem csak az árakról tájékozódhatunk, de megtudhatjuk azt is, mi tetszik a gyereknek. Na és akkor jöhetnek a kompromisszumok…
  5. Együtt vásároljunk! – Vigyük el magunkkal (leendő) iskolásunkat is! Egyrészt ez is segít abban, hogy a hosszú nyár után ráhangolódjon az iskolára. Ha olyan dolgokat veszünk, amiket ő választott vagy együtt választottuk, motiváltabb is lesz, hiszen szívesebben használja majd azokat a dolgokat. Ráadásul vásárlás közben azt is láthatja, hogy mi mennyibe kerül. Ekkor is sort lehet (és kell) keríteni néhány kompromisszumra…

Ha már bevásároltunk, de a suli még nem kezdődött el:

  1. Legyen napirendünk! – Ha nem pont augusztus végén megyünk nyaralni, próbáljunk az utolsó két hétben közelíteni a szürke hétköznapok napirendjéhez. Könnyebb lesz az átállás az egész családnak.
  2. Készítsünk elő, amit csak tudunk! – Ebben a tanévben a gyerekek a könyvet az első napokban kapják meg a legtöbb iskolában. Viszont a füzeteket és egyéb dolgokat már előre becsomagolhatjuk, összekészíthetjük. Mindenre írjuk rá a nevét, monogramját, esetleg ovis jelét, hogy a kisiskolás könnyebben megtalálja!
  3. Együtt készüljünk! – Csomagoljunk, pakoljuk együtt! Fontos, hogy ő is tudja, hogy mi hol van, mi hova lett csomagolva. Ő fogja használni, neki kell tudni!
  4. Beszélgessünk! – Amikor gyereknevelésről van szó, mindig elhangzik, de nem lehet elégszer mondani. Meséljünk róla, milyen volt mikor mi iskolások voltunk. (Persze ne azt, hogy milyen tökéletes gyerekek voltunk!) Kérdezzük meg, mit gondol: milyen lesz a suli? Szerinte mit fognak csinálni az első napokban? Beszélhetünk arról is, hogy aggódik-e valami miatt az iskolakezdéssel kapcsolatban. Ezek az aggodalmak többnyire alaptalanok, de jó, ha már most megértően beszélgetünk róluk. Talán sikerül valamennyire feloldani szeptemberre…
  5. Ismerkedjünk! – Nyár végén már sok (leendő) iskolatárs otthon van. Vegyük fel a kapcsolatot a szülőkkel, és hozzuk össze a gyerekeket. Egymásnál, játszótéren, mindegy. (Ha elsőbe megy gyermekünk, akkor is kereshetünk lehetőséget arra, hogy megismerjünk néhány leendő kis osztálytársát.)

+1 Élvezzünk a nyarat! – Mindezek mellett persze örüljünk a napsütésnek! Fagyizzunk, játsszunk, kiránduljunk! És közben sokat beszélgessünk…J

A felnőttek feladata, hogy okosan, ügyesen készítsék elő az iskolakezdést, hogy szeptemberben ne kelljen idegeskedni. A nyugodt, boldog iskolakezdés ugyanis egyáltalán nem lehetetlen!

Szerző: Budácsik Éva, tanító, fejlesztő pedagógus
Fotó: Pixabay

Vadulás szülői engedéllyel

Ilyenkor süket fülekre talál bármilyen „normális” játékötlet és ellenkezést vált ki minden kreatív javaslat. Ha egyetértesz velem abban, hogy néhány tombolós naptól nem vásnak el teljesen a kölkök, akkor köpj te is a tenyeredbe, és törj be a vadállatok vadócaid zárt körébe olyan ötletekkel, amik eléggé őrültek ahhoz, hogy teljes lelkesedéssel belevessék magukat!

Az eredmény: kellően elfáradt, kipirult, felszabadult, farkaséhes gyereksereg.

FIGYELMEZTETÉS: A következmények súlyosak (megbotránkozott szomszédok) és maradandóak (örök emlék a gyerekeknek). Szülők részéről kellő elszántságra és pár pirula lesz@rom tablettára lesz szükség :).
 

Homok-dagonyázás:

(Minimum 2 fő, fürdőgatyára vetkőzve)

Meleg napokon garantált élvezet. Homokvárépítéssel kezdhetjük, amit aztán el lehet árasztani tengernyi vízzel, egyenesen a slagból. Pár perc folyatás után már romba dől a homokváros, a hidakkal és a falakkal.

 

 

Ezután kezdődhet a csata a vár nélkül maradt védők és a támadók között, maroknyi iszapbombákkal – de dobni nem szabad, csak kenni! Szigorúan hátbatámadással, akár fejre is… 

 

 

Amikor senkin nem maradt tiszta bőrfelület, a csata véget ér, és megköttetik a béke, amit törzsi tánccal pecsételhetünk meg. Nagy körben, majom módjára ugrálva, hangos „Hhu, hhhá, hhhu há-há” rigmust ismételve végtelennek tűnő percekig fáraszthatjuk foglalkoztathatjuk tovább a bandát.

Mikor pedig mindenkire rászáradt a homok, jöhet újra a slag! A hideg víz alá egyesével vonulnak bátorságpróbára a hősök, hogy vérmérséklettől függően rezzenéstelen arccal vagy farkasüvöltéssel tűrjék a leveretést megtisztulás folyamatát.

Aki kész van, törölközőbe bugyolálva feküdjön a napra, és várja a finom uzsonnát!

 

Terep-birkózás

Egy plédet leterítünk a fűbe, esetleg a szobában. A cél: letolni az ellenfelet a „tatamiról”, a megadott időn (pl. 1 percen) belül. Szabály: ütni, rúgni, csípni, harapni, hajat húzni tilos. Megsértődni vagy méregből bunyózni szintén tilos. Tipp: A félmeztelen felsőtesten nem tudják egymás ruháját sem tépni.

 

 

A többiek, akik épp nem birkóznak, körben ülnek, tapsolnak, vagy kezükkel ütik a földet, szurkolnak. A soron következő bunyós a győztessel fog megmérkőzni – felkészülés alatt nyomhat pár fekvőtámaszt is, izmai „felturbózására”.

A „cirkusz” még szórakoztatóbb, ha a versenyzők hangzatos neveket is választanak maguknak/egymásnak: pl. Rettenetes Mihály, Bulldózer Tibi, Gummmi Bicepsz, stb., és a meneteket egy lelkes, pártatlan, bőbeszédű sportriporter közvetíti!

 

Rögbi (avagy labdás tömegbirkózás…)

Kell hozzá egy labda és két egyenlő erőviszonyú gyerekcsapat, vagy a gyerekek egy vagy kettő önfeláldozó felnőtt ellen is küzdhetnek. Test test ellen… A cél: megszerezni a labdát és a vonal mögé/kapuba (= két fa vagy tornacipő) vinni. Első szabály: első a másik testi épsége! Második szabály: a labda megszerzése és megtartása bármi áron. (Kivéve: lásd első szabály.)

 

A meccs mehet időre, vagy bizonyos számú gól eléréséig. (Halkan súgom, hogy a gyerekek meg ne hallják: az időmérés, "a Felnőtt" által „rugalmasan” kezelve általában erős döntetlen eredményt tud hozni, a későbbi kőkemény visszavágóra lehetőséget adva.)

  
Ordítóverseny

Több fordulós, különböző kategóriákban: ki tudja produkálni legtovább, a legcifrább, leghangosabb, legviccesebb, legrémisztőbb, legelviselhetetlenebb, legbármilyenebb ordítást.

Oklevelek járnak a győzteseknek. (Ennek két plusz pozitívuma van: egyrészt saját kezűleg készíthetők, másrészt a későbbi, versenyen kívüli ordításkor hivatkozási alap: ne ordítson, már megkapta az oklevelet!)

A verseny garantáltan nevetésbe fullad, és levezeti a feszültséget. (Az más kérdés, hogy a szülői idegrendszert kissé kikezdi…)

Ennek egy szelídebb változata a „csúnya-pofa verseny”. Az eredmény ugyanúgy röhögőgörcs. :)

Tipp: előre értesítsd a szomszédokat a versenyről, nehogy hatósági feljelentés kerekedjen az ügyből!

 

Ereszd-el-a-hajam-buli

Rock and roll és AC-DC – egy kis házibuli vad tánccal, dübörgő zenére – zárt ajtók mögött, előre megszabott időtartammal! Néha ez is kell…

Talán az elalvással sem lesz gond ilyen programok után – a szülőknek legalábbis biztosan nem… :)

 

 

Összeállította: Patak Cs. Gyöngyvér, Kaposvárimami, 5 fiúgyereken edződő anyuka

Legyél te is gyerekszállodaigazgató!

SZAVAZÁSHOZ KATTINTS IDE!

A szülő akkor érzi jól magát a szállodában, ha a gyermeke jól érzi magát. De mitől is érzi magát jól a gyermek? A Legyél Te is gyerekszállodaigazgató kampányban kérdezzük meg őket! És ne csak kérdezzük meg, hanem vezessük is be őket a kulisszák mögé, mutassunk meg egy családbarát szállodát a színfalak mögül is egy kicsit, vagyis

GYERMEKNAPKOR IGAZGASSA MIND A 10 MINŐSÍTETT CSALÁDBARÁT SZÁLLODÁT
GYEREKSZÁLLODAIGAZGATÓ!

A Játék lényege

A gyerekek szeretik azt játszani, hogy felnőttek. Mi lenne, ha kipróbálhatnák magukat élesben is?

A KidsOasis pályázatot hirdet meg „Legyél Te is gyerekszállodaigazgató ” címmel a 6-14 éves korosztály körében. Pályázni egy videó elkészítésével lehet, melyben a gyermek bemutatja, vagy elmondja, hogy szerinte milyen egy gyerekbarát szálloda, mit csinálna, ha ő lenne az igazgató.

A pályázat nyertesei belekóstolhatnak a szállodák világába, nem is akárhogy! Mind a 10 nyertes elutazhat családjával és eltöltheti a gyereknapi hétvégét egy-egy minősített családbarát szálláshelyen, ahol ők lesznek a gyerek szállodaigazgatók. Betekinthetnek a kulisszák mögé, leellenőrizhetik a szobákat, bejárhatják a recepciót, a séffel közösen összeállíthatják a menüt, kiválaszthatják, hogy mi legyen a gyereknapi program.

A pályázatokra a közönség fog szavazni, majd a 20 legtöbb szavazatot gyűjtő pályázó közül a 4 tagú zsűri választja ki a 10 szerencsés nyertest.

Szavazni is érdemes, mert a szavazók között egy belföldi, 2 felnőtt + 2 gyerekre szóló wellness hétvége kerül kisorsolásra!

Jelentkezni március 15-től a http://kidsoasis.hu/gyereknap oldalon lehet, szavazatokat pedig március 22-től kezdhetik gyűjteni a szállodaigazgató jelöltek.

A KidsOasis célja a játékfelhívással, hogy megkérdezze a gyerekeket is, akikért a családbarát szálláshelyek elsősorban dolgoznak, hogy nekik mi a fontos egy szálláshelyen, illetve rávilágítson arra, hogy mennyivel más olyan szálláshelyen pihenni, ahol a család minden tagjára gondolnak!

A pályázat fő dátumai

Pályázat indítása: 2016. március 15.
Jelentkezés: 2016. március 15 - 2016. május 6.
Szavazás: 2016. március 22 - 2016. május 8.
1. körös eredményhirdetés: 2016. május 9.
Szavazók közti sorsolás eredményhirdetés: 2016. május 9.
Zsűrizés: 2016. május 9 - 2016. május 15.
Végső eredményhirdetés: 2016. május 16.
Szállodaigazgató igazgat a szállodákban: 2016 május 27 - május 29.

JELENTKEZÜNK: HÁTHA AZ ÉN GYERMEKEM LESZ A SZÁLLODAIGAZGATÓ!

A KidsOasis-ról

Az új hazai minősítési rendszer, a KidsOasis elsődleges célja garantálni a szülők számára az adott szálláshely családbarát szolgáltatásainak minőségi színvonalát. Egy családbarát szálláshelynek felszereltségben, programokban, személyzetben is fel kell készülnie a családok igényeire. A KidsOasis egész évben meglepetéseket tartogat a család minden tagja számára! Tavaly sikerrel bonyolította le első nagyszabású kampányát, az Álom-másodállást, melynek során családok tesztelték a minősített családbarát szálláshelyeket, vezettek tapasztalatairól blogot, készítettek videót. A KidsOasis  idei első nagy kampányában elsősorban a gyermekeket szólítja meg.

Legyél te is gyermekszállodaigazgató!

 

Így szerezz 2 GB ajándék tárhelyet!

Mit kell tenned?

1. Kattints erre a linkre és jelentkezz be a Google fiókodba: 

https://security.google.com/settings/intro/security/secureaccount

2. Végezd el a biztonsági ellenőrzést: itt megadhatsz másodlagos telefonszámot és biztonsági email címet.

3. Ellenőrizd a csatlakoztatott eszközeidet (pl laptop, okostelefon, tablet). Ha rendben találod, kattints a "Jónak tűnik" gombra.

4. Ha végeztél, egy ilyen képernyő fogad: (Kattints a "Tovább a fiókbeállításokhoz" gombra)

 5. A tárhelyed méretét itt tudod leellenőrizni: https://www.google.com/settings/storage

 

Társasjátékok készültek népszerű gyermekkönyvekből

A Pagony Kiadó jól ismeri a gyerekeket. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy három népszerű könyvből is szuper társasjátékot készítettek a legkisebb olvasók nagy örömére!

Óvodás vagyok!

Óvodás vagyok! társasjátékIsmeritek Vadadi Adrienn ovis meséit? Lea, Maja, Ákos történetei lenyűgözik a kicsiket, hiszen akár velük is megeshetett már, hogy a Márton-napi felvonuláson a félhomályban elvesztették a plüss kedvencüket... Az óvoda világa mostantól egy 4-7 éveseknek szóló társasjáték formájában is megelevenedik!

A színes dobókockával dobnak, így haladnak körbe-körbe a játékosok. Miután léptek, húznak egy-egy kártyát, és teljesítik az azon lévő feladatok egyikét. Természetesen ehhez kell egy felnőtt, aki elolvassa, mi van a kártyán... A két feladat (vagy kérdés) közül az egyik kisebbeknek, a másik a nagyobbaknak szól (pl. mutasd meg, hogyan kell kacsalábra venni a cipőt, illetve mutasd meg, hogyan kell bekötni a cipőfűződet!)

A társas jól variálható, hiszen akár két testvér, akár egy egész óvodás csoport is játszhatja, a játék ugyanis addig tart, míg el nem fogynak a kártyák. A cél nem a gyorsaság, hanem a feladatok teljesítése, melyek között találunk mozgásos, alapszintű matematikai ismereteket közvetítő, vagy éppen környezetünkkel kapcsolatosat is.

 

Amíg utazunk közlekedős társasjáték

Amíg utazunk társasjátékHa a gyermeked odavan a közlekedési eszközökért, netán a térképekért, ez a játék biztosan tetszeni fog neki! Gévai Csilla azonos című könyve kapcsán készült ez a társas, mely 5 éves kortól, nemtől és lakóhelytől függetlenül ajánlható, ha egy igazán ötletes, élvezetes játékot szeretnétek.

A tábla Budapest (leegyszerűsített) tömegközlekedési térképét ábrázolja, méghozzá úgy, hogy az egyes járművek útvonala eltérő színű. Két pakli kártyánk van: egy úticélos és egy járműves. A cél: minél kevesebb járműves kártya (busz, villamos, BKV-hajó, kerékpár stb.) felhasználásával minél több úticélt elérni!

A társas további előnye, hogy háromféleképpen is játszható: a kisebbek számára egy kooperatív módot találtak ki, a nagyobbak pedig egyedül is felfedezhetik a várost az izgalmas játszmák során.

 

Időfutár - stratégiai játék

Időfutár társasjátékKártyavezérelt, stratégiai játék, elsősorban 10 éven felülieknek, közülük is csak erős idegzetűeknek! A játék egy Budapestet ábrázoló táblán folyik, itt mozgathatjuk az Időfutár-sorozatból már jól ismert figurákat. A cél az, hogy minél több alkatrészt gyűjtsünk az időgéphez, a kártyákkal pedig megnehezíthetjük társaink számára a gyűjtést: parkolópályára állíthatjuk, vagy kihúzhatjuk a stratégiai fontosságú lapokat a kezéből...

A család minden tagja számára mozgalmas, állandó újratervezést igénylő játék ez, mely akár 60-90 percen keresztül is tarthat, és ennyi idő alatt rengeteg borsot törhetünk a többiek orra alá! Nem árt, ha a játékosok jól tűrik a pattanásig feszült idegeket - és tudnak veszíteni is!


Nézd meg a többi Pagony könyvet és társast is!

 

Forrás: pagony.hu

20 dolog, amit érdemes megtenned 9 hónap alatt

Cikkünkben összegyűjtöttünk 20 olyan tennivalót, ami talán nem jut eszedbe, pedig nem ártana! (Különben is: három hónap hányás és alvás után három hónapig büszkén sétáltatod a pocakodat, hogy aztán még három hónapig arra várj vizesedő lábbal, hogy mikor kíván már kibújni... Ki tud ilyenkor hideg fejjel gondolkodni?!)

1. Kényeztesd magad manikűrrel, pedikűrrel!

Nemcsak azért, mert megérdemled a törődést, hanem azért is, mert a kezeid valószínűleg minden egyes fényképen ott fognak majd virítani, ha világra jön a kicsikéd. Ráadásul a szülés után valószínűleg sokat fogsz papucsban közlekedni.

2.  Menjetek randizni!

Nehéz megjósolni, mikor tudtok legközelebb kettesben kimozdulni a pároddal. Az utolsó néhány hét nyugodt várakozásába sűrítsetek be néhány programot kettesben, mielőtt eggyel (vagy többel...) nő a létszám!

3. Készítsd össze a "hazamenős ruhát"!

Amennyiben kórházban szülsz, kérdezd meg, hogy kell-e a babának ruhát vinni, sok helyen ugyanis a kórház adja a babaholmikat. Mindenesetre készíts össze egy fotogén szerelést kissapkával és pléddel a babának, hogy bátran posztolhasd a Facebookon, az Instagramon és a Twitteren is!

4. Van hely a telefonodon?

A következő hónapokban te leszel az új Anne Geddes: a babáról készült fotók és videók hamar felélik a tárhelyet. Nehogy azért ne tudd felvenni az első gügyögéseket, mert bűnnek érezted volna törölni azt a 218 képet, amit az első babakocsis sétáról készítettél...Töltsd le számítógépre, majd írd ki CD-re, a legjobbakat pedig nyomtasd is ki!

 

Várandós anya pocakja

 

5. Ha már a fotóknál tartunk: szervezz újszülött-fotózást!

Kérdezd meg ismerőseidet, kit ajánlanak, nézz utána alaposan az áraknak, költségeknek, szolgáltatásoknak (lehet, hogy az egyik nagyon olcsó, de csak CD-n kapod meg a képeket, a másik drágább, de ki is nyomtatja). Az újszülött-fotózásokat az első egy, maximum két hétben lehet megejteni, szóval nem árt, ha mindent előre leszervezel, hogy pár nappal szülés után már csak időpontot kelljen egyeztetned.

6. Kérj talpmasszázst!

Egy talpmasszázs nem nagy kunszt: egy kis gyűrögetés, nyomkodás, simogatás és feszítés kellemes illatú krémmel vagy olajjal. A párod, a barátnőd, az anyukád, a húgod vagy a sógornőd nagyszerűen alkalmas a feladatra! Dobd fel a lábad és élvezd a masszázst - pláne, ha már jó ideje nem látod és nem is éred el a lábfejed.

7. Ismerkedj az internetes vásárlással!

Ha eddig még nem tetted, akkor itt az ideje megismerkedned az aukciós oldalakkal és a webshopokkal! Babaholmikat rendelni online, pár kattintással, és másnap átvenni őket a futártól - mi sem kényelmesebb ennél! Használd ki a modern világ nyújtotta lehetőségeket! 

8. Vásárolj jógaruhát!

Kate Middleton óta tudjuk, hogy minden nőnek van egy kicsi (vagy nem annyira kicsi) pocakja pár nappal szülés után, ez természetes! Ami 9 hónapig nőtt, hogyan menne össze eredeti méretére 9 nap alatt?! Na ugye. A jó hír az, hogy a jógaruházat elfogadható utcai viselet, szuper kényelmes és ha nem aggódsz a mérete miatt, biztosan jól fogod magad benne érezni. Szerezz be egy széles hajpántot is, ami színben megy a jógaszerkódhoz, hiszen ki tudja, mikor jutsz el a hajmosásig? Ez a szerelés ápol és eltakar a látogatók özönében és hazatéréskor is jó szolgálatot tesz majd.

9. Készíts zenei összeállításokat!

Nem tudjuk eléggé megköszönni Steve Jobsnak, hogy ma már több ezer zeneszámot tehetünk zsebre! Állítsd össze a kedvenc zenéidet az első napokra, készíts egy válogatást az autóba, egyet a hosszú sétákhoz, és egy olyat is, amin pihentető, nyugtató számok, esetleg a természet hangjai vannak. Sose lehet tudni, lehet, hogy anya kicsi kincse éppen a tengerzúgásra fog két órát aludni...

10. Készülj olvasnivalóval!

Bátran írj össze 10-15 könyvet, amit feltétlenül szeretnél elolvasni! Az újszülöttek 10-12 alkalommal esznek, alkalmanként úgy 20-30 percig, tehát akár szoptatsz, akár a cumisüveget tartod neki, bőven lesz időd olvasgatni. Készülj fel rá, hogy egyesek fel fognak háborodni azon, hogy a táplálás szent aktusát így töröd meg, de hidd el, a babádnak az a lényeg, hogy neki kényelmes legyen és folyjon a kaja. Abszolút nem fogja izgatni, hogy most épp az orra hajlatában gyönyörködsz, vagy a vérfarkasos regényt olvasod. Újságot nem javasolnék, mert a zizegő papírtól a baba megijedhet (persze a nagyobbacska, 3-4 hónapos baba már nem fog). 

11. Ajándéklista - nem ciki!

A látogatók így is, úgy is hozni fognak ajándékot - egyáltalán nem ciki, ha kérdésükre őszintén válaszolsz, és elmondod, mire van valójában szükségetek! Pelenkából sosem elég, ahogyan popsitörlőből se, de gondolj arra, hogy az első néhány hónapban bizony a ruhatár is sűrűn megújul!

12. Járasd be a baba-kütyüket!

Az összes babacucc, amit már beszereztél, egy kupacban áll valahol? Ess neki a pároddal, ismerkedjetek meg a babakocsival, a bébihordozóval, tegyetek elemet az éjszakai fénybe, hangoljátok be a bébicsőszt... Ne úgy kelljen először összecsukni majd a babakocsit, hogy a kezedben egy tízkilós pelenkázótáskát és egy ordító újszülöttet tartasz! Hogyan is kell bekötni a kocsiba a hordozót?

13. Készülj a minimál-konyhára!

Töltsd fel a kamrát jó előre nem-romlandó és gyorsan elkészíthető ételekkel: tészta, rizs, üveges szószok, alapporok, dobozos tej, burgonya, hagyma... Gyermekágyas anyaként felejtsd el a háromfogásos vacsorák készítését, és helyezd előtérbe a gyorsaságot! Fagyassz le kész ételeket egyadagos kiszerelésben, hogy amikor még délután kettőkor is pizsiben flangálsz, legyen mit bedobni a mikróba!

14. Mosd ki a babaruhákat!

A már használtakat azért, mert már régóta (ki tudja, mióta...) állnak, az újakat pedig azért, mert nem is hinnéd, mennyi kemikália marad bennük a gyártás és szállítás során. Vasald ki, hajtogatsd őket össze, a gombokat, patentokat hagyd nyitva. Kategorizálj: rövidujjú bodyk, hosszú ujjú bodyk, ujjatlan rugdalózók, hosszú ujjú rugdalózók, napozók, pulcsikák, nadrágok, szoknyák, mellények, kabátkák, bundazsákok, hálózsákok, sapkák...

15. Tölts le a telefonodra egy kis zajt!

Lehet az tengerzúgás, ventillátor vagy hajszárító zúgása, óceán vagy kis patak csörgedezése, tücsökciripelés: az ordító babát hajnali kettőkor talán pont ez fogja álomba ringatni!

16. Nézz utána a baba-mama foglalkozásoknak!

Ha nem is most, de pár hónap múlva boldog leszel, ha emberek közé mehetsz. Ráadásul olyan emberek közé, akiket pont azok a problémák foglalkoztatnak, mint téged, vagyis az első fogacskák, hogy kúszik-e már, és ha igen, miért nem... Senki nem fog felháborodni, hogy nyilvánosan szoptatsz és nem fognak fintorogni, amikor pelenkát cserélsz.

17. Segítség!

Nem bárkire, hanem valakire van szükséged! Írd össze, kik azok, akikre igazán számíthatsz, és ezt add is a tudtukra. Vészhelyzet esetén legyenek elérhetőek az első pár hétben, például, ha sürgős fuvarra van szükséged a babával az orvoshoz, vagy ha egyszerűen nincs már mit ennetek, vagy nem bírod tovább nézni életed párját, ahogyan bénázik a takarítással. Emeld fel a telefont, kérj segítséget nyugodt szívvel, majd jövő nyáron meghálálod!

18. Vegyél ki szabadnapot!

Akkor is, ha dolgozol még, vegyél ki egy szabadnapot és szánd magadra! Legyél egyedül, élvezd a csendet, pihenj: szükség lesz az erőre! Ha amúgy is otthon vagy, ezen az egy napon ne végezz semmi házimunkát, megvár!

19. Nézelődj üzletekben!

A következő 18 évben nem valószínű, hogy lesz időd csak úgy céltalanul shoppingolni, főleg olyan üzletekben, ahol törékeny dolgok is vannak... Két év múlva hálás leszel, ha félórára elszaladhatsz egyedül a tecsóba.

20. Aludj!

Pihenj le délutánonként egy órácskára, feküdj le már este 8-kor, aludj délig, mert megteheted!

 

Szerző: Sz. Szabina - Zalaimami

Hordozni jó!

A hordozás előnyei

A baba hordozása sok pozitívummal jár mindkét fél részére. Amikor az újszülött világra jön, még jó ideig képtelen különbséget tenni önmaga és édesanyja között, így hatalmas stresszt él át, ha elválasztják tőle. Gondoljunk csak bele: néhány ezer évvel ezelőtt, az ősember babájának bizony az élete múlott azon, hogy anyja leteszi-e és sorsára hagyja, vagy testével óvja a külvilágtól! Az evolúció arra kondicionálta tehát a csecsemőt, hogy akkor van biztonságban, ha őt valaki felveszi és hordozza. Ennek nyoma ma is a veleszületett kapaszkodó vagy fogóreflex.

Bizonyított tény, hogy a szoros test- vagy bőrkontaktus megnyugtatja a babát, normalizálja légzését, testhőmérsékletét és vérnyomását, valamint olyan hormonális reakciót indít az anyában, amely elősegíti a sikeres szoptatást. A kicsi a szeparáció okozta stresszel való küzdelem helyett a fejlődésre fordíthatja energiáit.

A hordozás során sokkal több inger éri a kicsi idegrendszerét, mintha kiságyba, bölcsőbe vagy babakocsiba tettük volna. Folyamatosan érzékeli édesanyja szívverését, így biztonságban érzi magát, miközben megismerkedik a napi tevékenység zörejeivel, illataival. Anyja mozgása által ő is ide-oda mozog, ami elősegíti az egyensúlyérzékelés fejlődését. Részt vesz a család életében, ahogyan eddig is tette édesanyja pocakjában. Az agy fejlődése az első életév során robbanásszerű, ezért nagyon fontos, hogy ebben a szenzitív időszakban megfelelő mennyiségű és minőségű inger érje a babát.

A csecsemők csípőízületének megfelelő alakulásához ideális az úgynevezett béka-póz: felhúzott térdek, terpesztartás. A helyesen alkalmazott hordozóeszközökben a baba éppen így tartja a lábait. Anatómiailag megfelelő hordozóeszközben, helyesen hordozva, a babát magunk felé fordítva a kicsi gerince tehermentesíthető: nem kell tehát tartanunk attól, amit gyakran (és tévesen) hangoztatnak a hozzá nem értők: nevezetesen, hogy gerincferdülése lesz a kicsinek.

Az anya számára szintén előnyös a hordozás. Mivel a baba vele van, nem szükséges tevékenységét minduntalan félbeszakítva ellenőriznie, hogy minden rendben van-e a kicsivel. Minimálisra csökken annak az esélye, hogy a nagyobb testvérek, háziállatok akár véletlenül is megijesszék vagy sérülést okozzanak neki. A hordozott babát nem szükséges nyugtatni, ringatni, altatni, hiszen ha túl sok inger éri vagy elálmosodik, csak behunyja szemeit, és máris alhat. Az első három hónapban jellemző hasfájósság is ritkábban jelentkezik, mert a mozgás elősegíti a lenyelt levegő távozását.

A szülés után megmaradt pluszkilók eltüntetésének hatásos módja a kis csomag cipelése, ráadásul a hordozó személy önkéntelenül is helyesen tartja gerincét, hátát, tehermentesítve ezzel a gáttájékot.

 

Mikortól hordozhatunk?

Gyakorlatilag amint megszületett a baba! Sokan félnek az újszülöttet magukra venni, de nincs ok aggodalomra, hiszen méhen belüli élete során még ennél is szűkebb helyen volt, és nagyszerűen érezte magát. A legtöbb baba kimondottan élvezi, ha szorosan „becsomagolják”: a helyzet ismerős számára, így könnyen megnyugszik. (Pontosan ezen az elven alapul a pólya használata is.) Koraszülött babáknál alkalmazzák a kenguru-módszert, amikor a baba az anya meztelen mellkasán pihen, a lehető legtöbb időt tölti ott.

Miben hordozzunk?

Erre a kérdésre sajnos nincs általános válasz: ahány hordozó személy, annyi kedvenc hordozóeszköz… Nézzük az ismertebbeket!

  • Csatos kenguru: előre gyártott eszköz, amit műanyag csatokkal, hátizsákhoz hasonlóan rögzíthető a mellkasra. A legtöbb típusban a baba ültetve helyezkedik el, de létezik olyan is, amiben fekhet. Előnye, hogy könnyen használható; hátránya, hogy nem simul szorosan a babára, így az anatómiailag megfelelő hordozás nehezen valósítható meg vele. Mivel egyaránt használható négykilós újszülött és 16 kilós kisgyermek hordozására, a kialakítása nem a legtökéletesebb egyik korosztálynak sem.
  • Hordozókendő: akár több méter hosszú, kb. fél méter széles textilcsík, mely sokféle módon tekerhető, csomózható. Létezik szövött és rugalmas, hosszabb és rövidebb, egyszínű és csíkos kendő is. A megkötés módjától függően fekhet vagy ülhet benne a baba, tehetjük előre, oldalra vagy hátra is. Előnye, hogy teljesen a kicsi és a hordozó személy testére simul, úgy állítható be a kötés, ahogy a legkényelmesebb, az anatómia szempontjainak a leginkább megfelelő eszköz. Hátránya, hogy bizony meg kell tanulni, hogyan is kell megkötni. Esős időben, szabadtéren nehézkes fel- és levenni úgy, hogy ne legyen sáros, nyáron pedig a sok réteg textil melegít. Az apukák valamiért túl nőiesnek tartják, ezért ritkán látni hordozókendős apukát.
  • Karikás kendő: a hordozókendő egyszerűsített változata. Használatakor nincs szükség különleges kötözési módokra, a kendő egyik végét csak át kell vezetni a karikán, és szorosra húzni. Kevésbé kényelmes hosszú távon, mint a kendő, de ugyanúgy méretre állítható, és többnyire vékonyabb, szellősebb anyagból készül. Sétára elvinni, és az elfáradt totyogót beletenni, vagy egy bevásárlás erejéig nagyszerű eszköz.
  • Mei tai és egyéb ázsiai típusú hordozók: a kendő és a kenguru „házasítása”. Egy nagyjából téglalap alakú textilből áll, melynek 2 vagy 4 sarkában van egy-egy pántja, ezzel erősíthető fel. Szintén gyors és egyszerű, ám hosszú távon nem annyira kényelmes megoldás. A variációk lehetősége is kevesebb, mint a kendőnél, de kisebb és könnyen elfér egy női táskában. Létezik csatos, megkötős, állítható, kendőanyagból készült...
  • Babaerszény: kimondottan újszülöttek fekve hordozására kialakított eszköz. Egy oldaltáskához hasonlít, a baba tépőzáras biztonsági övvel rögzíthető. Nem biztosít túl nagy mozgásszabadságot a hordozó személynek, és a baba néhány hét alatt ki is növi. Ha már fel tud ülni, akkor oldalt ülve hordozáshoz is használható, ám a féloldalas terhelés miatt hosszú távon kényelmetlen.
  • Háti hordozó: már ülni tudó babák, totyogók hordozására alkalmas. Hátizsákhoz hasonlóan vehető fel, gyakran fémvázas és teteje is van. Kiránduláshoz, túrázáshoz nagyszerű, hiszen a gyermek védve van az időjárás viszontagságaitól, tud pihenni, aludni is akár. Nehezebb gyerkőc is hordozható benne, hiszen a terhelés eloszlik a vállakon.

A megfelelő eszköz kiválasztásához figyelembe kell venni a baba korát, a hordozni kívánó személy testalkatát és egészségi állapotát egyaránt. Fontos, hogy megelőzzük a kényelmetlenséget, és fenntartsuk a megfelelő anatómiai viszonyokat.

Semmiképpen sem jó, ha a baba lába kinyújtva lóg; a helyes hordozás során a comb alá van támasztva, egészen a térdhajlatig. Szintén kimondottan káros a kifelé történő hordozás, hiszen így a baba gerince rendellenes tartásba kényszerül, ráadásul ha elfárad, vagy megijed valamitől, nincs hová bújnia. A három hónaposnál fiatalabb, vagy alvó kicsinél figyelni kell a fej megfelelő támasztására is. Nagyon fontos, hogy a baba elegendő levegőhöz jusson, feje ne lógjon a mellkasára, mert így a légutak összeszorulnak.

A túlzottan laza vagy feszes izomzatú, a koraszülött, a mozgásukban sérült vagy fejlődési rendellenességgel bíró kisbabák hordozása esetén, vagy ha a hordozó személy küzd mozgásszervi, ortopédiai eltéréssel, érdemes felkeresni egy hordozási tanácsadót, akivel megvitathatjuk gyermekünk különleges igényeit.

Hordozni tehát jó dolog baba és mama számára egyaránt, ne féljünk hát kipróbálni!

Inspirációként álljon itt Varró Dániel verse a hordozásról:

 

Varró Dániel: Kötődő nevelés

(ezt a gyermekünk szalvétával
letakart feje fölött
falatozva kell mondogatni)
 
Mutogatnak sokat énrám:
"de helyes kis batyu, lám!"
Hisz a hátára kötözve
cipel engem anyukám.
 
Vagy előre, a hasára
kötöz erszényszerűen,
azután így tereget, meg
vacsorázgat derűsen.
 
S ha elöl van a kendő,
mibe engem kötözött,
megesik, hogy a fejemre
potyog egy kis körözött.
 
A kötődő nevelésnek
folyománya az a tény,
hogy a gyermek leevődik,
ha nincs szalvéta a fején.
 
 
Szerző: Szűcs Szabina - Zalaimami

Rakott palacsinta kicsit másképp

Hozzávalók:

270 gr diawellness zero-6 lisztkeverék
10 gr kókuszreszelék
4 egész tojás
4,5 dl kókusztej
kb. 2-3 dl víz
édesítő és csipet só
1 db nagyobb alma
kókuszolaj a sütéshez
250 gr zsírszegény túró/ vagy tofu
2 púpozott ek. zsírszegény kakaópor
cukormentes lekvár

Elkészítés:

A lisztet elkeverjük a kókuszreszelékkel, az édesítőszerrel és a csipet sóval. Majd beleütünk 4 tojást és hozzáadjuk a kókusztej felét. Fakanállal jól összedolgozzuk, miközben folyamatosan adagoljuk a maradék kókusztejet és vizet. Amikor a palacsintatésztánál sűrűbb, de folyós masszát kapunk belereszeljük a héjától megszabadított almát.

Egy teflon bevonatú palacsinta sütőt jól felmelegítünk, majd kókuszolajjal bővel meglocsolunk. A szokásosnál vastagabb palacsintákat sütünk úgy, hogy pár percre lefedjük. Akkor tudjuk megfordítani, ha az egyik oldala már jól megsült.

Egymásra rétegezzük úgy, hogy közben megtöltjük.

Én felesben töltöttem, az egyik fele kakaós volt a másik túrós-lekváros:

  • zsírszegény kakaóport édesítővel és kevés vízzel krémesre keverünk
  • túrót villával jól összetörjük és kevés vízzel kikeverjük, majd édesítjük.


Az egész rakott palacsinta (töltve) tartalmaz:
Szénhidrát:  58 gr
Zsír:  80 gr
Fehérje:  141 gr

Nyolc egyenlő részre vágva egy darab tartalmaz:
Szénhidrát:  7,25 gr
Zsír:  10 gr
Fehérje:  17,6 gr


Kaczur Beatrix
Személyi edző és táplálkozási tanácsadó

Oldalak

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére