Jelenlegi hely

A tartásdíj - ezt érdemes róla tudni - 1. rész

Ha egy szülőnek kiskorú gyermeke van, akkor róla – akár saját szükséges tartásának korlátozásával is – köteles gondoskodni. Ez egyszerre erkölcsi és jogi kötelezettség, a kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát bizonyítani sem kell. 

A tartásdíj (1. rész) – Ezt érdemes róla tudni
 
Ha egy szülőnek kiskorú gyermeke van, akkor róla – akár saját szükséges tartásának korlátozásával is – köteles gondoskodni. Ez egyszerre erkölcsi és jogi kötelezettség, a kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát bizonyítani sem kell. Válás, különköltözés esetén mindig érzékeny téma a gyermektartásdíj összege.
 
Alapszabály
Az a szülő, akinél a gyermek lakik, természetben, a külön élő szülő pedig elsősorban pénzben biztosítja a tartást. A tartásdíj összegében pedig a felek szabadon megállapodhatnak – a bíróság csak akkor dönt, ha a felek egymással nem jutnak dűlőre e kérdésben.
 
A jogszabály szerint a tartásdíj mértéke a külön élő szülő jövedelme 15–25%-ának megfelelő összeg lehet. A bíróság ez alapján egy fix összegű tartásdíjat fog megállapítani, 2014. március óta megszűnt a százalékos összegmeghatározás.
 
A pontos összeg megállapításához a következőket veszi figyelembe a bíróság:
  • a gyermek indokolt szükségletei,
  • a szülők jövedelmi és vagyoni viszonyai,
  • a szülők háztartásában eltartott más (saját vagy mostoha) gyerekek száma,
  • a gyermek esetleges saját jövedelme,
  •  az utána járó szociális juttatások.
Ha több gyermek van, az összes tartási igény a gyakorlat szerint nem haladhatja meg a tartásra kötelezett jövedelmének 50%-át.
 
Költségek
Ha a különváló szülők maguk meg tudnak egyezni a tartásdíj összegéről, ugyancsak a fent írt szempontokat érdemes alapul venniük. Legjobb, ha összeírják maguknak, mennyit költöttek a gyermekre az együttélésük alatt, és ebből indulnak ki. Fontos hangsúlyozni, hogy a gyermek részére fizetett tartásdíj nem lehet „szűkös tartás”, de legtöbbször nem is a „luxustartás” a cél. A különélő szülőnek a gyermek valós igényeinek megfelelően, egy átlagos színvonalú tartásdíjat kell fizetnie, a lehetőségekhez mérten figyelemmel a gyermek korábbi életszínvonalára. Ami az ésszerű költségeket illeti, arra kell tekintettel lenni, hogy mely költségek merülnek fel a gyermek vonatkozásában a felelős, józan életvitel mellett.
 
Mit takarnak a költségek?
Lakhatás, iskoláztatás, egészségügyi ellátás, ruházkodás, élelmezés, szabadidő tartalmas eltöltése.
 
Ha a szülők maguk állapodnak meg a tartásdíjról, és nem a bíróságtól kérnek ítéletet ebben a tárgyban, akkor rugalmas megoldásokat alkalmazhatnak, például nincs akadálya annak, hogy rögzítsenek egy fix összeget, és emellé kikössék, hogy (például) a mindenkori iskoláztatási költségeket felezik. (Olyan tételek esetében érdemes ilyesmiben megállapodni, amelyek életkoronként nagyobb mértékben változnak, előre kevésbé kalkulálhatók, de amelyeket a szülők szeretnének egyenlő mértékben viselni.)
 
A szülők megállapodhatnak abban is, hogy a gyermekétől külön élő szülő a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy (pl. ingatlan) vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tehet eleget. Egy ilyen megállapodás akkor érvényes, ha meghatározzák azt az időszakot, amelynek tartamára a juttatás a tartást fedezi, és a bíróság jóváhagyja a felek ilyen irányú egyezségét.
 
A behajtási nehézségeket elkerülendő, célszerű a bíróságtól kérni a tartásdíjnak a kötelezett munkabéréből történő, közvetlen munkáltatói letiltását.
 
A tartásdíj emelése
Ha a válásnál vagy a különköltözésnél a gyermekek még nagyon kicsik, nagyon előrelátónak kell lenni a tartásdíj meghatározásánál, hiszen azt akár 15–20 évig is fizetni kell, közben viszont az életviszonyok természetesen nagyon megváltozhatnak.
 
Lehet kérni a bíróságtól, hogy a tartásdíj kövesse az inflációt, vagyis hogy a bíróság rendelkezzék, hogy a tartásdíj összege évente, a következő év január 1. napjától a KSH által előző évben közzétett éves fogyasztói árindex növekedésének mértékével – külön intézkedés nélkül – módosul. Ebben az esetben, ahogy a fogyasztói árindex növekedésének mértékét a KSH közzéteszi, a következő hónaptól a külön élő szülőnek automatikusan az ilyen mértékkel megnövelt összeget kell fizetnie.
 
Előállhat azonban olyan élethelyzet, ami azt indokolja, hogy a külön élő szülő ennél nagyobb mértékben járuljon hozzá a gyermek tartásához. Ha a gyermek érdekében olyan rendkívüli kiadás merül fel, amelynek fedezését a tartásdíj kellő előrelátás mellett sem biztosítja, a tartásra kötelezett e rendkívüli kiadás arányos részét is köteles megtéríteni. Ez a kötelezettség a külön élő szülőt tényleg csak kifejezetten rendkívüli kiadások esetén terheli, mint például, ha a gyermek megbetegszik, és hosszabb időn át fennállnak az orvosi kezelés költségei, vagy mondjuk kiderül, hogy kiemelten tehetséges valamiben, és a képzése, taníttatása indokolja a plusz kiadásokat a gyermek érdekében.
 
Csökkenthető-e a tartásdíj?
A gyakorlatban a külön élő szülőket legtöbbször az érdekli, hogy mely esetekben van mód a tartásdíj csökkentésére. Le kell szögezni, hogy a családjogi szabályozás minden egyéb körülmény elé helyezi a gyermek érdekét. A tartásdíj összegének csökkentése pedig ezzel – nyilvánvalóan – ellentétes. A már megállapított tartásdíj csökkentésére – ha a felek nem tudnak erről megegyezni – bírósági úton kizárólag akkor van lehetőség, amennyiben a tartásdíj meghatározásának alapjául szolgáló körülményekben olyan változás következett be, hogy a tartás változatlan teljesítése valamelyik fél lényeges jogi érdekét sérti. További feltétel, hogy a változtatás a gyermek érdekében álljon (de legalább ne legyen ellenétes azzal). Ehhez a külön élő szülőnek bizonyítania kell azokat a tényeket, amelyek a tartásdíj csökkentését indokolják.
 
További információ:
+36-30/989-7662
 
Dr. Frei Anita
ügyvéd, mediátor

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére