Jelenlegi hely

Felmondhatnak-e nekem a koronavírus miatt úgy, hogy várandós vagyok?

A napokban több megkeresést kaptam arról, hogy várandósan, szülési szabadság vagy gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (CSED, GYED, GYES) alatt a koronavírus miatt előállt vészhelyzetre hivatkozva megszüntetheti-e a munkáltató a munkaviszonyomat? A rövid válaszom az, hogy nem. Lássuk, miért!

 

Mit mond a jog?

A Munka Törvénykönyve 65. § (3) bekezdésében elég egyértelműen fogalmaz:

A munkáltató felmondással NEM szüntetheti meg a munkaviszonyt:

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint

e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap tartama alatt.

Ezek az ún. abszolút tilalmak, vagyis a fenti körülmények fennállása esetén a munkáltató jogszerűen nem mondhat fel a munkavállalónak pusztán azért, mert az aktuális gazdasági helyzetben költséget szeretne megtakarítani a munkaviszonya megszüntetésével. (Persze a munkavállaló magatartásával összefüggő okból azonnali hatállyal megszüntetheti ekkor is a munkaviszonyt.)

Mi a gyakorlat?

A világjárvány kapcsán kialakult gazdasági helyzetben inkább az lett a jellemző - tudva, hogy a rendes felmondás törvénybe ütközik -, hogy a munkáltatók közös megegyezéssel állnak elő arra vonakozóan, hogy megszűnjön a munkaviszony.

FONTOS! Ahogy a nevében is benne van, a közös megegyezés közös és szabad akaratot kell, hogy tükrözzön! Éppen ezért, ha nem szeretnéd, hogy védettként megszűnjön a munkaviszonyod, akkor tudd, hogy nem vagy köteles aláírni! 

Abban az esetben ugyanis, ha nem írtad alá a közös megegyezést a munkaviszonyod megszüntetéséről, akkor a munkáltatód csak és kizárólag rendes felmondással (ha nem adsz okot az azonnali hatályú felmondásra) tudja megszüntetni azt. Ez pedig (mint látjuk a törvényt) jogellenes.

Ezen nem változtat a viszonylagos munkajogi szerződéses szabadság sem, amit 2020/47-es kormányrendelet adott a feleknek, hiszen az is csak közös akarat esetén áll fenn.

Fontos, hogy tisztában legyél a jogaiddal és azzal, hogy nem vagy köteles aláírni a közös megegyezést. Nincs olyan, hogy „közös megegyezéssel felmondtak nekem”.

Ha hasznosnak találtad ezt a bejegyzést, oszd meg másokkal is, hogy ők se maradjanak le róla!

Szerző: Blaskó Anna
Közgazdász-szociológus, munkajogi szakokleveles tanácsadó
Még több hasznos cikk a témában itt: Munkajog! Érted?

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére