Jelenlegi hely

Március 6.: a logopédia európai napja

Fórumokkal, interaktív programokkal, beszédszűréssel és tanácsadással várják az érdeklődőket a logopédia európai napja alkalmából, amelyet március 6-án tartanak - közölték a szervezők hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón.

Cserháti Péter, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatója elmondta, sajnos sokkal kevesebb logopédus szakember dolgozik és sokkal kevesebb ember jut ellátáshoz, mint ami indokolt lenne, de az európai nappal fel lehet hívni a figyelmet az ellátás ezen fontos szegmensére.

Fehérné Kovács Zsuzsanna, a Magyar Logopédusok Szakmai Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy ebben az évben a szerzett idegrendszeri zavarok miatt kialakult beszédzavarok témaköré épül. Mint mondta, kétszázezer embernek kellene valamilyen formában terápiát nyújtani, közülük 40-50 ezren vannak azok, akiknek a beszéde is akadályozott.

Mosányi Emőke, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat megbízott főigazgatója elmondta, a szakszolgálat szakemberei évente negyvenezer gyermeket szűrnek, a tapasztalatok szerint évről évre nő azok száma, akik valamilyen ellátást igényelnek, nagyjából a megvizsgált gyermekek fele.

Fontos felhívni a figyelmet, hogy minél több beszéd-, nyelvi és kommunikációs zavart szüntetnek meg gyermekkorban, annál nagyobb az esély, hogy felnőttkorban már nem lesz probléma a beszéddel. Hozzátette: nemcsak a komoly beszédkórképekkel foglalkoznak, hanem beszédtechnikai fejlesztéssel is.

Mosányi Emőke az MTI-nek elmondta, napjainkra igen jól fejlett az orvosi diagnosztika és eszközpark, ez is az egyik oka, hogy több gyermeket szűrnek ki a vizsgálatok alatt.

A szakember elmondta, a szülőknek akkor kell aggódniuk, ha a gyerek 2,5 éves kora körül még nem beszél, ekkorra ugyanis a gyerek már rendelkezik szókinccsel, ötven aktív szót használ. Óvodás korban arra érdemes figyelni, hogy a gyerek hogyan fejezi ki magát, a nyelvtani szabályokat viszonylag jól alkalmazza, jó szövegértéssel. Hozzátette, ha a szülőnek bármi aggálya lenne, a pedagógiai szakszolgálat tagintézményeihez fordulhat.

A logopédia európai napja alkalmából a szakszolgálat 24 tagintézménye nyílt nappal várja a szülőket, pedagógusokat és szakembereket, ahol fórumokkal, interaktív programokkal, beszédszűréssel és tanácsadással fogadják az érdeklődőket.

Március 6-a 2004 óta a logopédia európai napja az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága kezdeményezésére. Magyarországon 2012-től tartanak ezen a napon rendezvényeket, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet a kommunikációs zavarok sokféleségére és azoknak az egészségre, az életminőségre gyakorolt hatásaira, valamint a logopédiával kapcsolatos kérdésekre.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére