Jelenlegi hely

Hollywood-i sztár kritizálja Debrecenben a klasszikus zenét

Nem idegen tőle az intirka és az elvetemült gonoszság sem. Szereti magát a végletekben kipróbálni, színpadi előadásai kiemelkedően egyedi darabok. Ritka alkalom, hogy most Debrecenben láthatjuk. Hogy ki az?

Mozivászontól a színpadig

John Malkovich sokszor bújik a gonosz, intrikus vagy éppen mentálisan sérült, furcsa karakterek bőrébe, legyen szó kosztümösen a Veszedelmes viszonyokról, Ripley a Ripley és a maffiózók olasz kisvárosban rejtőzködő gyilkosa vagy a Con Air – Fegyencjárat életfogytos fegyence.
Önmagát alakítja a John Malkovich menetben, de feledhetetlen Az ügynök halála, az Egerek és emberek filmre vitt változatában is.

A Veszedelmes viszonyok című filmben (1988) John Malkovich Glenn Close-al és Uma Thurmannal

Széles skálájú érdeklődése több egyedi színpadi előadás felé sodorta, melyek közül az óriási sikerrel futó Report on the Blind című felolvasóestjével a Forbes magazin 2016-ban az év 10 legizgalmasabb művészti projektjei közé választotta.

Különleges színpadi és zenei csemege a debreceni deszkákon

A zenekritikus című darab március 10-én mutatkozik be Magyarországon, és csakis Debrecenben látható John Malkovich és Aleksey Igudesman orosz-német származású hegedűművész, zeneszerző közös projektje.

A darabban A kritikus a történelem legrosszabb, lehúzó zenekritikáit olvassa fel Beethoven, Brahms, Schumann, Schubert, Ravel és más szerzők műveiről, majd a zenészek előadják ezeket a darabokat. A zenekritikus című előadás egy színdarab és egy hangverseny egyvelege.
Ritkán veszi elő régebbi darabjait Malkovich, nem akar állandó világ körüli turnékat, de időről időre szeret visszatérni ezekhez az előadásokhoz – nyilatkozta régebben. A debreceni eladást követően a darab amerikai előadásokkal folytatódik a tavasz folyamán.

A Zenekritikus kritizál és kritizáltatik

A zenekritikus eredetileg a Julian Rachlin és barátai Fesztiválra készült 2017-ben, azonban később turnéra indult, így az amerikai és európai közönség is élvezheti a kaján humorral fűszerezett szócsatát – és eldöntheti, kinek ad igazat.

A zenei inzultusok tárházával felvértezett John Malkovich bújik a gonosz kritikus bőrébe, mégpedig azzal a meggyőződéssel, hogy Beethoven, Chopin, Prokofjev és társaik egyszerre fárasztóak és örömtelenek. Schumann azt képzeli, hogy „zeneszerző”, Brahms pedig egy „tehetségtelen fattyú”. Eközben Claude Debussy-t egyszerűen borzalmas hallgatni, legalábbis a Zenekritikus szerint.

Aleksey Igudesman és más nagyszerű zenészek viszont alig várják, hogy ellentmondjanak, és visszatámadjanak. A zárójelenetben aztán Malkovich kerül a „kínpadra”; a magáról Malkovich-ról szóló kritikával.

A Zenekritikus írója és ötletadója Aleksey Igudesman orosz-német származású hegedűművész, zeneszerző, aki maga is zenél a darabban.
Ingudesman aki már filmrendezőként is kipróbálta magát és több filmzene megszületésében is részt vett íróként és szólistaként is - a mögöttünk lévő évszázadokban néhány, egyébként remek zenemű kapcsán született, leggonoszabb zenei kritikákból gyűjtött össze egy egyveleget a darab erejéig.

Az alkotási időszakban készült fotó (2019) John Malkovich feleségével, Nicoletta Peyran színésznővel  és Aleksey Igudesman hegedűművész, zeneszerző és Lucy Landymore dobos

Az előadás alatt olyan zeneszerzők művei csendülnek fel, mint Bach, Mozart, Beethoven, Chopin, Brahms, Schumann, Debussy, Prokofjev, Ysaye, Kanchelli, Piazzolla és Igudesman.

 A Zenekritikus című előadás 2020. március 10-én, kedden 19 órától tekinthető meg a debreceni Kölcsey Központban angol nyelven, magyar feliratozással. Jegyek már kaphatók online a campus.jegy.hu-n vagy személyesen a Lovardában (Kassai út. 26.) és a Kölcsey Központban.

ADL - Debrecenimami

Forrás: port.hu; Aleksey Igudesman Facebook oldala; A Zenekritikus előadás Facebook oldala

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére