Jelenlegi hely

Egy mobilapplikáció fogyatékossággal élőknek, ami akár helyettesítheti a személyi segítőt a hétköznapokban

Új, ingyenes telefonos applikáció először magyarul a fogyatékossággal élőknek. Ugye nemigazán gondoltál bele, hogy ők hogy használják az érintőképernyős eszközöket?

Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) olyan telefonos applikációt fejlesztett ki, amely akár helyettesítheti a személyi segítőt a hétköznapokban, és amely a könnyen érthető kommunikáció eszközeivel készült.

Mindezidáig a felső végtagi fogyatékossággal élők fejegeret, „hanyattegeret” (track ball) és egyéb segítő technológiákat alkalmaznak a számítógép használatához. Az ilyen eszközökkel kombinált szoftveres megoldások nagy segítséget adnak, mivel szükségtelenné teszik a számítógép kezelését nyomógombokkal.
Viszont az okostelefonokhoz számos bonyolult kézmozdulat szükséges, például a gombok érintéses megnyomása, párs vagy egy ujjal történő navigáció a képernyőn, stb. Ezek miatt is a fogyatékkal élő felhasználók általában nehézségekkel küzdenek az ilyen készülékek kezelésekor. Már történtek korábban okostelefon gyártók részéről fejlesztések okostelefonos segédprogramokra a felső végtagi fogyatékossággal élőknek. De a fogyatékossággal élők szempontjait, igényeit figyelembe vevő magyar viszonyokra készült applikáció mindezidáig nem létezett.

Funkciói segítik felhasználóját

  • a vészhelyzetek kezelésében,
  • adatlapok kitöltésében,
  • segédanyagok használatában,
  • háztartásvezetésben,
  • alapvető eszközök használatában, 
  • napirend-tervezésben, 
  • tervezett szabadidő eltöltésében, 
  • hasznos figyelmeztetők beállításában.

A kidolgozott tematikával azoknak segítenek egyszerű szövegek és piktogramok által, akiknek az értelmi képességeik gyengébbek vagy szövegértési problémáik vannak, esetleg írásbeli képességeikben akadályozottak. Az applikációt bármilyen nagymértékű fogyatékosság ellenére kezelni tudják az érintettek.

 

Hogyan tölthető le?
Az alkalmazást Samsung telefonokra optimalizálták, ezért Android operációs rendszerű készülékekre tölthető le a Google Play áruházból INNEN.
Az egyes funkciók használatához PIN-kód szükséges, amely minden esetben: 0000. FONTOS! AZ első használat alkalmával a PIN kódot meg kell változtatni.

Magyarországon először képzés az értelmi fogyatékossággal élők digitális kompetenciáinak fejlesztéséért

Az ÉFOÉSZ továbbá létrehozott 20 Önálló Életviteli Centrumot (ÖÉC), amelyek új szolgáltatásokkal segítik az értelmi fogyatékossággal élő emberek társadalmi integrációját, lehetőségüket az önálló életvitelre és az egyenlő esélyű hozzáférést a különböző szolgáltatásokhoz. Ezek közé tartoznak a programban megvalósuló infokommunikációs képzések is: centrumonként 19 telefon, 19 tablet, 2 notebook és 1 multifunkciós lézernyomtató áll a képzett trénerek rendelkezésére, hogy felkészítsék az értelmi fogyatékossággal élő személyeket az infokommunikációs eszközök használatára.

A május 27-től induló képzések augusztus végén érnek majd véget, szeptemberben pedig újabb képzések indulnak, amelyeken a résztvevők az ÉFOÉSZ applikáció használatát sajátítják el. A képzéseken országszerte 1200 értelmi fogyatékossággal élő személy vesz részt. A képzések lezárulását követően az érintettek kikölcsönözhetik a készülékeket.

ADL - Debrecenimami

Forrás: efoesz.hu és az Efoesz Facebook oldala 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére