Jelenlegi hely

Csillagtúrák a nemzeti parkokban

A csillagképek, meteorok, hullócsillagok varázslatos világába kalauzolnak el a Magyar Nemzeti Parkok. Olyan különleges helyszínek és programok ezek, ahol zavaró fények nélkül lehet kémlelni az égboltot, emellett az élővilág is háborítatlan.

A rendezvények színvonalas megvalósításához hazánk nemzetközileg is elismert három, nemzetközileg is elismert csillagoségbolt-parkja is hozzájárul. A nyári időszak rendkívül gazdag jellegzetes csillagképekben, égi jelenségekben, ezért a következő hetekben egyedülálló programokkal várják a látogatókat.

Zselici Csillagpark

A Zselici Tájvédelmi Körzet mint Nemzetközi Csillagoségbolt-park mintegy 8300 hektáros védett, illetve fokozottan védett területén derült éjszakákon a zavaró nagyvárosi fényektől mentes csillagos égboltban gyönyörködhetnek a látogatók. Az itt található Zselici Csillagpark egyszerre mutatja be a csillagoségbolt-park és a somogyi erdő értékeit. A komplexum része többek között egy távcsőkupola, egy planetárium, a 25 méter magas kilátó, valamint öt szabadtéri információs és pihenőpont.

Hortobágyi Csillagoségbolt-park

A Hortobágy az ország egyik legkevésbé fényszennyezett területe, itt akár több ezer csillag is látható éjszakánként, míg egy városban mindössze néhány tucat fénypont észlelhető. A nyári időszak legnagyobb látványossága a Perseida meteorraj, amely nagyon jól megfigyelhető a puszta egén.

Augusztus közepén sok hullócsillagot, meteort lehet látni az éjszakai égbolton. A Hortobágyi Csillagoségbolt-parkban a Mátai Fecskeház erdei iskola csillagdájának kínálata mellett tematikus táborokon, éjszakai túrákon, madármegfigyeléssel egybekötött csillagsétákon és asztro-gasztro túrákon is részt vehetnek az érdeklődők.

Pannon Csillagda

Egyedülálló élményt nyújt a Bakonybélben található Pannon Csillagda, amely Magyarország első számú, komplex csillagászati ismeretterjesztő élménycentruma. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság látogatóközpontja a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben található, a létesítmény modern távcsőparkkal, planetáriummal, 3D Mars-mozival, valamint interaktív űrkutatási és csillagászati kiállítással, programokkal várja az a látogatókat nappal és éjszaka is.

A Bükki Csillagoségbolt-parkban is számos program keretében ismerhetik meg a látogatók a csillagos égboltot, emellett Répáshután megkezdődött egy egyedülálló csillagászati látogatóközpont, a Bükki Csillagda építése.

Varázslatos csillagos esték

A Perseida meteorrajt több helyszínen is megfigyelhető, Felsőtárkányban csillagászati bemutatóval egybekötött meteorles várja az érdeklődőket, a Hortobágyon különleges helyszínen, a Vadasparkban nézhetik meg a jelenséget látogatók, a Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság csillaghullás-túrákat szervez, például naplemente után a híres Öreg-hegyi pincesorhoz kalauzolja a vendégeket.

A csillagos égbolt titkait fürkészhetjük a Fertő-tájon vagy éppen a Kiskunságon, a Kolon-tónál. A Pannon Csillagdában csillagportyákon, míg a Mátai Erdei Iskolában csillagdai estéken lehet részt venni. Az Aggtelek környéki táj esti arcát egy naplemente túra keretében ismerhetik meg az érdeklődők, a szabadkígyósi nagyerdőben pedig a csillagos égbolt mellett a természet éjszakai hangjait is meg lehet figyelni.

A programok regisztrációhoz kötöttek, ezért érdemes előzetesen tájékozódni az adott nemzetipark honlapján, közösségi felületein.

augusztus 7. – Augusztusi Csillaghullás túra (Naszály, Ferencmajori-halastavak)

augusztus 12-13. – Meteorles - Perseidák éjszakája a Hortobágyi Vadasparkban

augusztus 11-13. – Csillagpor(tya)! Az augusztusi csillaghullás megfigyelése a Pannon Csillagdában

augusztus 14. – Perzeidák - meteorles és csillagászati bemutató Felsőtárkányban

augusztus 15. – Irány a hullócsillagos pincesor! (Ócsa)

augusztus 22. – Ezeregy csillagos éjszaka a Kolon-tónál

augusztus 23. – Csillagdai Esték a Mátai Erdei Iskolában

Forrás: MTI, nemzeti parkok közleménye

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére