Jelenlegi hely

Hasznos tanácsok a középiskolai felvételire az egész családnak

Már csak pár nap és elstartol az idei középfokú felvételi vizsga. Hoztunk néhány hasznos tippet a készülődéshez és a felvételihez, pedagógusoktól, szülőtársaktól.

Idén is nehezített készülődés van most gyerekek és szülők mögött is. Nem mindenhol voltak nyílt napok, vagy középiskolában felvételi előkészítők. Több iskolában a nyolcadikosok karanténban, online oktatásban voltak pár hétig. Emellett is felkészültünk, gyermekeink szorgalmasan felkészültek a felvételire.

Az otthoni előkészületek

Ha eddig nem próbáltátok, érdemes egy éles helyzethez hasonló felvételit írni még otthon a gyerkőcnek. A 45 perces magyar feladatlap megírása után 15 perc szünet képernyő, okoseszköz nélkül, majd egy 45 perces matek felvételi feladatlap megírása még belefér az utolsó napokba. Nézzétek át egy előzőleg megírt feladatlap alapján, hogy matekból ránézésre meg tudja-e mondani, milyen módszerrel dolgozna az adott feladaton.

Beszélgessetek arról, milyen érzések vannak most a gyermekedben, mennyire fáradt így el a matekra, mennyire tudott koncentrálni. Mi az, ami nehéz volt, hogy érzi most magát?

Pénteken már ne írjon tesztet a gyerkőc, ne tanuljon, az a nap legyen a pihenésé.

Beszélgessetek, társasozzatok, sétáljatok egyet. Feküdjön le időben, a pihenés most nagyon fontos.

Készítsetek elő mindent a felvételi napjára! Diák vagy személyi igazolvány, körző, vonalzó, szögmérő, 3-4 toll kelleni fog. Legyen nála papírzsepi, egy kis csoki, cukor, ásványvíz vagy üdítő, ki mit szeret. Stresszhelyzetben van, akinek lemegy a vércukra, jól jön ilyenkor a szőlőcukor, a csoki. A maszkot is készítsétek elő, legyen egy tartalékban is.

Tájékozódjatok legkésőbb pénteken, hogy az adott középiskolába hogy tudtok eljutni autóval vagy tömegközlekedési eszközzel. Hol lehet megállni, parkolni, van-e útfelbontás, elterelés, ami a menetidőt meghosszabbíthatja. Mindenképpen számoljatok azzal, hogy nagy forgalom lesz az iskolák környékén. Tervezzétek meg az útvonalat, az esetleges kerülőt, az utazási időt.

Nem biztos, hogy a tanteremben lesz falióra. Érdemes vinni egy karórát, akár a padra letenni, ilyenkor elveszti a gyerkőc az időérzékét, időnként nézzen rá az órára, hogy áll idővel a feladatok megoldásánál. Ez persze akkor hasznos, ha a gyakorlások alatt is mérte magának az időt. Nehogy pont az óra stresszelje túl, ha eddig nem használta. Telefont, okosórát nem használhat, nem vehet elő, azon nem tudja majd nézni az időt. Teszt írása közben csak egyszer szólnak, hogy 5 perc maradt a feladatlap megoldására.

Magyarból 30 perc után térjen át a gyermek a fogalmazásra, hogy azt be tudja fejezni, ott 10 pontot kaphat, ha az jól sikerül. Utána, ha marad még idő, és az előző feladatokból van még megoldandó, térjen vissza, próbálja azokat is befejezni. A szövegértés feladat is több pontos, érdemes előre venni.

Mateknál a kezdeti stressz oldására jó, ha az első 4 feladat közül kiválasztja azt az egyet, amelyik a legkönnyebben megy, ezt megoldva a többi könnyebbet, majd a nehezeket. A téglatest alakú radír segít kézzelfoghatóvá tenni a térgeometriai fogalmakat. Csak legyen kéznél, jól jöhet.

Érjetek oda legalább egy órával előbb, hogy legyen idő a gyerkőcnek a becsekkoláson kívül megkeresni a mosdót, jól jöhet, ha a 15 perces szünetben már tudja, hol találja. Számítson arra, hogy sokan felkeresik a mosdót a szünetben, esetleg sorba kell állnia.

A középiskolában hónapok óta nincs tanítás, nem volt fűtve, lehet, hogy a tantermek hűvösebbek. Stresszhelyzetben van, aki jobban fázik, esetleg ettől nem tud annyira koncentrálni a feladatokra. Öltözzön fel rétegesen, akár pulcsi, kardigán is legyen nála. Legfeljebb leveszi, ha melege lesz. A ruhája legyen kényelmes, érezze jól magát benne.

Tudjuk, hogy a nehezített felkészülés mellett a felvételi is elég rossz időpontban van, egybe esik a jelenlegi suliban a félév zárással. Az előző héten vagy akár ezen a héten is sok volt a dolgozat, a témazárók, a gyerekeink fáradtak. Ha tehetjük, pénteken tartsuk őket otthon, pihenjenek.

Köszönet az általános iskolai pedagógusoknak, felkészítő tanároknak, sokat gyakoroltak gyermekeinkkel, átbeszélték mire figyeljenek, bátorítják és dicsérik őket.

Minden felvételiző diáknak és szüleiknek sok sikert kívánok, szuper jól megírt felvételit, és hogy gyermekük jusson be abba a középiskolába, amit a szíve vágyaként az első helyen jelölt meg!

May Andrea 
- Monorimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincsen semmi bajunk?

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincs semmi bajunk?

Azért, hogy ne is legyen! - Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére