Jelenlegi hely

Egyedülálló módon csak Debrecenben kóstolhatjuk meg Szabó Magda süteményét

Van már debreceni emlékmúzeuma, szobra, a meséje alapján játszótere és most már sütije is... ha Debrecen akkor ki másról lehetne szó, mint Szabó Magdáról? Az országban kuriózumként csak Debrecenben kóstolható ez az egyedülálló desszert. 

Emlék-sütemény Szabó Magdának

Szabó Magda ugyan nem szeretett sütni-főzni, de gasztronómiai örökséget is hagyott ránk, például kiváló sütirecepteket. Tóth Ibolya helyi cukrász álmodta meg és készítette el az író emlékét tovább éltető édességet, amely csokis, diós, kávés, mézeskalácsos, valamint feketeribizli-lekváros ízesítésű.

A városban egyetlen helyen, a Nagytemplomi Református Egyházközség fenntartásában működő Karakter könyvesboltban és kávézóban lehet megkóstolni.

Szabó Magda ízei

Szabó Magda hagyatékából előkerült két, kézzel írott, recepteket tartalmazó füzetecske is. 
A két könyv (Egy meszely az fél icce; Egy czitrom hajával) receptjeit nem főzte meg soha maga az írónő de minden bizonnyal sokat kóstolt, evett ezekből a fogásokból. A visszaemlékezések szerint egész életében ragaszkodott a házias ízekhez, azokat értékelte igazán.

Az írónő receptjei ihlették a süteményt, amelyben megjelennek a gyerekkorához és Debrecenhez köthető alapanyagok, a dió, a mézeskalács-fűszer; a csokoládé, a kávé. A keresztényi jelképnek számító dió utal Szabó Magda református egyházhoz és a valláshoz fűződő szoros viszonyára: nemcsak egyházi tisztségére (a Tiszántúli Református Egyházkerület gyülekezetei a főgondnoki tisztség - a szerk) de a Nagytemplomhoz kötődő viszonyára is, ott házasodtak szülei és őt is ott keresztelték meg. A Nagytemplom mögötti Emlékkertben található a Gályarabok emlékoszlopa, amely az író egyik felmenőjének is emléket állít, aki református hitét vállalva lett gályarab.

A sütemény

  • Alsó réteg: ropogós dió grillázs
  • Középső réteg: feketeribizli zselé
  • Felső réteg: kávés-tejszínes csokoládé (ganache)

Tóth Ibolya elmondása szerint az újragondolt házi desszertben dió praliné van az alján, ugyanis a dió fontos keresztény jelkép, a kisdedet óvó szűzanyát szimbolizálja, ráadásul ez volt Luther Márton kedvence is. Ezt mézeskalácsos tészta követi, amelyben egy fontos debreceni hagyományt és mesterséget mutat meg. Ezt csokis-kávés íz bolondít tovább.
Ezeken kívül egy feketeribizli réteg is található még benne, ami számára a játékosság és a nőiesség jelképe és ő ilyenek látja Szabó Magdát. Hozzátette: kifejezetten figyelt arra, hogy ne egy habos, édes desszert készüljön, hanem valami sötétebb, visszafogottabb.

A fotón Szabó Magda látható az 1974-es Ünnepi Könyvhéten. Amint látszik, szerette a kávét, így telitalálat a krémes, sötét kávés sütemény, amit elneveztek róla. A kép a Szabó Magda Emlékház Facebook oldaláról származik, ahol még sok, az írónőről szóló emléket találhatunk.

ADL - Debrecenimami

Forrás: MTI; Fotó: Miskolczi János

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére