Jelenlegi hely

Karácsony régi képeslapokon

Tudtad, hogy másfél évszázada küldték az első karácsonyi képeslapot? Digitális világunkban már nem divat kézzel írt lapot küldeni, pedig az email-ek, chatek és SMS-ek nem pótolják a személyes, emlékbe is eltehető ünnepi jókívánságokat, amiket kapni és gyűjteni is jó. Kis képeslaptörténet.

Gyerekkoromban karácsony tájékán figyeltük a postaládát, sorra érkeztek a színes képeslapok, rajta a karácsonyi üzenetek távoli ismerősöktől, családtagoktól. Nagymamám is idejében megírta a kedves sorokat, majd megengedte, hogy az ünnepek után az érkezett lapok az unokák képeslap-gyűjteményét gazdagítsák a rajta lévő bélyegekkel együtt, amit szintén gyűjtöttünk.

Ma már inkább telefonon, emailen, és a más elektronikus csatornán keresztül küldjük a jókívánságokat, amihez fotókat, videókat is szoktunk csatolni. Könnyebb, gyorsabb, olcsóbb így, de a kézbe fogható hagyományos képeslapok személyességét, varázsát mégsem adja vissza.

Az első karácsonyi képeslaptól a 20. századi üdvözletekig

Az első karácsonyi üdvözlőlapot 1843-ban küldte egy angol úriember, Sir Henry Cole, aki a londoni Viktória és Albert Múzeum igazgatója volt. A történet szerint azon a karácsonyon nem volt elég ideje, hogy minden ismerősének személyesen írjon üdvözlő leveleket, így megkérte az illusztrátor barátját, J. C. Horsley-t, hogy rajzoljon egy meghitt, családi képet. Ez lett a mintapéldány, majd a nyomdában ezer másolatot készíttetett belőle. Már csak a nevét kellett aláírni.

A lap közepén egy polgári családot látunk nagyszülőkkel, unokákkal, akik pohárral köszöntik a képeslap címzettjét. A lap két oldalán pedig jótékonyságot ábrázoló jelenetek láthatók. A kép alatt olvasható az üdvözlés: „Merry Christmas and a Happy New Year to you” vagyis Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánok!

A lap nem tetszett mindenkinek, egyrészt az alkoholfogyasztás miatt, másrészt egy gyerek is bort iszogat a képen. Az ötlet viszont bevált, a következő évben már több mint 25 000 karácsonyi képeslapot adtak el Angliában.

Európában a színes nyomtatás fejlődésével egyre népszerűbbek lettek a karácsonyi képeslapok, a 19. század végén már a karácsonyi szokások elmaradhatatlan részét alkották. Az iparosodás során az ország különböző pontjaira költöztek a családtagok, így sokan nem tudtak együtt ünnepelni. A képeslapok abban segítettek egy kicsit, hogy közelebb érezzék magukat egymáshoz.

A századforduló éveiben élte az aranykorát a képeslapküldés, a boldog békeidők hangulata tükröződik az igényesen megrajzolt lapokon, fotómontázsokon. Később a lapok megjelenése az ízlés, a kor és a nyomdai technika átalakulásával változott.

 

Az első magyar gyártású karácsonyi levelezőlap a 1899-ben készült, Klökner Péter adta ki. Az első lapokon nyugalmat árasztó havasi táj, Jézus születése és angyalok, voltak láthatók. A 20. század elején már feltűntek a karácsonyfát, gyertyát, harangot, színes gömböket vagy a fenyőtobozt ábrázoló képeslapok is. 

A bibliai jeleneteket feldolgozó művészeti alkotások reprodukciói is láthatóak az egykori üdvözlőlapokon. Az adott kor ízlésvilágán kívül a történelmi, politikai események is nyomot hagytak a képeken.

Felhasznált forrás: posta.blog.hu

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére