Jelenlegi hely

Hinta-palinta - a hintázás 10 előnye

Hinta-palinta – énekeltük először saját gyermekkorunkban, ma pedig gyermekeinkkel. De azt vajon tudjuk, hogy miért szeretnek kicsik és nagyok is ennyire hintázni?

Miért szeretnek a gyerekek ennyire hintázni?

Miért élvezzük még felnőttként is, ha hintázhatunk? (Mert valljuk be, néha-néha mi is elcsábulunk és beleülünk)

A hinta a legegyszerűbb, legrégebbi és legnépszerűbb gyerekjáték – de mellette a leghatékonyabb fejlesztő eszköz is!

Amit már a magzati korban is szeretünk

A hintázás már a magzati korban kezdődik: az anyai méhben az anya mozgásával, járásával együtt a magzati szinte hintázik, ez a mozgás természetes számára. A megszületett csecsemő ezért nyugszik meg annyira könnyen, ha valaki (de legfőképp az édesanyja) kézbe/ölbe veszi és ringatni kezdi. A régi időkben egyértelmű volt, hogy a megszületett csecsemőt bölcsőben altatták. A babát a bölcső ringatózása az anyaméhben megszokott mozgásra emlékezteti.
 

De mire jó a hintázás?

Hat az agy több területére.
Az ún. vesztibuláris (azaz az egyensúlyi) rendszer a belső fülben helyezkedik el. A benne lévő folyadék a hintázás hatására mozog, érzékeli a test különböző irányokba való elmozdulását. A hintázással járó állandó testhelyzetváltozás ingereket küld az agyba, ami az információt továbbítva a testrészeknek, folyamatosan ellenőrzi a test egyensúlyát. Minél jobban van tréningezve ez, annál jobb lesz a baba, gyermek egyensúlyérzéke.

A hintázás a legalkalmasabb az egyensúlyi rendszer intenzív fejlesztésére – számos esetben terápiás módszerrel is használják.

1. Nyugtató, stresszoldó hatású - félelmek, szorongások, stresszhelyzetekben rendkívül hatékony – ezért nyugszik meg oly hamar benne a kisbaba, az iskolás gyerek, vagy a stresszes felnőtt. Egy óra hintázással 200 kalóriát égethetünk el, közben endorfin (boldogsághormon) szabadul fel, így csökkenti a stresszt.

2. Fejlődik az egyensúlyérzék

3. Fejleszti a beszéd, olvasás és íráskészséget – kutatások bizonyítják, hogy a minél korábban elkezdett hintáztatás erősíti a két egyfélteke közti kapcsolatot, így a gyermek koordinációja mellett a gondolkodási képességet is fejleszti. Sőt, csökkenti a diszlexia és a diszgráfia esélyét – bizonyított tény, hogy a baba/gyermekkorban sokat hintázó gyerekek kevésbé cserélik fel a hasonló hangzású/formájú betűket: p,b,d

4. Stimulálja az agykérget,  így fejleszti a koncentrációs képességet, a rövid és hosszútávú memóriát – figyelemzavaros gyerekeknél komoly eredményeket lehet elérni a terápiás hintáztatással – ill. a korai hintáztatással megelőzhető

5. Remek testedzés – miközben a gyermek hajtja magát, különböző izmait kell megfeszítenie (láb, hát, kar, csípő), segíti az izomtónus normalizálódását.

6. Segít összeszedetté és rendezetté tenni a mozgást, hisz pontosan tudni kell, hogy mikor kell lábbal vagy törzzsel dolgozni.

7. A hinta ritmusos mozgása fejlesztő a baba/gyerek ritmusérzékére

8. Egyszer fent – egyszer lent – ezzel rendkívüli módon fejlődik a gyerek téri látása – több perspektívából láthatja a gyerek a körülötte lévő világot – próbáljunk ki minél több játszóteret!

9. A hintázás során nő a szerotoninszint, ami fontos szerepet játszik az étvágy, alvás, és a testhőmérséklet szabályozásában. A hintázás tehát megkönnyíti az alvást és az étvágytalanság leküzdésében is segít.

10. A hintázás következtében a gyermek jobban össze tudja hangolni a az izmai tevékenységét, ezáltal fejlődik a finommotorikus képessége – jobb lesz a rajzkészsége, kézügyessége, jobb lesz a ceruzafogása.


Milyen eszközöket használjunk?

1. Újszülött és csecsemő korban

  • bababölcső (kb. 6 hónapos korig használható)
  • ​állványra vagy plafonba rögzíthető, babát körbeölelő pamut (rugós) hinta, amiben feküdni tud a baba
  • elektromos (bölcső)hinta – az ülni még nem tudó babáknak javasolt, a hintáztatást a szülő vagy az elektromos hinta motorja végzi

  

2. Ülni már tudó gyermekeknek:

  • műanyag vagy textil babahinta (kerti vagy szobai változat)
  • fészekhinta
  • csepphinta
  • függőágy
  • hintaágy

   

3. Nagyobb gyerekeknek, felnőtteknek:

  • kerti hinta
  • fészekhinta
  • függőágy
  • hintaágy
  • felfüggesztett kosárhinta, függőszék
  • kötélpályás hinta 

  


Új kezdeményezés, amire már számos példát találhatunk Magyarországon: hinta kerekesszékes gyerekeknek.

Fontos!
Minden esetben a gyermekünk életkorának megfelelő típusú és méretű hintát használjuk!

Hintázás alatt soha ne hagyjuk felügyelet nélkül gyermekünket!

 

 

 

 

 

Szombathelyimami

Fotók forrása: Pixabay és saját fotók

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére