Jelenlegi hely

Hogyan befolyásolja a cukorfogyasztás az ADHD-s és tanulási zavaros gyerekek teljesítményét?

Az idén november 18–24 között rendezik meg a Sugar Awareness Week (a Cukor Tudatosság Hete) eseményeit, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a magas cukortartalmú ételek fogyasztásának káros hatásaira. Számos egészségügyi szervezet, köztük az Egészségügyi Világszervezet is arra figyelmeztet, hogy a legtöbb gyerek túl sok cukrot fogyaszt, ami növeli a túlsúly és az elhízás, valamint a különféle kapcsolódó betegségek kockázatát.
 

A Gem Tanulási Központ a Sugar Awareness Week eseményeihez kapcsolódva „Manage the Candy!” címmel tett közzé felhívást, amelyben ajánlásokat fogalmaz meg az ADHD-val érintett családok számára a megfelelő étrend kialakításához. A kiegyensúlyozott szénhidrátbevitel, a magas fehérje- és rosttartalmú ételek fogyasztása, valamint a megfelelő étrendkiegészítők mind hozzájárulhatnak a koncentráció és figyelem fenntartásához.

Lehet-e természetes úton javítani az ADHD és a tanulási zavarok tünetein? Egyre több szülő keres alternatív megoldásokat, és felmerül a kérdés, hogy a táplálékkiegészítők valóban segíthetnek-e.

Az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) és a tanulási zavarok egyre gyakoribb diagnózisok a gyermekek körében, és sok szülő kutatja azokat az alternatív megoldásokat, amelyek enyhíthetik gyermekeik problémáit, a legtöbben pedig természetes alternatívákat igyekeznek találni a gyógyszeres kezelés helyett. Az egyik ilyen népszerű alternatíva a táplálékkiegészítők alkalmazása. De vajon elegendőek-e ezek a készítmények a tünetek kezelésére vagy csak kiegészítik a már meglévő terápiákat?

„Az ADHD kezelésében az elsődleges módszer a gyógyszeres kezelés, különösen, ha figyelembe vesszük a figyelemzavarral és impulzivitással járó tüneteket” – mondja Dr. Bohács Krisztina intelligenciakutató, a Gem Tanulási Központ szakmai vezetője. - „Mégis sok szülő számára nagy dilemma, hogy gyermekük már fiatal korban gyógyszert szedjen, és ezért próbálnak olyan természetes módszereket keresni, mint például a táplálékkiegészítők. A kognitív terápiát természetesen nem helyettesítheti az étrend vagy a táplálékkiegészítők szedése, ám ezek sokat javíthatnak a helyzeten. A BrainRx agytréning például egy nagyon hatékony terápia, amely növeli az ADHD-val küzdő gyerekek fókuszát.”

„Az ADHD-s és tanulási zavaros gyerekek között is gyakran előfordul a túlzott cukorfogyasztás” – hívta fel a figyelmet a Gem Tanulási Központ szakmai vezetője. „A szülők gyakran számolnak be arról, hogy gyermekük hajlamos a túlzott nassolásra, míg a tápanyagban gazdag étkezést mellőzi. Pedig a szénhidrátok, különösen a gyorsan felszívódó cukrok fokozhatják az ADHD tüneteit, és kihívást jelentenek mind a szülőknek, mind a szakembereknek” – figyelmeztet Dr. Bohács Krisztina.

„Az ADHD-s tüneteket sok esetben súlyosbíthatja a magas cukorbevitel, így elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk a gyerekek étrendjére. Kampányunk célja, hogy a szülők segítséget kapjanak abban, hogyan alakíthatnak ki kiegyensúlyozott étrendet ADHD-s gyerekeik számára és felhívjuk a figyelmüket a kognitív egészséget támogató vitaminok és táplálékkiegészítők szerepére.”

Veszélyes cukrok: Előbb az étrendet kell rendbe tenni

Az intelligenciakutató arra is felhívta a figyelmet, hogy mielőtt a szülők elkezdenék a hatékony táplálékkiegészítők után a keresgélést, érdemes előbb a gyerekek étrendjét rendbe tenni. Dr. Bohács Krisztina szerint ugyanis a cukor és az egyszerű szénhidrátok fogyasztása jelentős hatással lehet az ADHD-s gyermekek tüneteire, mivel ezek az élelmiszerek gyorsan felszívódnak, ami hirtelen vércukorszint-emelkedést és -csökkenést eredményez. „A magas cukortartalmú ételek elfogyasztása után az energia gyorsan megugrik, majd hirtelen visszaesik, és ilyenkor jön az ingerlékenység, a fáradtság és a figyelmetlenség” – mondja Dr. Bohács Krisztina. Az ADHD-val küzdő gyermekeknél ezek az ingadozások különösen problémásak lehetnek, hiszen már eleve nehezebben koncentrálnak és kezelik az impulzusaikat.

„Sok szülő panaszkodik arra, hogy gyermeke egyre inkább a nassolnivalókat, a cukros édességeket és üdítőket kívánja, és a rendes étkezésekhez nem akar odaülni” – magyarázza Dr. Bohács. A szénhidrátok és cukrok gyakori fogyasztása ugyanis gyors és könnyen elérhető energiaforrást biztosít, amihez a gyermekek könnyen hozzászokhatnak, így sokkal nehezebb lesz őket egészségesebb ételekre, például zöldségekre vagy fehérjében gazdag fogásokra szoktatni. „Az ilyen típusú étrend hosszú távon nemcsak az ADHD tüneteire hat negatívan, hanem az egészségügyi problémák, például az elhízás, inzulinrezisztencia kialakulásához is hozzájárulhat. Érdemes a szülőknek apró lépésekkel, de következetesen egy kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend felé terelni gyermeküket, amely tartós energiát biztosít, és stabilizálja a vércukorszintet.”

A Gem Tanulási Központ szakmai vezetője kiemelte, hogy

• a magas cukortartalmú ételek hirtelen vércukorszint-emelkedést okoznak, amelyeket gyakran gyors vércukorszint-csökkenés követ, ez a ciklikus folyamat fokozhatja a hiperaktivitást és a szorongást, ami ADHD esetén különösen problematikus lehet,

• az ingadozó vércukorszint zavarhatja a koncentrációt és csökkentheti a figyelemkapacitást, ami tovább súlyosbíthatja az ADHD-s gyerekek figyelemzavar okozta nehézségeit,

• a cukros ételek csak rövid ideig tartó energiát biztosítanak, ami gyors kifáradáshoz vezethet, az ADHD-s gyerekek számára hasznosabbak a hosszú távú energiát biztosító, magas rost- és fehérjetartalmú ételek, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, diófélék és zöldségek.

Melyik táplálékkiegészítő hogyan segíthet?

A szakértő igyekezett tisztázni, hogy a táplálékkiegészítők szerepe nem a gyógyszerek kiváltása, hanem sokkal inkább a tápanyaghiányok pótlása, amelyek az agy működéséhez szükségesek. Dr. Bohács Krisztina hangsúlyozza: „Fontos tisztában lenni azzal, hogy a táplálékkiegészítők csak akkor lehetnek hasznosak, ha valódi tápanyaghiányokat pótolnak, de nem helyettesíthetik a gyógyszeres terápiát vagy a viselkedésterápiát.”

Dr. Bohács Krisztina hangsúlyozta még, hogy

• az egyszerű szénhidrátok bevitele helyett összetett szénhidrátok, például barna rizs, teljes kiőrlésű kenyér vagy zabpehely fogyasztása biztosítja a lassú és kiegyensúlyozott vércukorszint-emelkedést, amely elősegíti az érzelmi stabilitást,

• a rendszeres étkezési időpontok és az állandó étrend segíthet stabilizálni a vércukorszintet, ami javítja a figyelmet és csökkenti a hirtelen energiaszintek ingadozásait,

• a fehérjében gazdag ételek – például tojás, hal, diófélék és babfélék – segítenek lassítani a vércukorszint emelkedését és fenntartják az energiaszintet, ami ADHD esetén kiemelten hasznos lehet,

• emellett az optimális vízfogyasztás javítja az agyi működést, és segíti a koncentrációt, a megfelelő hidratáltság különösen fontos az ADHD tüneteinek enyhítésére.

Az intelligenciakutató azt is elárulta, melyek azok a táplálékkiegészítők, amelyek a kutatások szerint bizonyos ADHD tüneteket enyhíthetnek:

Omega-3 és Omega-6 zsírsavak
„Az omega-3 és omega-6 zsírsavak különösen hasznosak lehetnek a figyelemhiány, hiperaktivitás és impulzivitás enyhítésében. Halolaj formájában általában megfelelő mennyiségű EPA-t és DHA-t lehet biztosítani, amelyek fontosak az agy működéséhez.”

Cink
„A cink segíthet a dopamin működésében, ami alapvetően kapcsolódik az ADHD tüneteihez. Bizonyos tanulmányok szerint a cink pótlása még a gyógyszerek hatékonyságát is növelheti, de itt is fontos a mérték, mert a túl sok cink negatív hatásokat is kiválthat.” – teszi hozzá Dr. Bohács Krisztina. „

D-vitamin
Az ADHD-s gyermekeknél gyakran alacsony a D-vitamin szintje. „A D-vitamin nélkülözhetetlen az egészséges idegrendszer működéséhez, de jelenleg nincs elég bizonyíték arra, hogy közvetlenül javítaná az ADHD tüneteit. Mégis érdemes a megfelelő szinten tartani” – mondja az intelligenciakutató.

Vas
A vas az agyi működéshez elengedhetetlen, és sok ADHD-s gyermeknek alacsony a ferritin szintje. „A vashiány esetén a pótlás hasznos lehet, főleg a figyelmi zavarok esetében, de orvosi felügyelet nélkül nem ajánlott vasat adni a gyermekeknek, mivel a túladagolás veszélyes” – figyelmeztet a szakértő.

Magnézium
„A magnézium előnyös lehet azoknak az ADHD-s gyermekeknek, akiknél a tünetek felerősödnek a gyógyszerek hatásának elmúltával. Az ADHD-s gyermekek körében gyakori a magnéziumhiány, amely az idegrendszeri egyensúly szempontjából fontos.” – magyarázza Dr. Bohács Krisztina.

Mennyire megbízhatóak a táplálékkiegészítők az ADHD kezelésében?

Dr. Bohács Krisztina szerint minden eset egyedi, és az ADHD tünetei változatosak.

„A táplálékkiegészítők csak kiegészítésként használhatók, és nem helyettesíthetik a megfelelő terápiát. Ha egy szülő úgy gondolja, hogy a természetes megoldások elegendőek lehetnek, érdemes először konzultálni egy szakemberrel, aki meghatározhatja, hogy mely tápanyagok hiányoznak a gyermek étrendjéből” – magyarázza a szakértő.

„A szülők sokszor reménykednek abban, hogy a táplálékkiegészítők önmagukban is elegendőek lehetnek az ADHD kezeléséhez, de ezek csak kiegészítő eszközként használhatók a terápia támogatására” – zárja gondolatait Dr. Bohács Krisztina. „Az ADHD-val küzdő gyermekek kezelésében a komplex megközelítés, amely magában foglalja a gyógyszeres kezelést, viselkedésterápiát és rendszeres kontrollokat, a leghatékonyabb.”

Összességében a táplálékkiegészítők egy része valóban segíthet az ADHD egyes tüneteinek enyhítésében, különösen, ha a gyermek étrendje nem kiegyensúlyozott vagy bizonyos tápanyaghiányokkal küzd. „Azonban az ilyen jellegű kiegészítők valóban csak kiegészítések lehetnek, nem pedig a kezelés elsődleges eszközei” – zárja le Dr. Bohács.


 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére