Jelenlegi hely

Csecsemőnek könyvet?

Azt gondolhatnánk, hogy egy kisbabának még teljesen felesleges könyvet adni, hiszen nem tudja megfogni, nem érti, mi történik benne, nem köti le a figyelmét. Ez részben igaz is, ugyanakkor a látásfejlődés és a korai vizuális nevelés szempontjából nem mindegy, hogy milyen tárgyak veszik őt körül.

A születés után néhány héttel már kellően alkalmazkodik a babák retinája ahhoz, hogy elkezdjék észlelni és megkülönböztetni a sötét és világos tartományokat. A fókuszálási képesség támogatására már egy-két hónapos kortól helyezhetünk a környezetükbe kontrasztos szín- és formavilágú tárgyakat. Ugyan szeretjük a babaszobát finom pasztellszínekkel harmonikussá tenni, a korai időszakban az egyszerű, fekete-fehér minták ritmusa köti le inkább a babák figyelmét.

A Babageometria lapozókkal könnyen adhatunk a fókuszálást, pásztázó szemmozgást elősegítő vizuális ingert kisbabánknak. Ezek nem csak a látás fejlődésében segíthetnek. Mivel rövid távon már képesek a mozgás tekintettel való követésére, ferde fejtartású babákat átcsalogathatunk érdekes ingerekkel a megfelelő pozícióba, vagy épp motiválhatjuk csemeténket alkartámasz kitartására, ha kontrasztos képeket támasztunk elé a játszószőnyegre.

Két hónapos kor környékén a babák fókusztávolsága nagyjából 30 cm, így például szopizás közben már meg tudják figyelni anyukájuk arcának részleteit. Ekkor még fordítva látnak, a későbbi mozgásos tapasztalatok alapján korrigálja agyuk a képet. Nagyjából három hónapos korukra lesznek képesek arra, hogy a két szem működését összehangolják. A szem mellett az idegrendszer fejlődése is elengedhetetlen ahhoz, hogy kisbabánk látása a megfelelő mederben alakuljon.

A kontrasztos babakönyveket akár a kiságyba is tehetjük, a baba arcától a fókuszálási képességének megfelelő távolságra. Később már önállóan is lapozgathatja, vagy szavakkal is leírhatjuk számára a képeken látható egyszerű történéseket. Ez a „mesélés” már a mondókás lapozók, böngészők előszobája.

Ha tartunk tőle, hogy aktívan mocorgó kisbabánknak papírkönyvet adjunk a kezébe, textilkönyv formában is találunk kontrasztos lapozókat, például a Süni vagyok. Te ki vagy? vagy az Azt mondom, brekeke. Te mit mondasz? című könyvet. Akár vonalakkal, formákkal, mintákkal, akár ritmusokkal szeretnénk lekötni kisbabánk figyelmét, a Babageometria segítségünkre lesz. Sőt, a legújabb kötetben már a színek világa is kibontakozik a lapozó oldalain.

Forrás: Móra.hu


A Pécsimami VIP Klub tagjai állandó 35% kedvezménnyel vásárolhatják meg a Móra Könyvkiadó webáruházában megtalálható szinte minden kiadványt, egészen 2025 áprilisig!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére