Jelenlegi hely

A mobilod már tudja: könnyebben rátalálhatunk a valóban környezetbarát termékekre a Tudatos Vásárló applikációval

Budapest, 2022. december 07. – Decemberben több mint félezer új termékkel bővül a Tudatos Vásárlók mobilapplikációja! Mostantól a tisztítószerek mellett, többek közt már irodaszerekről, pelenkáról, papíráruról, sőt, női higiénia termékekről is pár kattintással kiderül, hogy rendelkezik-e az Európai Unió Ökocímkéjével (EU Ecolabel), vagy annak megfelelő hiteles nemzeti öko-minősítéssel. Az Android és iOS platformokon egyaránt elérhető mobilapp így már abban is segít, hogy ne dőljünk be könnyen a nagyvállalatok greenwashing (zöldre festés) üzeneteinek. S hogy ez miért fontos? Az idén 30 éves EU Ecolabel tanúsítvány és nemzeti megfelelői garantálják, hogy harmadik, független szereplő minősítette a gyártókat, a termékeik pedig tényleg rászolgálnak a zöld színvilágra és marketingüzentekre. 

A hamisan környezettudatosnak beállított termékek és szolgáltatások száma látványosan megugrott az elmúlt években, míg a fogyasztók továbbra is néhány másodperc alatt meghozzák a döntésüket a polcok csábító kínálata előtt. A tisztánlátást nagyban segíti a Tudatos Vásárlók mobilapplikációja, amely a csaknem tizenhétezres felhasználói táborával Magyarország egyik legnépszerűbb zöld alkalmazásává nőtte ki magát az elmúlt két évben.

Az app környezetbarát része segít megtalálni azokat a termékeket, amelyek igazoltan kisebb terhelést jelentenek a bolygó számára, ezáltal hozzásegít a fenntarthatóbb vásárlói döntések meghozatalához. Mostantól könnyedén eligazodhatsz a környezetbarát termékek kínálatában egy adott termék vonalkódját leolvasva, vagy a kínálatot böngészve.

Mitől környezetbarát?

Az itt szereplő termékek független, harmadik fél által kiadott környezetbarát tanúsítvánnyal rendelkeznek.  Ez azt jelenti, hogy

  • a termék kedvezőtlen környezeti hatásai jelentősen kisebbek, mint a hasonló termékeké;
  • jogszabály vagy előzetesen, szakértők által kidolgozott keretek rögzítik, hogy milyen környezetkímélő feltételeknek kell megfelelnie az adott terméknek;
  • a feltételek naprakészségét független szakértők folyamatosan ellenőrzik, nem lehet csak úgy megváltoztatni;
  • az ellenőrzést, a tanúsítvány kiadását sem a gyártó maga, sem pedig egy általa megbízott vállalkozás végzi, hanem egy független minősítő szervezet.

A Tudatos Vásárlók legutóbbi fejlesztése eredményeképp azonban mostantól célzottan rákereshetünk az EU Ecolabel/Ökocímke vagy annak megfelelő más, uniós ország ökocímke jelöléssel hitelesített termékeire is.

             

Az EU Ecolabel egy 1992 óta meglévő környezeti címke, amellyel a fogyasztók az egész Európai Unió, valamint számos más ország területén is találkozhatnak. Az egyes tagországoknak is lehet saját ökocímke rendszerük, ilyen például a német Kék Angyal, a skandináv Hattyú vagy a magyar Környezetbarát Termék jel. Amennyiben egy-egy termékkörre létezik európai uniós kritériumrendszer és nemzeti is (például a német Blauer Engel vagy a skandináv „hattyú”), az utóbbinak legalább olyan szigorúnak kell lennie, mint az európai uniósnak.

Az applikációba feltöltött termékkategóriákban szereplő termékek mintegy 29 százaléka rendelkezik EU Ecolabel/Ökocímke minősítéssel, 40 százalékul pedig a német Kék Angyal minősítést tudhatja magáénak. Vannak olyanok is, amelyek mindkettőt megkapták. Meglepő módon a pelenka és az irodaszerek kategóriák köréből kerül ki a legtöbb öko minősített termék. A Tudatos Vásárlók applikációja nélkül a fogyasztók elveszettek a drogériákban és hipermarketekben, hiszen eddig nagyítóval kellett keresni a valóban fenntartható gyártásból származó termékeket.

Hogy mindig biztosak lehessünk a dolgunkban, az ökocímke elnyerésének kritériumait az EU és a tagállamok az iparággal, a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetekkel és a fogyasztói szervezetekkel együttműködve határozzák meg, és négyévente felülvizsgálják, hogy az adott termék megfelel-e az elvárásoknak.

A környezetbarát termékeket bemutató rész létrejöttét az Energiaügyi Minisztérium támogatta. 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére