Jelenlegi hely

December 31-ig nem kell fizetni a hiteleket: de mivel is jár a törlesztési moratórium?

A járvány miatt törlesztési (fizetési) moratórium lépett életbe minden vállalati és lakossági hitel szerződésre, 2020. december 31-ig.

Ha eddig nem tettél semmit és hiteled van: az áprilisi törlesztőrészletet a bank már nem vonta le, akár magánszemélyként, akár cégként van bármilyen hiteltartozásod. 

Ez pillanatnyilag könnyebséget jelent, de érdemes tisztán látni, hogy hosszú távon ez mivel jár és hogyan fogja érinteni a moratórium a hiteletek futamidejét és a visszafizetendő teljes összeget. 

Íme a  legfontosabb tudnivalók:

Mit is jelent a törlesztési moratórium?

A moratórium latin eredetű kifejezés, valaminek a felfüggesztését, időleges elhalasztását jelenti.

Jogi értelemben a moratórium haladékot, türelmi időt jelent. Tehát nincs szó a tartozás elengedéséről: a felfüggesztés idején nem kifizetett törlesztőrészletet később, a moratórium után ki kell fizetni. 

Az adós a tőke- kamat- és díjfizetések megfizetése alól is mentesül a fizetési moratórium alatt,

azaz a törlesztés szüneteltetése alatt nem kell semmit fizetned a hiteled után.

Meddig tart a törlesztési moratórium?

2020. december 31-ig nem kell törlesztőrészletet fizetni.

A fizetési moratórium időtartamát a Kormány rendeletével meghosszabbíthatja.

Milyen hitelekre vonatkozik a törlesztés elhalasztása?

A 2020. március 18-án huszonnégy órakor már fennálló bármilyen lakossági, vagy céges hitel- kölcsön- és lízing szerződésre.

Ide tartozik tehát minden lakáshitel, jelzáloghitel, személyi kölcsön, áruhitel, hitelkártya, folyószámlahitel, diákhitel, babaváró hitel, CSOK hitel,  vállalati hitel...

Magánkölcsönökre (tehát nem valamely pénzintézet, hanem pl. egy magánszemály által nyújtott kölcsönre) a fizetési haladék nem vonatkozik.

2021-től nőhet a törlesztőrészlet összege?

A fizetési moratórium lejárata után a törlesztőrészlet összege nem növekedhet, de

a futamidő meghosszabbodik!

Fontos tudni, hogy a futamidő nem csak a moratórium időszakával, hanem további hónapokkal hosszabbodik meg.

Mit kell tenned, ha szeretnéd igénybe venni a törlesztés szüneteltetését?

Semmit. A fizetési moratórium automatikus, a bankok leállították a csoportos beszedéseket. Tehát ha élni szeretnél a moratórium adta lehetőséggel, nincs teendőd.

Mit kell tenned, ha továbbra is fizetnéd a hiteledet?

A hitelt / kölcsönt folyósító bank felé kell jelezned, ha nem szeretnéd szüneteltetni a hitel törlesztését. A részletekről a folyósító bank honlapján, vagy telefonon tudsz tájékozódni.

Ha most lemondasz a törlesztés szüneteltetéséről, később is kérheted? 

Igen. Ha most úgy látod, hogy nem okoz gondot a hiteled törlesztése és továbbra is fizetsz, de később (december 31-ig) mégis  nehéz anyagi helyzetbe kerülsz:  a moratórium ideje alatt bármikor kérheted a törlesztés felfüggesztését.

"Megéri" szüneteltetni a törlesztést? - Számoljunk!

Ha a járvány miatt jelentősen csökken a család bevétele, akkor talán nem kérdés, hogy éljünk -e a halasztás lehetőségével.

De mit tegyünk, ha a törlesztést továbbra is vállalni tudnánk?

Érdemes szüneteltetni  a fizetést? Mennyivel hosszabbodna meg a futamidő? Mennyivel lenne a több a visszafizetendő összeg?

Többféle kalkulátor is elérhető az interneten, melyek segítségével kiszámolhatod, hogy mivel jár számotokra a törlesztés szüneteltetése.

Íme:

Gellén Nóra

- Pécsimami - 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére