Jelenlegi hely

Bolti vagy konyhai? A saját készítésű és az üveges bébiételek dietetikus szemmel

Bolti, vagy konyhai? A saját készítésű és az üveges bébiételek dietetikus szemmel

A WHO és az UNICEF ajánlása alapján a csecsemő hat hónapos korának végétől, amikor a kisbaba az anyatejes táplálás már nem elégíti ki, fokozatosan át lehet térni a csecsemő korának megfelelő vegyes táplálásra. A vegyes táplálás bevezetésének időpontja minden gyermek esetében más, ezért jó alternatívát nyújtanak az üveges bébiételek, amelyek hozzátáplálás céljából már négyhónapos kortól elérhetők. A kérdés, hogy saját készítésű vagy üveges bébiétel választása célszerűbb-e a gyermek táplálására, minden szülőben felmerül. Mind a saját készítésű, mind az üveges bébiétel választásával biztosítható az egészséges táplálkozás, amely az optimális fejlődés, növekedés és a betegségekkel szembeni ellenállás alappillére.

 
Saját készítésű bébiételek
 
Saját készítésű étel esetén nagy hangsúlyt kell fektetni a higiéniára és az élelmiszerek megfelelő kombinációjára. A friss hozzávalók kiválasztása, valamint a kímélő konyhatechnológiai eljárások alkalmazása szükséges, hogy az étel megőrizze vitamin- és ásványianyag-tartalmát, valamint a csecsemő számára könnyen emészthető legyen. A saját készítésű bébiételek előnye, hogy a szülő pontosan tudja, hogy az általa készített étel hányféle összetevőt tartalmaz. A csecsemő a hozzátáplálás kezdetén nem igényel akkora étrendi változatosságot. Allergiaprevenció szempontjából érdemes egyféle zöldségfélével megismertetni a csecsemőt.
 
Célszerű tíznaponként egy-egy új élelmiszert bevezetni, hiszen az alapanyagok fokozatos bevezetése esetén látható, melyik az az élelmiszer, amit a csecsemő nem fogad el, illetve panaszt okoz számára.
 
Zöldségfélék közül a sárgarépa, brokkoli, cukkini, édes kömény, karalábé, pasztinák valószínűleg nem okoz panaszt. A vasellátottság érdekében zsírszegény húsok felhasználása ajánlott, cukor helyett vitaminokban gazdag gyümölcspüré hozzáadásával édesíthető az étel, továbbá egy kávéskanál növényi olaj, például a repceolaj használata telítetlenzsírsav-tartalma miatt előnyös. Egyéves kor alatt méz, tehéntej, tojás, aszalt gyümölcsök felhasználásával készült ételek felkínálása kerülendő, továbbá nagy sótartalmú és telített zsírsavakban gazdag élelmiszerek adása sem ajánlott.
 
Üveges bébiételek
 
 A kész bébiételek nagy előnye, hogy mindig ellenőrzött alapanyagból készülnek, káros anyagoktól mentesek, a gyártóknak előírt jogszabályoknak kell megfelelniük a csecsemők számára készített élelmiszerek előállításakor. Az 35/2004. (IV. 26.) ESZCSM rendelet értelmében a csecsemők és kisgyermekek számára készült gabonaalapú élelmiszer és bébiétel kizárólag olyan anyagok felhasználásával állítható elő, amelyek az általánosan elfogadott tudományos ismeretek alapján megfelelnek a csecsemők, illetve kisgyermekek különleges táplálkozási igényeinek. A fogyasztásra kész, illetve a gyártó utasításának megfelelően elkészített bébiételben egyetlen peszticid-maradék szintje sem haladhatja meg a 0,01 mg/kg értéket. A garantált élelmiszerbiztonságon túl praktikusak, időt és energiát spórolnak a szülőknek, tápanyagtartalmuk a csecsemő korához igazodik. Ez persze nem azt jelenti, hogy a bébiételek válogatás nélkül felhasználhatók, az élelmiszercímke gondos tanulmányozása szükséges. A címkén szereplő tápanyagtáblázat megmutatja az adott étel energia- és tápanyagtartalmát, így ki lehet számolni a bébiétel tápanyagtartalmát a baba napi energiaigényéhez viszonyítva. A gyártók garantálják, hogy termékeik nem tartalmaznak hozzáadott cukrot, valamint glutén-, tejfehérje- és tejcukorallergéneket.
 
Amennyiben a hőkezeléssel sterilizált, és biztonsági vákuumzáras csomagolással ellátott termék fedelének közepe benyomható, a szülők ne vásárolják meg, mert ez azt jelenti, hogy a vákuumzárás megsérült.
 
Időről időre megkérdőjeleződik az üveges bébiételek élelmiszerbiztonsága, azonban a bejelentések a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal folyamatos működését és ellenőrzését jelzik.
 
A zöldségek, burgonya és hús felhasználásával készült püré után a gabona és tej étrendbe iktatása következik. Fontos, hogy a szülő tisztában legyen a hozzátáplálás szabályaival, a különböző életkorban adható élelmiszerek körével. A táblázat saját készítésű bébiételek esetén az ajánlott hozzávalókról ad áttekintést.
 
 

Saját készítésű étel hozzávalói

Megjegyzés

Zöldséges, burgonyás, húsos püré 90−100 g zöldség, 40−60 g burgonya, 30−45 g gyümölcspüré, 8−10 g olaj, 20−30 g hús. Egy zöldségféle felhasználása elegendő. A bébiétel tejmentes.
Tejes, gabonapelyhes püré 200 g tej, 20 g gabonapehely, 20 g gyümölcspüré. Egy gyümölcs és egyféle gabonapehely felhasználása elegendő.
Gabonapelyhes gyümölcs püré 20 g gabonapehely, 90 g víz, 100 g gyümölcs, 5 g olaj. Egy gyümölcs felhasználása elegendő.
 
A szilárd táplálék bevezetésével a csecsemő folyadékszükséglete nő. Cukor- és szénsavmentes italok a csecsemők számára ajánlott szomjoltók. Csapvízzel való ételkészítés előtt érdemes tájékozódni a vízműnél, a csapvíz nitráttartalma nem haladhatja meg a 10 mg/l-t és nem származhat vörösréz vezetékből. Üveges bébiételek választása esetén érdemes ismert, megbízható cégek termékeit választani, valamint a hozzátáplálás kezdetén csupán kis mennyiségben megismertetni a csecsemővel.
 
Kiss Anna
dietetikus
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére