A hüvelygomba terhesség alatti jelentkezése kellemetlen,- ellátása és gyógyszeres kezelése szülész-nőgyógyász szakorvost igényel. A vény nélkül kapható gombaellenes szerek terhesség alatti – szülész- és nőgyógyász szakorvos tudta nélküli – alkalmazásától óva intenek az orvosok és gyógyszerészek.
Felborult hüvelyflóra
A tejsavat termelő baktériumok (ún. Lactobacillus-ok) a hüvely egészséges, fiziológiás kémhatásának a biztosításában játszanak szerepet, és a működésüknek köszönhetően a hüvely egészséges pH-értéke a savas tartományban, 3,5 és 4,5 között van. Amennyiben a védőfunkciót ellátó tejsav-baktériumok valamilyen okból nincsenek kellő számban jelen a hüvelyben, a hüvelyflóra egyensúlya és pH-ja felborul, aminek eredményeként a gombák gyors szaporodásnak indulhatnak és fertőzéseket okozhatnak.
A hüvelygombásodás kellemetlen tünetei
A hüvelygomba okozója leggyakrabban az élesztőgombák közé tartozó Candida albicans gomba, ami a normál flóra részeként megtalálható a bőrön, a szájüregben, a bélben és a hüvelyben is. Amikor azonban az élesztőgomba a hüvelyben kontrollálatlan gyors szaporodásba kezd, az már kóros. A hüvelygomba okozta tünetek közül említhető a hüvelybemenet viszketéssel, égő érzéssel, pirosodással, bűzös váladékozással, vizeletürítésnél és szexuális kapcsolatnál esetleg fájdalommal is járó elváltozása.
Mi okozhatja a hüvelygombát?
A hüvelyflóra egyensúlya a terhesség alatt is megbomolhat, a várandósság alatti hormonális változások a hüvelygombásodás kialakulásának kedveznek. Emellett az immunrendszer terhesség alatti gyengülése is hozzájárulhat a hüvely gombás fertőzéséhez. Ezzel szemben egyes nőgyógyászok úgy vélik, hogy a terhesség alatt sem gyakoribbak a gombás fertőzések, mint egyébként, mivel a kismamák szexuális életét viszonylag kevés partnerváltás jellemzi, és ez a hüvelygomba várandós nők közötti előfordulási gyakoriságát csökkenti.
Terhesség alatt hüvelygomba gyanúja esetén a szülész-nőgyógyász szakorvos felkeresése javasolt, aki általában kenetvételt követően állapítja meg a tünetek okát. Nem biztos, hogy gombásodás okozza a tüneteket; kórokozó baktériumok hüvelyben való elszaporodása, az ún. bakteriális vaginózis is hasonló panaszokat okozhat. Ez utóbbi, azaz a bakteriális fertőzés a magzatra nézve sokkal nagyobb kockázatot jelent, mint a hüvelygomba. A bakteriális infekciók a méhszáj idő előtti kinyílását okozhatják, idő előtti fájásokhoz vezethetnek és a koraszülés kockázatát növelik. Nem szabad azonban elbagatellizálni egy gombás fertőzést sem, mivel az ideális táptalaj egy bakteriális felülfertőződéshez, ami pedig már veszélyt jelent a magzatra nézve. Egyes tanulmányok alapján a koraszülések mintegy 10- 15 %-áért a hüvely felszálló – azaz a belső női nemi szervekre, a petevezetékre, petefészekre és a méhre is átterjedő – bakteriális és gombás infekciói felelősek.
- Hüvelyben alkalmazott szerek
Amennyiben gomba okozza a kellemetlen tüneteket, a kezelőorvos gombaellenes hatóanyagú gyógyszerkészítményt javasol. Elsősorban nem a szájon át szedett, hanem a hüvelyben alkalmazott készítmények, így a hüvelykúpok és a hüvelytabletták kerülnek alkalmazásra. Ha ezek hatástalanok, megfontolásra kerül a szájon át szedett gombaellenes gyógyszerek használata.
A hüvelykúpok és hüvelytabletták alkalmazásának a módja eltérő a nem-terhes nőknél előírt alkalmazástól! Terhesség esetén a méhnyak mechanikus irritációjának veszélye miatt a felhelyezés nem mélyen a hüvelybe, hanem csak a hüvelybemenetbe javasolt. Szükség esetén hüvelyi applikátor (felhelyezést segítő eszköz) nélkül alkalmazhatók a gyógyszerek, vagy a kezelést az orvosnak kell elvégeznie.
- Klotrimazol-kezelés
A terhesség alatt is alkalmazható hatóanyagok közül az elsőként választandók közé tartozik a klotrimazol, aminek számos készítménye (pl. krém, hüvelytabletta) recept nélkül is kapható. Több ezer várandós nő terhességét követték nyomon, akik a kilenc hónap alatt klotrimazol tartalmú készítmény(eke)t használtak. Úgy találták, hogy a magzati fejlődési rendellenességek gyakorisága nem gyakoribb a klotrimazol-kezelés következtében. Ugyanakkor felmerült annak a lehetősége, hogy az első trimeszterben történő klotrimazol használat a vetélések számát enyhén növelheti.
A klotrimazol származékokat, az omokonazolt, flukonazolt és a mikonazolt is alkalmazhatják a terhesség alatt. Igaz, ezek biztonságosságát illetően nem áll annyi adat rendelkezésre, mint klotrimazol esetén. Első trimeszterben való alkalmazásuk nem javasolt.
A klotrimazol származékok közül a ketokonazol, illetve ekonazol alkalmazása kerülendő, ugyanis állatkísérletek alapján nem zárható ki annak az embriotoxikus hatása.
- Hüvelykúp
Előfordulhat, hogy a szülész-nőgyógyász a kismamának gyógyszertárban elkészítendő hüvelykúpot rendel. Általában a sárgás színű, orvosi javaslatra terhesség alatt is használható gombaölő hatóanyagot, a nisztatint tartalmazzák a patikai kúpok.
- Lactobacillus-okat tartalmazó készítmények
A hüvelyflóra pH-ját beállító tejsavat, illetve a hüvelyflórát alkotó Lactobacillus-okat tartalmazó készítmények (mosakodók, kúpok) terhesség alatti használata a magzatra nézve nem jelent veszélyt, de azok alkalmazását meg kell beszélni a kezelőorvossal.
- Kerülendő házipatikai szerek
A házipatika hüvelygomba ellen hatásosnak vélt szereit terhesség alatt kerülni kell, így a teafaolaj vagy fokhagyma, illetve tejföl, kefir hüvelyben való alkalmazásával ne próbálkozzon a kismama!
Kérdezze meg orvosát!
Összefoglalva: terhesség alatt jelentkező hüvelygombára utaló panaszok esetén a kezelőorvos felkeresése elkerülhetetlen. Csak a szülész-nőgyógyász szakorvos képes – vizsgálatot követően – megállapítani a tünetek hátterében álló kórokozót (gomba és/vagy baktérium), és ennek megfelelő terápiát elrendelni. Mivel a kezeletlen hüvelygomba a koraszülést is gyakran kiváltó bakteriális felülfertőződés melegágya, megfelelően megválasztott gyógyszerekkel való kezelése a kismama és a megszületendő gyermek érdeke. A gyógyszeres kezelés indokolatlan kerülése vagy elmulasztása nagyobb veszélybe hozza a fejlődő embriót, magzatot, mint a szakszerű gyógyszeres terápia. Hüvelygomba esetén a szexuális partner gombaellenes kezelésére is gondolni kell,- a visszafertőződés megakadályozása érdekében.
Dr. Budai Marianna Ph.D.
szakgyógyszerész
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges