Jelenlegi hely

Középkori hangulat a dinnyési Várparkban

A Velencei-tó mellett, Dinnyésen található a világ egyetlen anyaghűen megépített vármakett parkja. A 39 mini vár mellett Árpád-kori témájú skanzen és szekérvár is látható itt.

Várpark

2014-ben nyitotta meg kapuit a dinnyési Várpark, ami minden korosztály számára élményt jelent, a tárlatvezetés lehetőséget ad a történelmi ismeretek elmélyítésére. Az impozáns szabadtéri kiállítás célja az értékmentés és az oktatás. Különlegessége, hogy a parkban ma már csak romokban létező középkori magyar várak kicsinyített eredetijei láthatók, amelyek rekonstrukciós elképzelések alapján készültek el.

A park egyediségét az adja, hogy a történelmi Magyarország várait még sehol nem jelenítették meg eredeti anyagukból elkészített makettként: a kicsinyített várak, akárcsak eredetijük, kőből, fából, téglából, vesszőből és sárból készültek. A park építője, Alekszi Zoltán találta ki és alkotta meg a makettparkot. A Várpark anyagával az építő 2018-ban és 2019-ben bekerült a Guinness világrekorderek közé.

A várak parkon belüli elhelyezése nem véletlenszerű: a történelmi Magyarország térképét formázó sétányon belül, az eredeti elhelyezkedésüknek megfelelően vannak felépítve (megyényi pontossággal). A várak mellett három nyelven olvasható rövid történetük.

Emellett az összes magyar uralkodó, fejedelem és kormányzó neve és legfontosabb tettei is megtekinthetők a 90 emlékoszlopon.

Skanzen és Szekérvár

2019-ben megépült egy Árpád-kori település (skanzen), amelyben egy XI. századi fatemplom rekonstrukció is helyet kapott. A skanzenben megtalálhatóak  a korabeli veremházak, valamint a fontosabb mesterségek (kovács, kőfaragó,halász, fazekas, bőrmíves, nemez készítő) bemutatására szolgáló építmények is. A fatemplom és a szoborgyűjtemény a világon egyedülálló.

A skanzen mellett egy eredeti méretben rekonstruált, honfoglaláskori szekérvár is található. A szekérvárakat már az ókorban is használták, ezen kívül fontos része volt a huszita hadi taktikáknak is. A szekérvárat a szekerekbe fogott igavonó állatok segítségével mozgatni is lehetett, amit zászlójelekkel vezényeltek, így támadó fegyverként is jól használható volt.

A park folyamatos programlehetőséget kínál kicsiknek és nagyoknak: a felnőtteket tárlatvezetéssel, a gyerekeket kihelyezett történelemórával (5-12. osztályig) vagy jelmezes lovagi hétpróbával (óvodásoknak és alsótagozatos iskolásoknak) várják.

Programok 2020-ban

  • Július 11-12. - Kézműves hétvége
  • Augusztus 8-9. - Kézműves hétvége
  • Augusztus 20. - Kézműves nap
  • Szeptember 19-20. - Kézműves hétvége
  • Október 10-11. - Kézműves hétvége
  • Október 23. - Kézműves nap

A változtatás jogát fenntartják.

Nyitvatartás
2020. júniusában hétvégenként (szombat és vasárnap) 9-17 óráig

Jegyárak
Teljes árú: 1200 Ft/fő
Családi (2 felnőtt + gyerek): 950 Ft/fő
Gyermek (3-18 éves korig), nyugdíjas: 950 Ft/fő
Csoportos (20 főtől), fogyatékkal élők valamint kísérőik számára: 800 Ft/fő
Tárlatvezetés (10 főtől): 350 Ft/fő
Ingyenes: 3 éves kor alatt

2485 Dinnyés, Kossuth u. 17.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére