Jelenlegi hely

Ünnep a családban

— Jobb lett volna, ha ugyanabban az időben jössz — mondta a róka — Ha például négykor érkezel majd, én már háromkor elkezdek örülni. Minél előrébb halad az idő, annál boldogabb leszek. Négykor már tele leszek izgalommal és aggodalommal. De ha csak úgy, akármikor jössz, sosem fogom tudni, hány órára öltöztessem díszbe a szívemet... Szükség van bizonyos szertartásokra.
— Mi az, hogy szertartás? — kérdezte a kis herceg.
— Az is olyasvalami, amit alaposan elfelejtettek. Attól lesz az egyik nap más, mint a másik, az egyik óra különböző a másiktól. (Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg) 

Mit jelentenek valójában a naptárban a piros betűs napok?

A boltok polcain sorakozó angyalkák és fényfüzérek jelzik csak a karácsony közeledtét? Mi a különbség a szabadidő és az ünneplés, a pihenés és a szórakozás között? Milyen lehetőséggel ajándékoznak meg minket az ünnepeink?

Kiemelnek a hétköznapokból

A hagyományos ünnepeink mellett a megismerkedésünk, a házasságkötésünk, a gyermekeink születése, megkeresztelése és sok más "jeles" nap mind-mind alkalom az ünneplésre. Az ünneplés pedig öröm. Feltölt, megtisztít, erőt és élményt ad, elmélyít, megállít, stabilitást ad. Az ünnepeink ritmus és tájékozódási pontok az életünkben, egyensúlyban tartanak, mérföldkövek. Fontos tehát tudatosítanunk, hogy nem a munka miatt pihenünk, hanem azért hogy ünnepeljünk.

Alkalmat adnak az együttlétre

Az ünnep alkalmat teremt a találkozásokra, új ismeredtségek szerzésére, kapcsolatok erősítésére. A szűk- vagy tág családi, baráti körben megült ünnepek mellett a házastársunkkal, párunkkal kettesben megünnepelt évfordulók például nagyszerű alkalmak lehetnek a közös, minőségi idő kialakítására és a pihenésre. Tudjuk jól, hogy az én-idő mellett a kettesben töltött idő és élmények éppoly fontos részei az életünknek, mint a baráti és a többi szeretetkapcsolataink ápolása. Mikor máskor kapunk mindehhez jobb támogatást, ha nem az ünnepeinkkor?

„Ha az ünnep elérkezik az életedben, akkor ünnepelj egészen. ... Tisztálkodjál belülről és kívülről. Felejts el mindent, ami a köznapok szertartása és feladata. Az ünnepet nemcsak a naptárban írják piros betűkkel. Nézd a régieket, milyen áhítatosan, milyen feltétlenül, milyen körülményesen, mennyi vad örömmel ünnepeltek! Az ünnep a különbözés. Az ünnep a mély és varázsos rendhagyás. Az ünnep legyen ünnepies. ...mindenek fölött legyen benne valami a régi rendtartásból, a hetedik napból, a megszakításból, a teljes kikapcsolásból, legyen benne áhítat és föltétlenség. Az ünnep az élet rangja, felsőbb értelme. Készülj föl rá testben és lélekben.S nemcsak a naptárnak van piros betűs napja. Az élet elhoz másféle, láthatatlan ünnepeket is. Ilyenkor felejts el mindent, figyelj az ünnepre.” (Márai Sándor)

Erősítik a családi összetartozást 

A rituálék, a családi hagyományaink, szokásaink, a közös étkezés, az ajándékozás rituáléja mind-mind fontos része a családi összetartozás-élményének. Identitásunk, a családi értékek átadása, a közösség megtartó ereje, az "otthon vagyok" érzése, a szülői ház hangulata olyan fontos és életre szóló útravalók gyermekeinknek, amelyek mind-mind szorosan kötődnek az ünnepeinkhez. Nincs hagyománya egy-egy ünnepnek, vagy nem érezzük magunkénak az otthonról hozott szokásokat? Teremtsünk saját hagyományt! Ki mondta, hogy a virág, vagy az ajándékok átadása és a szépen díszített asztal lehet csak az ünneplés módja? Születésnapokon például egy az ünnepelttel és a család többi tagjával közösen elkészített rajz a szülinapos évéről ugyanolyan saját hagyománnyá válhat. Nagyszerű közös időtöltés, egy kis visszaemlékezés, na és persze vidám emlék. 

Ráhangolnak

Sokak szerint az ünnepben a készülődés, a várakozás a legjobb. A rákészülés komolysága egyrészt már önmagában megteremti az ünneplés mélységét és méltóságát. A várakozás, a díszbe öltözés, (testi és lelki) izgalom pedig felkészít az ünneplés örömére. A várakozás izgalma a kisgyermekes családoknál igazán kézzelfogható: "Hány napot kell még aludni?", "A nagyiék is jönnek?", "Vajon én is kapok ajándékot?" Ismerős, mosolyt előcsaló mondatok, igaz? Azt már egy hároméves kisgyerek is pontosan érzi, hogy ünneplőbe öltözni, ajándékot készíteni, majd elrejteni, tartani a titkot az ünnepelt előtt fontos és csuda izgalmas dolgok. 

Örömteli adventi készülődést kívánunk!

- a Budapestimami csapata -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére