Jelenlegi hely

Mindennapi panaszaink 1. - Testi szimbolika, lelki lenyomat

Miről mesélnek a test által megfogalmazott panaszok, hogyan szól hozzád, miként üzen a saját szervezeted?

Nagyon gyakori panasz a hátra, gerincre lokalizált kellemetlen tünettan, amely van, hogy helyi panasz, máskor kisugárzó fájdalomként okoz rossz érzést és kelti fel a figyelmet. A fájdalom az egyik legerősebb jelzés a test részéről. Intés, amely jelzi, valamit valahol nem jól kezelünk. Gondoljuk végig! Amikor jól vagyunk, kihúzzuk magunkat. Ha félelem, aggodalom uralkodik el rajtunk, összegömbölyödünk, görnyedten igyekszünk átvészelni a helyzetet. Ez a legegyszerűbb fizikai leképeződése a pszichés hogyan-létnek.

A lelki problémáink nem véletlenül koncentrálódnak legtöbbször a hátunkra. A gerincoszlop adja a test támaszát, ezért a hátfájdalmak leggyakoribb oka az érzelmi támogatás hiánya. Úgy érezzük, egyedül kell viselnünk a terheket, nem törődik velünk senki. A hát a lelki teherbírás és a szellemi erők szimbóluma is, ezért a fájdalma a belső fáradtságot, a gyengülő lelki energiákat jelképezi. Ha a derék környékén jelentkezik, az arra utal, hogy az illető nagyon szeretne valamit végrehajtani, de ebben bizonyos körülmények akadályozzák. Például elfutna egy probléma elől, de ezt nem teheti meg, ezért hurcolja magával.

A túlhajszoltság és a stressz nagyrészt váll-, vállövi és lapockatáji fájdalmakat okoz. A rugalmatlan személyiség vagy egyes kérdésekhez való ilyen jellegű hozzáállás a nyakon és a csuklyásizmokon okozhat kellemetlenséget. Az önértékelési problémák is főleg ezeket a területeket terhelik. A merev, görcsös testtartás elsősorban a gerinc menti mélyizmokat viseli meg, és arra is utalhat, hogy az illető így próbálja kompenzálni a lelki tartás hiányát.

A szimbolikus jelentéstartalmak nagyon sokat segíthetnek, amikor a kezelést felépítjük! Ha a terápia kizárólag a fizikális panaszokra koncentrál, a javulás csak átmeneti lehet, a gyógyulás elmarad, azaz a test üzenete nem ért célba! Nyilván vannak azon előfordulások, amikor elkerülhetetlen a gyógyszeres beavatkozás, s van, hogy akár operatív beavatkozás is szükségszerű, de tény, hogy az összes esethez képest ezek a kisebbséget értelmezik.

Éppen ezért döntő jelentőségű a pszichés foglalkozás, a tünetek vissza- és megfejtése, a lelki panaszra megtalált szelíd válasz. És ez hangsúlyozottan mindig egyéni! A következő részben végigtekintjük, mely alternatívák nyújtanak segítséget a megoldásban.

 

Képek: Pixabay

Hozzászólások

Kedves Judit! Nagyon örültem ennek az írásnak, illetve a tervezett sorozatnak. Szívesen olvasnék a felső légúti megbetegedésekről is (évente legalább 4 ilyenem van, most talán 2 nap alatt kikúráltam magam, hátha rájöttem magamtól a megoldásra a "terápia" kapcsán :)

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére