A Mesekórház Program éppen ezért nem csak egy élményterápián alapuló intézmény modellje, hanem egy összetett és stabil szociális, valamint gazdasági alapokon nyugvó egészségügyi rendszeré is, melynek központi szereplője a jövő generáció, azaz a gyermekek közössége. A Mesekórház Program elsődleges célja, hogy az egészséget és a gyógyulási folyamatokat az ember lélektani motivációin keresztül, élmények közvetítésével biztosítsa. A Program egyedülálló módon ötvözi a pszichés gondozást és a prevenciót a gyógyító terápiákkal, az utógondozást a családi egészségneveléssel, a Programban részt vevő egyének és közösségek motivációját elősegítő egészségügyi és élménypedagógiai kommunikációs elemeket az egyedi látványvilággal és technológiai, infrastrukturális fejlesztésekkel. A Mesekórház Programot az egészségügyben szerzett hazai és nemzetközi tapasztalatok mentén több, mint tíz év munkájának eredményeként Heim Pál – a világhírű gyermekgyógyász dédunokája – dolgozta ki, melyet a Heim Család által létrehozott Alapítvány gondoz, illetve vezet be a magyar egészségügyi ellátórendszerbe. A Mesekórház Program fókuszterületei A különböző szakmai területeknek megfeleltetett élményprotokollok, az attraktív látványvilág és a számtalan gyermek és családbarát megoldás mellett a Mesekórház Programban részt vevő intézményeket szolgáltatásainak precízen szervezett és kivételes minőségű rendszere is megkülönbözteti a piac más szereplőitől. A Mesekórház Program hazai bevezetése mellett fontos célkitűzésünk, hogy az egyedi know-how alapján kialakított protokollok ( pl. az adott betegterületeknek megfelelő színek, formák, infrastrukturális elemek alkalmazása, a személyzet kommunikációs készségeinek fejlesztése stb. ) bevezetése, alkalmazása minden gyermek-egészségügyi intézményben alapkövetelmény legyen. Ízelítőül néhány terület, amelyre a Mesekórház Program fokozott figyelmet fordít:
-
A Mesekórház Program minden egészségügyi intézményre egyedileg, a helyi szakmai és infrastrukturális körülményeknek megfelelően legyen adaptálható.
-
A Mesekórház Programban minden esetben kiemelt figyelmet kell szentelni a betegek és hozzátartozóik személyes megközelítésének.
-
A Mesekórház Programban részt vevő intézményeknek minden gyógyítói folyamatot a családok és gyermekeik egészségének helyreállítása, javítása és megőrzése érdekében kell megvalósítani.
-
A Mesekórház Programban részt vevő intézményekben a gyógyítói megoldásokat élmény centrikusan kell megszervezni.
-
A Mesekórház Program ajánlásai alapján a betegellátást a gyermekek és szüleik igényei alapján, illetve az ember köré tervezve kell kialakítani.
-
A Mesekórház Programban részt vevő intézményeknek ki kell alakítaniuk az egészségügyi a gyógyulást elősegítő pozitív élmények visszacsatolását biztosító professzionális képzési és továbbképzési rendszerüket.
-
A Mesekórház Program működtetője – Heim Pál Alapítvány – a Program intézményi adaptációja során döntés előkészítési, tervezési, véleményezési feladatokat lát el.
-
A Mesekórház Programban részt vevő intézmények elősegítik a lakosság számára biztosított életmódváltó, életvezetési tanácsadási feladatok népszerűsítését, hatékonyságának javulását és hozzájárulnak a társadalom egészségügyi kohéziós alapjainak megteremtéséhez.
-
A Mesekórház Program elsődleges célja, hogy a beteg gyermekek kórházi gyógyulása a mesék világának segítségével minél gyorsabbá, hatékonyabbá és elviselhetőbbé váljon, illetve a családok involválásával elősegítse a nemzet egészségi állapotának javítását.
A Mesekórház Program javasolja, hogy a közeljövőben, természetes, zöld környezetben is megvalósításra kerüljön egy minden tekintetben “mesés” intézmény, amely jelentős nemzetgazdasági értéke mellett méltó elismerést szerezhet a világban Magyarországnak. Szándékaink szerint a mintaintézmény beruházásának a megszervezésével nem csak a kivételes látványvilág, hanem az egészségügyi ellátórendszer egészének a professzionális szervezése is tetten érhető lesz.
Forrás: mesekorhaz.hu