Jelenlegi hely

12 tipp - zsebpénzkereseti lehetőség gyerekeknek

Zsebpénz a gyereknek? Csak úgy vagy dolgozzon meg érte? Cikkünkben tuti tippekkel segítünk. A gyerekeknek fogalmuk sincs, mire megy el a család pénze, milyen nehéz azt megkeresni, mennyi mindent kell belőle fizetni, tudatos pénzkezelésre az iskola nem tanítja meg őket. 

A legtöbb gyereknek igénye van zsebpénzre, mellyel egy kicsit segítenek a saját igényeik kielégítésében és valós tapasztalatot szerezhetnek a nagybetűs élet egy szeletkéjéből.

Emlékszem, gyermekkoromban mi az üres üvegeket gyűjtöttük, otthon, a szomszédban, a rokonoknál. Ha ügyesek voltunk, akkor bizony bármit megvehettünk…persze könnyebb volt akkor, hisz nem volt olyan nagy a kínálat és egy nagy szatyornyi üveg áráért bármit megkaphattunk….na de a mai gyerekek, hogy tudnak egy kis pénzt gyűjteni?

Nézzük a lehetőségeket a kicsiknél!

6 éves kor körül kezd igényük lenni a gyerekeknek arra, hogy legyen saját zsebpénzük.

Nem is gond szerintem, ha van nekik, néha talán kifejezetten jó. Pl. ha elmegyünk egy fesztiválra, rendezvényre, akkor jön a folyamatos nyavalygás: anyu vegyünk pattogatott kukoricát, aztán édeset kíván, majd szomjas lesz rá és ott vannak azok a cuki kis spongyabobos héliumos lufik, amik nélkül nem élet az élet, de olyan jó lenne ugrálni és pónilovazni, csináljunk homokképet, vegyünk fából faragott sípot…..és mindezt szorozzuk meg annyival, ahány gyerekünk van. Szóval ezt nem lehet bírni és a szülők nem is teljesítik ezeket a kívánságokat, de attól még a kívánságok, kívánságok, és a hisztik ténylegesek!

Ezeket a hisztiket mi úgy kerüljük el, hogy kapnak egy kis zsebpénzt, amit be kell osztaniuk, ennyit és semmi többet. Olyankor már az első árusnál el akarják költeni, de finoman utalok, hogy nézzünk szét még és csak utána döntsenek, aztán rájönnek, hogy hopp, a pénz gyorsan elfogy, jól meg kell gondolniuk mire is költsék el.

Hogy egy ilyen pici gyerek miért kapjon zsebpénzt, azt a szülőknek kell eldönteniük, de arra vigyázni kell, hogy olyanért ne adjunk pénzt, amit egyébként is meg kell a gyereknek csinálnia! Mint pl. a tanulás – a jegyeket ne jutalmazzuk pénzzel, a szobája összepakolását, ruhái, játékai rendberakását se, konyhában való segítségért se fizessünk neki, de kaphat zsebpénzt olyanért, ami nem tartozik az alap feladatok közé.

Nálunk pl a nyúlketrec takarításáért, de kaphatnak pénzt a nagytakarításért, kerti munkákért, olyan feladatokért, amit már képes megcsinálni biztonságosan, de alapból nem a gyerek dolga. Viszont csak akkor fizessünk neki, ha erejéhez méltóan rendesen megcsinálta, és ha megdolgozott érte, akkor szabadon dönthesse el, hogy mire költi azt a pénzt!

Ötletek nagyobb gyerekeknek:

  1. Gyermekfelügyelet

Nagyobb lányok vigyázhatnak ismerős gyerekekre, amíg az anya elmegy vásárolni vagy csak otthon dolgozik, esetleg apával egy kicsit kikapcsolódik. Vagy nyáron több gyerekre vigyázhat egyszerre, amíg a szülők dolgoznak.

  1. Meseolvasás

Hogy a szülők mikért nem fizetnének…. J de valójában ebben a rohanó világban kevés tartalmas idő jut, a munka, háztartás mellett a gyerekekre. Nagyon sok édesanya fizetne azért, hogy amikor munkából hazaér, és míg elkészíti a vacsorát, összepakol vagy kimos, addig, valaki mesét olvasna a gyermekének, vagy éppen kreatívkodnának, ragasztanának, vágnának készítenének egy egy papírcsodát.

  1. Legyél „animátor”

Nyáron minden hétvégén kerti partik, családi bulik folynak valamelyik kertesházban, ahol a kicsiktől a nagyokig mindenki egyszerre jól érezheti magát. A szülők itt szeretnek jól elbeszélgetni, ez általában az apáknak könnyen megy, de az anyák rohangálnak a gyerekek után, anya ez kell, anya az kell, anya nem játszanak velem gyere Te…, sok szülő, bocsánat; anya még enni sem tud nyugodtan. Ajánld fel, hogy ilyen kerti sütögetésen, családi bulinkon figyelsz a gyerekekre, hogy ne essenek le a hintáról, játszol velük, ha pisilni kell elviszed őket, foglalkozol velük, vagy csak fogod a kezüket és sétáltok le fel…. Ha az első helyeken, beválsz folyamatosan lehet meló rá!

  1. Add el, ami már neked nem kell!

Válogasd ki, a kinőtt, de jó állapotú ruhákat, játékokat és könyveket, ezeket számtalan helyen el lehet adni, helyi facebook csoportokban, vaterán, olx vagy a jó fogás adok veszek oldalakon. Fényképezd le, és tedd fel őket, ezek az oldalak mind ingyenesek.

  1. Garázsvásár

Vagy fogjatok össze a barátnőitekkel, barátaitokkal és rendezzetek közösen egy garázsvásárt. Csináljatok külön kis standokat, minden terméket címkézzétek fel, de előtte jól hirdessétek meg, hívjatok meg minél több ismerőst, kérjetek segítséget a szülőktől, hogy csináljanak egy kis szórólapot, majd dobáljátok be postaládákba.

  1. Korrepetálás

A jó tanuló gyerekek vállalhatnak korrepetálást, esetleg kisebbekkel való tanulást.

  1. Ékszerkészítés

Készítsetek ékszereket, gyöngyökből különböző anyagokból, vagy bármi más kreatív dolgot, ami szép és eladható.

  1. Fűnyírás / kerti munka

Nagyobb gyerekek, vállalhatnak fűnyírást, kertrendezést - inkább lomtalanítás, kapálás címszó alatt, szomszédoknál, rokonoknál vagy azok szomszédjainál.

     9. Szórólapozás

Helyi kisvállalkozásoknak besegíthettek szórólapokat osztogatni, a szülőknek biztos van olyan ismerősük, akiknek valamiféle vállalkozásuk van és jól jönne nekik egy két szorgos kéz.

  1. Termesszünk zöldségeket

Kertes házban élők előnyben vannak, de balkon ládákban is lehetséges, nem csak zsebpénzkereseti lehetőség, de még sokat is tanul közben a gyerek. Pl. egy paradicsomfa palántát 200 ft-ért lehet megvenni, kell hozzá egy nagy műanyag cserép vagy vödör és gondozza, locsolgassa a gyermek. Majd pár hónap múlva több kiló zöldséget tud levenni róla, amit el tud adni a szomszédoknak, ismerősöknek. Megtanulja, hogy a pénzt be kell fektetni, majd gondozni a „vállalkozást” és csak egy bizonyos idő után fog pénzt termelni.

              

  1. Kutyasétáltatás

Ez egy hálás és nagyon játékos kereseti lehetőség, a kutyatulajdonosnak is jó lehet, hisz fáradtan a munkából hazatérve nem neki kell még a kutyával rohangálni.

  1. Autómosás

Nyári pénzkereseti lehetőség, ha ügyes vagy akkor ennek gyorsan híre megy, és biztos folyamatosan jönnek majd maguktól is a megkeresések, csak nagyon vigyázzunk az autókra, hogy még véletlenül se karcoljuk meg!

 

Ezek csak ötletek, kizárólag a zsebpénz kiegészítés keretében! A jelenlegi törvények szerint ma 16 éves kortól vállalhatnak munkát a fiatalok nappali tagozatos tanulóként. 

Írta: M. Marianna - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére