Jelenlegi hely

Medve nap a Smidt Múzeumban

Február 1. 

Előre, a Medve bőrére!
MEDVE-NAP A SMIDT MÚZEUMBAN
2025. FEBRUÁR 1. szombat 14.00-18.00
Másodszor rendezzük meg a tavaly nagy sikerrel debütált „medvés” családi délutánt, melynek apropója a február 2-i dátumhoz köthető: meglátja-e árnyékát a barlangból kijövő medve? A néphagyomány szerint, ha meglátja az árnyékát, visszabújik a barlangjába pihenni, mert még jönnek hideg idők.
Nos, akármilyen idő lesz szombat délután, a Smidt Múzeumban kellemes idő várható, több programmal. A Vasi Múzeumi Látványtárból a hajdan Erdélyben élt preparált Misimedve látogat meg bennünket, a gyerekek számára újra üzemel a medvebarlang, s lesz lehetőség medvejelmez felpróbálására is.
Előadások 14.00-tól 20-20 percben:
• dr. Vig Károly: Óriás a medvelepkék között
A medvelepkék neve a lepke testének és szárnyának jellegzetes színmintázatra utal, amely sok esetben hasonlít a medvék bundájának színére vagy textúrájára. A Földön ismert mintegy 11 000 fajuk között kicsiket és óriásokat is találunk. Különös színezetük mérgező voltukra utal, de a lepkék között egyedülálló módon képesek hangot is kiadni. Észak-Amerika őslakói a hernyók színéből a téli időjárásra is következtettek. Ahogyan nálunk a mackó, náluk a medvelepke az időjós.
• Erdő Ádám: Minimackó kalandjai
Tűzön, vízen vezet útja,
mit néki a hegyek csúcsa!
Tengermélyből űrbe száll,
ha elfárad, 100 évre is megáll.
• dr. Balogh Lajos: Hagyma, köröm, talp – és mind medve!
Az állati jól ismert medvék mellett ki hallott a növényvilág „medvéiről”? A tavaszi zöldfinomság medvehagymáról bizonnyal sokan, az özönnövény óriás medvetalpról és a medvetalpkaktuszokról kevesebben, a korinthoszi oszlopfők levéldíszeinek mintát adó medvekörömről, a magashegységek medveszőlőjéről már alig, az ugyanitt élő medvegyökérről és medvekaporról meg szinte senki – mígnem most lerántjuk róluk a virágleplet!
• Dankovics Róbert: Pocsolyalakók – A Vizes élőhelyek világnapjához (szintén február 2-a) kapcsoló előadás
A csatornázott, betonozott-aszfaltozott településeinken lassacskán ritkaságszámba megy egy-egy jóféle pocsolya, amiben a kisgyerekek mámoros élvezettel tapicskolhatnak. Nem is gondolunk bele, hogy az efféle földi örömökön túl ezek a vízterek szó szerint a világmindenséget, a szaporodás, az élet lehetőségét biztosítják aprócska lények tömegei számára. Hogy vagytok, mi lesz veletek, kedves pocsolyalakók?
 
Gyerekprogramok 15.00-17.00 között 20-20 percben
15.00 és 16.00 Kibújás, vagy bebújás? Papírszínházi mese és töprengés a medvével. Zsigri Mária gyermekkönyvtáros foglalkozása
15.30 és 16.30 Medvehívogató jóga Sopár-Kosztolánczi Éva természetgyógyásszal
8 fő/alkalom, szőnyeget biztosítunk.
Előzetes regisztráció: workshop.savariamuzeum@gmail.com
Folyamatosan 14.00-18.00 között
• Lássuk a medvét! Interaktív játék a múzeum tereiben
• Alkotó foglalkozások (A szemforgató Xióng Māo, barlanglakó mackók)
• Mézesmedve-díszítő workshop
• Medvés világtérkép, kirakók
Közreműködnek:
• Dolgos Anikó méztermékekkel, kóstolóval, játékkal
• Líra Könyvesbolt medvés könyvekkel
Büfé: Chayenne’s Cakes & Desserts
Belépőjegy:
Felnőtt: 1.000 Ft
Gyerek: 500 Ft
6 év alatt ingyenes
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére